Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

argint-pastrarea si curatarea lui

Aici se poarta toate discutiile off-topic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

...deyutza...

argint-pastrarea si curatarea lui

Mesajde ...deyutza... » Dum Sep 13, 2009 3:10 pm

am deschis acest topic pentru ca eu sunt una din fetele care nu poarta aur...nu spun ca nu e frumos spun numai ca am multe bijuterii de argint...

cu inelele de argint n-am problema insa cu lanturile da..pentru ca se inegresc. am dat o cautare pe google si am gasit subiecte asemanatoare...

pentru inceput va pot scrie niste trucuri pentru curatarea argintului:
-spalarea cu pasta de dinti fara apa
-lasat o noapte in ulei comestibil, a2a zi frecat cu otet fierbinte amestecat cu sare
-fiert 15 minute in apa cu sare normala sau cu sare de lamaie
-fiert in apa cu detergent de vase

poate mai sunt si alte trucuri si nu le stiu eu deci rog persoanele care mai stiu alte trucuri sa le scrie aici.

inca 2 chestii pe care as vrea sa le stiu:
1.cum sa prevenim oxidarea bijuteriilor de argint?
2.am auzit ca in magazine sunt asa albe si sclipitoare pentru ca sunt date cu un lac sau ceva de genul. stie cineva cu ce lac sunt date?

sweet_sweet_kida

Mesajde sweet_sweet_kida » Dum Sep 13, 2009 3:36 pm

au solutii speciale...du'te la un astfel de magazin shi intreaba vanzatoarea ce solutie foloseste. Din cate stiu la unele magazine au si solutii de vanzare.

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Dum Sep 13, 2009 3:40 pm

In general, le las intr`un vas cu apa si sare cateva ore si recapata culoarea! :)

...deyutza...

Mesajde ...deyutza... » Dum Sep 13, 2009 4:27 pm

eu le-am pus la fiert in apa si detergent de vase dar eram curioasa ce produse folosesc cei de la argintarii ca prea sclipesc :D

...deyutza...

Mesajde ...deyutza... » Dum Sep 13, 2009 4:30 pm

am o intrebare...daca pun la fiert in apa si sare cercei sau inele se poate intampla ceva?

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Dum Sep 13, 2009 6:37 pm

eu curat argintul cu scrum de tigara
frec cu scrum apoi clatesc bine cu apa , e ca nou

melissa.dana

Re: argint-pastrarea si curatarea lui

Mesajde melissa.dana » Vin Oct 16, 2009 10:38 pm

Magazinele de bijuterii si raionele de profil din supermarket-uri dispun de solutii speciale de curatare a argintului, care se pot si achizitiona de la ei, la 30-40 de RON.
...deyutza... scrie:am deschis acest topic pentru ca eu sunt una din fetele care nu poarta aur...nu spun ca nu e frumos spun numai ca am multe bijuterii de argint...

cu inelele de argint n-am problema insa cu lanturile da..pentru ca se inegresc. am dat o cautare pe google si am gasit subiecte asemanatoare...

-lasat o noapte in ulei comestibil, a2a zi frecat cu otet fierbinte amestecat cu sare

poate mai sunt si alte trucuri si nu le stiu eu deci rog persoanele care mai stiu alte trucuri sa le scrie aici.

2.am auzit ca in magazine sunt asa albe si sclipitoare pentru ca sunt date cu un lac sau ceva de genul. stie cineva cu ce lac sunt date?
:lol:

carmeen_2005

Crema de curatat metale

Mesajde carmeen_2005 » Joi Oct 22, 2009 12:19 pm

Imi pare bine sa aflu ca mai exista si alte trucuri pentru curatat argintaria . Si eu sunt fan inrait al obiectelor de argint si le port tot timpul, dar bineinteles ca si eu am avut aceeasi problema inclusiv cu unele vase , care mai rugineau( tuciuri). Daca pt. bijuterii folosam pasta de dinti, pt. vase din arama sau cupru sau fier nu prea am gasit solutia cea mai buna (eventual lesia de la bunica cand facea sapun de casa). Dar, am descoperit cea mai eficienta si buna crema de curatat si de dat luciu( stralucire) printr-o simpla aplicare pe un burete semiumed, lasat un minut sa actioneze si sters cu o carpa/servetel uscat sau sub jet de apa(pt. vase mai mari). Pt. bijuterii este de vis , pt. monede este fenomenala( sotul meu este istoric si are o gramada de monede bineinteles foarte inchise la culoare, ruginite unele) -ideea este ca acum arata ca scoase din monetaria statului! Crema face parte din gama L.O.C. si daca va intereseaza imi puteti trimite mesaj! Costa doar 15, 60 lei si are 200 ml.

melissa.dana

Mesajde melissa.dana » Joi Oct 22, 2009 7:57 pm

...deyutza... scrie:am deschis acest topic pentru ca eu sunt una din fetele care nu poarta aur...nu spun ca nu e frumos spun numai ca am multe bijuterii de argint...
Si eu am multe bijuterii din argint. Asa cum am mai scris, am apelat la bijutieri, care folososc o solutie speciala si niste materiale textile foarte moi. Mi s-a spus ca, totusi, folosirea de prea multe ori a solutiei de curatare, duce la ingalbenirea bijuteriilor de argint.
Argintul, in special lantisoarele, se innegresc in contact cu transpiratia si cu parfumurile.

pinky_angel

Mesajde pinky_angel » Vin Dec 04, 2009 10:48 pm

nici eu nu port aur ....argintul este preferatul meu ,iar eu imi curat bijuteriile frecand :D u`le si apoi fierbandu`le cu bicarbonat :d da rezultate destul de bune:P

melissa.dana

Re: Crema de curatat metale

Mesajde melissa.dana » Vin Dec 04, 2009 11:40 pm

carmeen_2005 scrie:Imi pare bine sa aflu ca mai exista si alte trucuri pentru curatat argintaria . Si eu sunt fan inrait al obiectelor de argint si le port tot timpul, dar bineinteles ca si eu am avut aceeasi problema inclusiv cu unele vase , care mai rugineau( tuciuri). Daca pt. bijuterii folosam pasta de dinti, pt. vase din arama sau cupru sau fier nu prea am gasit solutia cea mai buna (eventual lesia de la bunica cand facea sapun de casa). Dar, am descoperit cea mai eficienta si buna crema de curatat si de dat luciu( stralucire) printr-o simpla aplicare pe un burete semiumed, lasat un minut sa actioneze si sters cu o carpa/servetel uscat sau sub jet de apa(pt. vase mai mari). Pt. bijuterii este de vis , pt. monede este fenomenala( sotul meu este istoric si are o gramada de monede bineinteles foarte inchise la culoare, ruginite unele) -ideea este ca acum arata ca scoase din monetaria statului! Crema face parte din gama L.O.C. si daca va intereseaza imi puteti trimite mesaj! Costa doar 15, 60 lei si are 200 ml.

Ce contine crema respectiva? De cate ori se poate curata cu ea un obiect de argint, fara a deveni rosiatic?

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Ian 20, 2010 8:44 pm

Cu bicarbonat se curata bine bijuteriile din argint care s-au innegrit. :wink:

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Mie Ian 20, 2010 8:46 pm

anna_d

Mesajde anna_d » Sâm Ian 23, 2010 3:41 pm

Interesante informatii.

MikhaRo

Mesajde MikhaRo » Vin Apr 26, 2013 10:08 pm

Intradevar cu bicarbonat se curata bijuteriile din argint.
Ultima oară modificat de MikhaRo pe Joi Dec 19, 2013 10:43 pm, modificat de 2 ori în total.

Următorul