Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

POSTINOR sau PASTILA DE A DOUA ZI

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

hana2

POSTINOR sau PASTILA DE A DOUA ZI

Mesajde hana2 » Joi Feb 25, 2010 12:37 pm

Buna fetelor,
De curand am fost nevoita sa apelez la POSTINOR (sau PASTILA DE A DOUA ZI), si am fost socata de pretul pe care il are .
E o metota contraceptiva de urgenta si mi se pare sincer un abuz...70 de ron
(din spusele farmacistei nu exista decat 2 astfel de pastille si varianta cealalta e si mai scumpa)
Dar pe de alta parte exista posibilitatea ca acest pret sa doreasca sa descurajeze folosoirea acestei solutii ca metoda regulata de contraceptie .
Ce parere aveti?

carla_badea

Mesajde carla_badea » Joi Feb 25, 2010 1:19 pm

Buna. Wow, acum 1 an era 50 ron. Stiu ca am cautat ca disperata o farmacie deschisa:era nush ce sarbatoare si erau majoritatea inchise:cand am gasit una deschisa am facut repede o rugaciune. :) Se rupsese dragutul de prezervativ, ce sa ii faci? Cat despre pret, in adevar, e piperat. Poate in adevar vor sa descurajeze folosirea lui ca metoda uzuala:am cunoscut eu o astfel de persoana: nu se protejau in nici un fel, sau foloseau metoda "retragerii inainte" si pe urma tup tup hai sa luam postinor. se autoproclamase "Mama Postinorului":ironia era ca era colega cu mine la Medicina. Pe vremea aia era in adevar mai ieftin :15 ron. Oricum, din punctul meu de vedere, e o prostie sa apelezi la asa ceva in mod curent:medicamentul e clar conceput pentru SITUATII DE URGENTA.NUmai cate efecte adverse are insirate pe prospect......Din fericire nu am experimentat nici unul cand am luat. Poate pretul sa mai descurajeze consumul uzual.Pare cinic ceea ce spun, dar totusi e mai ieftin si mai putin nociv decat un avort. Toate bune si aveti grija de voi, fetelor!

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Feb 25, 2010 4:56 pm

Asa, asa, mai desfa-le mintea amatoarelor de anticonceptionale...de la prima postare am sarit in sus pregatita sa scriu cate contraindicatii au, noroc cu ajutorul tau specializat...

carla_badea

Mesajde carla_badea » Joi Feb 25, 2010 5:10 pm

Si inca o idee, fetelor. Stiu ca baietii isi doresc cu ardoare sa scape de nesuferitul de prezervativ, nici plozi nu vor, asa ca hai sa ne sacrificam noi: luati anticonceptionale, pastile de a doua zi, plasturi si alte minuni. Pentru ca simt ei mai putina placere, trebuie sa ne imbolnavim noi. Nu stau acum sa fac teoria chibritului, au si anticonceptionalele normale avantajele lor, dar NU trebuiesc folosite pe termen lung, intrucat aduc o groaza de efecte neplacute, "putin importante", gen: cancere, tromboze , embolii pulmonare, afectare grava a ficatului, etc, etc. De pastila de a doua zi iarasi am "numai cuvinte de lauda" :evil: Folositi toate astea CU CAP. Concluzia mea este ca prezervativul e cea mai buna solutie pentru a preveni atat bolile cu transmitere sexuala dar si o sarcina inca nedorita. Acelasi indemn de sfarsit ca in mesajul meu precedent: aveti grija de voi, fetelor. :wink:

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Feb 25, 2010 6:39 pm

Daca citesti si alte topicuri pe acesta tema, vei vedea cat de slabe sunt de inger...si ce sacrificii ar face pentru placerea partenerilor(nici nu isi pun problema ca ar trebui sa functioneze si reciproca, ba, din contra, nu stiu ce cadouri sa le mai faca barbatilor, ca doar le f..., mama ce stres pentru ei...)...m-am ingrozit cat de putin pret pun pe ele...si cand te gandesti ca exact pe astea care se sacrifica, le schimba ei ca pe chiloti...iar ele trag ponoasele...si nici atunci nu se invata minte...Scuzati limbajul licentios, dar cand vad atata minte scurta, ma revolt...

hana2

Mesajde hana2 » Joi Feb 25, 2010 11:06 pm

larissamaria, am citit si recitit mesajul tau si ink mai sper ca nu ma incluzi in lista ta de "amatoare de anticonceptionale"
in rest ..ce sa mai spun....sunt noua pe forum si daca la inceput am fost destul de entuziasmata de ceea ce am citit, incep sa ma dezgust de reactiile pe care le pot avea anumite persoane si de modul in care isi revarsa frustrarile prin intermediul acestui forum..

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Joi Feb 25, 2010 11:15 pm

Tableta de Postinor 2 se foloseste de maxim 2 ori pe an; atunci cand acest lucru nu este respectat apar o multime de probleme: dereglari ale ciclului menstrual, dureri etc. Trebuie sa fii prundeta atunci cand suferi de: insuficienta cardiaca, , epilepsie, disfunctii renale, diabet zaharat, depresie, tromboflebite, afectiuni trombembolice, hemoragie cerebrala, astm,hipertensiune, migrena. Desi pe prospectul pastilelor de a doua zi este mentionat ca ele pot fi folosite mult mai des, chiar de 1-2 ori/luna, acest fapt nu este indicat de medici. La urma urmei nu e chiar asa de greu sa folosesti contraceptive combinate.
Comparativ cu anticonceptionalele clasice e si normal sa fie mai scumpa.
Sa speram ca ai folosit preservativ si nu te-ai bazat doar pe pastila "minune" :wink: nu uita ca singura metoda care te protejeaza de bolile cu transmitere sexuala este prezervativul si in situatii neprevazute trebuie sa te gandesti in primul rand la tine si la riscurile la care te expui. O sarcina nedorita poate fi uneori un risc minor fata de bolile pe care le poti contacta.

hana2

Mesajde hana2 » Joi Feb 25, 2010 11:26 pm

sunt casatorita si am un copil dar ink nu sunt pregatita pentru al doilea copil desi mi-l doresc in viitorul apropiat.
am mai folost postinor acum vre-o 3 ani si ceva...si nu o consider o metoda de contraceptie regulata.
sincer nu am crezut ca e nevoie sa dau atatea detalii... vroiam pur si simplu sa -mi exprim si eu indignarea si sa va cer parerea vis-a-vis de pretul acestor pastile.
Ultima oară modificat de hana2 pe Mar Mar 09, 2010 6:34 pm, modificat 1 dată în total.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Joi Feb 25, 2010 11:52 pm

hanan scrie:am 28 de ani si sunt casatorita de 3 ani jumate, am un baietel de 2ani si 4 luni si ink nu sunt pregatita pentru al doilea copil desi mi-l doresc in viitorul apropiat.
am mai folost postinor acum vre-o 3 ani si ceva...si nu o consider o metoda de contraceptie regulata.
sincer nu am crezut ca e nevoie sa dau atatea detalii... vroiam pur si simplu sa -mi exprim si eu indignarea si sa va cer parerea vis-a-vis de pretul acestor pastile.

Daca deja ai avut nastere, poti folosi steriletul pana te mai decizi ce sa faci. Sfatul meu e sa mergi la un medic ginecolog daca esti indecisa asupra alegerii unei metode de contraceptie care sa-ti fie mai la indemana. In rest, sanatate!

hana2

Mesajde hana2 » Joi Feb 25, 2010 11:58 pm

APROPO DE STERILET, acum deviem de la subiect, desi tot despre contraceptie vorbim...
Foloseste cineva aceasta metoda
care sunt "dezavatajele" steriletului din punctul vostru de vedere
sau ce neplaceri ati suferit de pe urma lor.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Feb 26, 2010 8:48 am

hanan scrie:larissamaria, am citit si recitit mesajul tau si ink mai sper ca nu ma incluzi in lista ta de "amatoare de anticonceptionale"
in rest ..ce sa mai spun....sunt noua pe forum si daca la inceput am fost destul de entuziasmata de ceea ce am citit, incep sa ma dezgust de reactiile pe care le pot avea anumite persoane si de modul in care isi revarsa frustrarile prin intermediul acestui forum..

Hanan, nu includ pe nimeni pe nici o lista...iar revolta mea nu vine din vreo frustrare, eu mi-am gestionat bine viata intima, partenerul meu ma pune pe prim plan, deci am fost ferita de astfel de "dileme existentiale"...ma revolta femeile care fac orice pentru satisfactia partenerului (ii cumpara chiar cadouri pentru prestatie),si nu asteapta in schimb nici un "sacrificiu"...acest gen de femei, dupa ce isi deregleaza metabolismul, intra in alta dilema si cauta alte forumuri unde sa intreebe daca mai pot recupera sanatatea subrezita si sansa de a avea copii si familie fericita...asta e...candva vei intelege, sper ca nu pe propria piele...

anna_d

Mesajde anna_d » Vin Feb 26, 2010 12:19 pm

Din afara putem judeca uneori mai aspru, dar dinauntru poate situatia e alta... Oricum, e bine sa ne autoprotejam in anumite situatii.

hana2

Mesajde hana2 » Vin Feb 26, 2010 12:20 pm

LARISSAMARIA, SPUNE-NE SI NOUA CE METOTA DE CONTRACEPTIE FOLOSESTI...POATE ITI URMAM EXEMPLUL SI NU VOM MAI AVEA DILEME EXISTENTIALE!

hot_tequila

Locaţie: Bucuresti

Mesajde hot_tequila » Vin Feb 26, 2010 1:13 pm

Intr-adevar, Postinorul poate fi periculos, desi uneori chiar este nevoie de el.
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Feb 26, 2010 2:52 pm

hanan scrie:LARISSAMARIA, SPUNE-NE SI NOUA CE METOTA DE CONTRACEPTIE FOLOSESTI...POATE ITI URMAM EXEMPLUL SI NU VOM MAI AVEA DILEME EXISTENTIALE!

Cand ceri pareri, nu primesti doar raspunsurile favorabile pe care poate le astepti...asa ca nu trebuie sa te superi... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Următorul