Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Petele greu de scos- Heeelp.....

Nu toate femeile sunt gospodine desavarsite precum, celebrul personaj din "Desperate Housewives", Bree Van De Kamp. Daca esti mai degraba o Gabrielle Solis cu siguranta vei considera ca o reteta noua este mereu bine-venita mai ales daca se incadreaza si in categoria "gustos si usor de preparat".

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

adidiaco

Petele greu de scos- Heeelp.....

Mesajde adidiaco » Mar Sep 15, 2009 8:14 pm

Fetelor, voi cum scoateti petele de pe haine? Mie mi se pare din ce in ce mai dificil :shock: . Cand am hainute patate, prefer sa le spal de mana. Voi cum procedati?

cormos_lore

Mesajde cormos_lore » Joi Sep 17, 2009 2:41 am

Salut!
depinde de pata.
eu foloesc inalbitor,vanish si solutie de spalt vase fary pur ...
depinde de tipul de pata !
:roll:
dak imi scri la ce pete te referi o sa iti raspund:)
te pup:*

adidiaco

Mesajde adidiaco » Joi Sep 17, 2009 9:53 pm

Pai de exemplu petele de grasime....sotului meu ii place sa faca des gratar.
ms, pupici :)

cormos_lore

Mesajde cormos_lore » Vin Sep 18, 2009 12:53 am

petele de grasime se scot f usor cu putin detregent de vase( de buna calitate) pui pe pata si dupa aceea in masina de spalat,iar daca alegi splatul manual pui putin detregent de vase pe pata si il lasi sa actioneze vreo 30 de min!
succes la scosu petelor:D

fancy.trendy

Mesajde fancy.trendy » Vin Sep 18, 2009 12:03 pm

Eu folosesc Vanish si chiar scoate petele de grasime. Asa este si prietenul meu care la masa trebuie sa murdareasca macar tricoul daca nu si pantalonii. Pun pe pata si apoi bag in masina de spalat. Scoate si petele mai vechi foarte usor
Cel mai divalicious magazin online de accesorii www.fancytrendy.ro si cel mai sweet blog de hainute http://fancytrendy.blogspot.com

slayer666

Mesajde slayer666 » Mie Sep 30, 2009 10:38 am

dak e pata de grasime...pun mult fairy(de vase) pe pata si apoi la masina de spalat automata...
face minuni:D

cricri

Mesajde cricri » Sâm Oct 03, 2009 1:41 pm

slayer666 scrie:dak e pata de grasime...pun mult fairy(de vase) pe pata si apoi la masina de spalat automata...
face minuni:D

cu fairy nu am incercat inca (dar o sa incerc ca si sotul meu se mozoleste tot si cand doarme :D) in schimb vanishu este sfant-scoate si petele de ulei de motor, etc..
in rest pt pete de rugina reteta de succes este cu sare direct pe haina si zeama de lamaie deasupra si lasat peste noapte..iar pata dispare! petele de vin rosu le-am scos tot cu vin-dar alb! iar cele de machiaj care nu au iesit cu detergent sau vanish (asta f rar) au iesit cu vodca..

carmeen_2005

Inalbitor pentru rufe albe si colorate

Mesajde carmeen_2005 » Joi Oct 22, 2009 10:46 am

Incercati gama de spalat rufe SA8. Eu le cunosc de putin timp, dar sunt fenomenale. Folosesc pentru intreaga familie (formata din 2 adulti si o fetita de 3 anisori) si spal cel putin 2 masini automate de rufe odata . Am incercat detergentul lichid , care are inclus atat balsam cat si o substanta cu acelasi rol ca si Calgoon si in plus merge foarte bine cu apa rece ( economie de timp, curent si bani) inalbitorul atat pentru rufe albe cat si colorate( este "mana cereasca"- nu mai trebuie frecate deloc rufele, doar clatite si stoarse) , spray-ul de prespalare - special pentru rufele foarte murdare, patate ( se aplica local si se introduc in masina la spalat) , detergentii praf pt. rufe de copii( piele sensibila - merge foarte bine si la adultii cu alergie la clor), detergentul pentru rufe colorate ( poti la fel de bine spala si rufe albe- rufele isi pastreaza si intensifica culoarea), detergent special pentru rufe delicate ( perdele, lenjerii, dantele)- doar le lasam in lighean sau cada in apa calda , le clatim si le intindem . Ideea principala este ca sunt ecologice (pielea se simte foarte bine in aceste haine), economice ( sunt concentrate) si foarte bune ca pret.

hot_tequila

Locaţie: Bucuresti

Mesajde hot_tequila » Mar Dec 15, 2009 5:06 pm

Pe cele la care am vreo pata, le spal de mana, cu vanish - conform instructiunilor.
Interesant ce a spus si cineva deasupra mea despre SAB...o sa ma interesez sa vad despre ce e vorba :wink:
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Ian 13, 2010 3:03 pm

Fetelor, cu ce se scot petele de pe obiectele de bucatarie?

Recent, am cumparat un storcator de fructe si legume [ recomand tuturor!!!] si , intre altele, am preparat un suc de morcovi. La final au ramas niste pete portocalii pe aparat, desi am incercat sa le inlatur cu diversi detergenti folositi in bucatarie.

Nu-mi plac obiectele de bucatarie patate, cel putin , nu de nou-noutze. Cu ce sa mai incerc sa scot astfel de pete?

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Mie Ian 13, 2010 6:24 pm

incearca cu otet , sau zeama de lamaie

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Lun Ian 18, 2010 2:42 pm

molly scrie:incearca cu otet , sau zeama de lamaie

Nu intotdeauna functioneaza zeama de lamaie,mai ales daca pata este veche.

anasoltan

Mesajde anasoltan » Dum Feb 28, 2010 12:31 am

eu nu am avut prea mari probleme cu petele niciodata

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Dum Feb 28, 2010 1:07 am

Nici eu, dar erau la un moment dat niste forumiste, foarte preocupate de ele... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

anasoltan

Mesajde anasoltan » Dum Feb 28, 2010 2:53 am

da am citit in urma
pana la urma nu vad nici o dificultate in a scoate petele

Următorul