Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

cum slabeste un copil?

Toate avem un ideal de frumusete bine stabilit. Ca sa il atingi trebuie sa ai un regim de alimentatie sanatos si nu in ultimul rand sa fii o persoana activa. Fa schimb de diete si de trucuri de slabire cu noile tale prietene!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

nitza

cum slabeste un copil?

Mesajde nitza » Lun Mai 11, 2009 4:09 pm

fetita mea are 8 ani si 30 de kg, mie mi se pare cam grasuta , ce ar trebui sa fac sa mai slabeasca? mi-e tare frica sa nu devina o domnisoara grasa!!!!!!!!!!

cris_tina04

Mesajde cris_tina04 » Lun Mai 11, 2009 4:10 pm

eu as merge la medic in primul randsi in al doilea rand as analiza ce mananca.

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Lun Mai 11, 2009 4:51 pm

doemnele care au copii iti pot spune, daca si ele s-au confruntat cu o astfel de problema,
dar:
intreaba medicul de familie/pediatru.
apoi vezi ce mananca .dulciuri
pune-l sfaca efort . du-l la balet , sport, miscare , :wink:

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Lun Mai 11, 2009 5:17 pm

Exact ce au spus si fetele iti recomand si eu ... in primul rand trebuie sa mergi la doctor! Poate sa aiba o dereglare a tiroidei sau sa fie doar alimentatia de vina si lipsa sportului care e important in dezvoltarea copiilor, dar si pentru sanatatea adultilor!

nitza

Mesajde nitza » Mar Mai 12, 2009 10:09 am

multumesc fetelor!!!!!!! cred ca o sa merg la doctor , e mai bine asa!

axxe

buna

Mesajde axxe » Mar Mai 12, 2009 10:53 am

ma numesc alexandra si am 14 ani si 1,63 kg dar 1,73 m dar mi se pare ca tot sunt prea grasa.. :cry: ..am practicat volei cand eram mai mica dar parintii nu mau mai lasat deoarece eram prea inalta...vreau sa slabesc... :(

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mar Mai 12, 2009 11:45 am

hm ... cred ca ai vrut sa spui ca ai 63 kg si 1,73 m! Ar trebui sa fi fericita ca esti inalta! Cat despre faptul ca ai impresia ca esti prea grasa se spune greutatea ideala este cu 10 mai putin decat centimetri in plus fata de 1 metru! NU prea stiu cum sa explic! :)) Deci u avand 73-10=63 si inseamna ca esti foarte bine! Acum ... eu am 1,66m si am 45 kg sunt slaba, dar in niciun caz exagerat de slaba!
Daca totusi ai vrea sa mai slabesti si sa arati ca un manechin ( dar nu din cele anorexice) in primul rand trebuie sa ai grija ceea ce mananci ( nu fast- food, nu mancare grasa, nu pizza, nu paste fainoase, nu tot felul de porcarioare pe la sc) si ia-ti de pe internet sau cauta pe youtube programe de exercitii pilates! iti va fi mai usor si mai placut sa faci miscare, avand practic un antrenor care sa iti spuna si sa iti arate ceea ce trebuie sa faci! Mergi pe joc, cu bicicleta, cu rolele!
E perioada fructelor, a legumelor... cunsuma cat mai multe!
Sper sa te fi ajutat!

sorinaclaudia

Re: cum slabeste un copil?

Mesajde sorinaclaudia » Vin Mai 15, 2009 11:43 pm

nitza scrie:fetita mea are 8 ani si 30 de kg, mie mi se pare cam grasuta , ce ar trebui sa fac sa mai slabeasca? mi-e tare frica sa nu devina o domnisoara grasa!!!!!!!!!!

In primul pand nu trebuie sa-i spui ca e grasa pentru ca se va simti complexata. Am simtit-o pe pielea mea cind eram copil. Chiar daca stiam ca sunt mai rotunjoara si imi spuneau colegii grasa, cand auzeam de la parinti ma durea cel mai tare :(
Eu cred ca ar trebui sa alegeti impreuna un sport care sa-i placa iar la sfarsit de sartamina in loc de cofetarie sau fast food incercati sa mergeti in parc cu rolele, la iarba verde unde sa jucati volei etc.

fancy.trendy

Mesajde fancy.trendy » Vin Mai 22, 2009 2:33 pm

Am o prietena al carei fiu avea 12 ani si avea 70 de kg. A mers cu el la nutritionist si i-a dat un regim foarte usor de tinut, mai ales ca un copil nu trebuie pus sa faca mari sacrificii la o astfel de varsta. A slabit foarte mult, dar a slabit frumos fara sa i se lase pielea sau sa aibe probleme de sanatate. Asa mi se pare cea mai buna metoda de a slabi. Un medic stie intotdeauna ce e bine de facut.
Cel mai divalicious magazin online de accesorii www.fancytrendy.ro si cel mai sweet blog de hainute http://fancytrendy.blogspot.com

ema.

Mesajde ema. » Lun Mai 25, 2009 4:34 pm

buna. sunt ema, si am 14 ani.am 1.62 si 55 de kg. , mie mi se pare ca sunt foarte grasa, desii colegii si parinti imi zic ca arat bine :( am incercat tot felul de diete, dar nu pot sa tin nici una. am inceput sa fac sport [ cam in exces dar asta e]. vreau ca pana in vacanta cand plec la mare sa mai slabesc macar 3 kg. are careva ceva sfaturi?

sorinaclaudia

Mesajde sorinaclaudia » Lun Mai 25, 2009 9:44 pm

Draga mea sfaturile sunt foarte usor de dat dar mai greu de respectat.
In primul rand daca spui ca faci mult sport probabil ca o mare parte din greutatea ta o reprezinta muschii ceea ca te face sa arati bine. De multe ori daca te apuci de sport se poate sa iei in greutate si sa scazi in -centimetri. Asa ca nu te speria de kilogramele in plus.
Alte sfaturi ar mai fi urmatoarele;
-sa ai o alimentatie bazata pe fructe si legume, carne slaba
-evita carnea grasa prajelile, mezelurile dulciurile, sucurile etc
-bea cat mai multe lichide (apa minerala plata, ceai neindulcit)
-nu minca nimic seara cu cel putin patru ore inainte de culcare

catalinovicy

ceaiul de papadie

Mesajde catalinovicy » Dum Iun 14, 2009 10:43 pm

am auzit ca ceaiul de papadie face minuni in ale slabitului!!!asa-i?

andreea.placinta

Mesajde andreea.placinta » Joi Iul 30, 2009 7:09 pm

Stabiliti, pentru copilul dumneavoastra, obiective ce pot fi atinse
Copiii fiind in crestere, trebuie mai degraba sa-i ajutam sa-si mentina greutatea actuala si nu sa-i determinam sa slabeasca. Pe masura ce copilul tau creste in inaltime fara a lua in greutate, acesta va deveni mai slab. Pentru un copil grasut sau obez, a da jos o jumatate de kilogram pe saptamana reprezinta un obiectiv ce poate fi atins. Daca obiectivul propus pentru fiecare saptamana poate fi atins, atunci copilul dumneavoastra se va putea obisnui cu aceste modificari ale stilului de viata.
Alegeti numai alimente sanatoase!
Incurajati-va copilul sa manance trei mese pe zi si doua mici gustari intre mese, pentru a nu se simti flamand pe timpul zilei. Pune-i la dispozitie multe fructe si legume si determina-l sa bea mai multa apa. O portocala, pe langa faptul ca are mai putine calorii decat un pahar cu suc de portocale, contine si fibre care au rol in buna functionare a sistemului imunitar. Oferiti-i alimente sarace in grasimi, precum laptele degresat sau iaurturile dietetice, etc.
Este foarte important ca toata familia sa-si schimbe regimul alimentar pentru a-l ajuta pe copil. Ai grija sa nu tii in casa mancare care nu ste sanatoasa. Tine in mana bucati taiate de morcovi sau telina, precum si fructe. Prepara mancaruri slabe in grasimi pentru toti cei din casa. Fii tot timpul alaturi de el, incurajeaza-l si rezultatele vor aparea.

dyanna04

Locaţie: Deva

buna :( am nevoie de ajutor` :(

Mesajde dyanna04 » Mar Aug 18, 2009 8:57 pm

Salut... ma numesc Diana am 15 ani , 60 de kg` si 1,60 :( ! mi se pare ca am o multsime de kg` in plus :? !! ce sa fac ?? Eu practic sport ... Nu prea mananc... si totusi` :( :cry: :cry: ... nu slabesc ! astept sfaturile voastre !! Mersi muult !

pupisori

Mesajde pupisori » Lun Feb 01, 2010 1:41 am

pai nu mananci ce trebuie si cand trebuie

nu mai manca dupa ora 18, renunta la paine sau 3-4 felii de paine maxim pe zi, dar nu d-alea groase cat 2 degete si multe exercitii, dans, mers pe role, orice

Următorul