Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Sa-mi schimb religia?

Sa ai o familie fericita si sa cresti un copil nu este tocmai usor. Mereu se ivesc tot felul de probleme. Nu-i asa ca iti doreai sa ai un loc unde sa poti discuta despre ele cu o multime de alte femei care au nevoie, ca si tine, de cateva sfaturi? Fa schimb de experiente cu mamicile si sotiile de pe Diva Hair!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

alexyab

Sa-mi schimb religia?

Mesajde alexyab » Dum Iul 11, 2010 8:46 pm

Buna.Sunt alexandra si am si eu nevoie de un sfat.Luna viitoare ma casatoresc la catolici ( romano-catolici ), eu fiind ortodocsa.Initial am vrut sa fac o casatorie mixta.Am considerat ca daca m-am nascut ortodocsa sa nu imi schimb religia.Eu de 7 ani merg la biserica la catolici.Imi place mai mult acolo, slujbele sunt mai aproape de sufletul meu si consider ca e mai liniste in biserica in timpul slujbei.Preotul catolic mi-a spus ca daca fac slujba religioasa la catolici , copii trebuie sa-i botez obligatoriu la catolici.M-am gandit ca sotul meu sa isi platesca simbria la catolici iar eu sa merg la preotul de aici ( mentionez ca mi-am schimbat domiciliul) ortodocs si sa imi platesc darile catre biserica la el.Dar daca nu merg la biserica ortodocsa ce rost are?
Problema care e: eu daca imi voi creste copilul in religia catolica nu imi va fi greu sa il educ in aceasta religie avand in vedere ca nu stiu mai nimic despre catolicism?
Eu de cativa ani tin mai mult sarbatorile la catolici in primul rand Pastele.Consider ca daca eu voi merge la biserica catolica , copilul va fi catolic iar sotul catolic nu este mai bine sa fiu si eu catolica?Mi se pare complicat ca eu sa imi pastrez religia mea avand in vedere ca eu ma comport ca un catolic.Eu as vrea sa imi schimb religia , nu ma obliga nimeni , dar oare nu e pacat?

dana68

Re: Sa-mi schimb religia?

Mesajde dana68 » Dum Iul 11, 2010 10:10 pm

Eu cred ca e important,ca familie,sa mergeti cu totii pe acelasi ,,drum".Conteaza unitatea.Iar daca nu sti mai nimic despre catolicism,cu siguranta ca vei invata in timp.Daca ai o Biblie catolica citeste si acasa,cat iti permite timpul.
Din punctul meu de vedere nu este un pacat sa iti schimbi religia.Important este sa simti ca acolo unde esti,este locul tau,cu toti ai tai.Iar,mai mult decat atat,conteaza apropierea de Dumnezeu.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Dum Iul 11, 2010 10:37 pm

Ce rapid te-ai lasat influntata de religia lui si ai renuntat la cea in care ai crescut...oare si el si-ar schimba-o asa rapid sau te-ar inlocui mai degraba...ia fa si tu un test, asa de curiozitate... :D :D :D ....si eu sunt ortodocsa, maritata cu romano-catolic...al meu a incercat sa imi impuna catolicismul, dar i-am zis ca daca pune conditii de religie, sa-si caute alta....ne-am casatorit la ortodocsi, copilul e ortodox, dar intotdeauna am serbat si sarbatorile catolice... :)si am frecventat ambele biserici ...cine iubeste, nu pune conditii.... :)

floaredecrin

Mesajde floaredecrin » Dum Iul 11, 2010 11:09 pm

Ai pus intrebarea daca nu cumva e pacat...eu consider ca nu faci nic iun fel de pacat daca decizi sa treci la religia romano-catolica.
Cum ai spus si tu, ai ceva timp de cand participi la celebrarile de la catolici; cred ca nu iti va fi greu sa te te adaptezi in asa fel incat sa iti educi copiii in aceasta religie, in eventualitatea in care vei alege acest lucru.
De asemenea sunt de acord ca mergand pe acelasi drum, unitatea este necesara. Alegerea iti ramane tie.
Sa nu uitam ca aceste doua religii au un trunchi comun, suntem crestini cu totii. Exista cateva diferente legate de dogma, insa restul aspectelelor sunt in opinia mea doar diferente de suprafata.
Oricare va fi alegerea ta, sunt convinsa ca va fi una buna.
Multa fericire va doresc!

hana2

Mesajde hana2 » Lun Iul 12, 2010 12:01 am

Nici eu nu cred ca este un pacat.
Eu nu inteleg ideea, conform careia, trebuie sa tinem cu dintii de religia in care ne-am nascut. Un om preocupat cu adevart de relgie nu poate sa gandeasca asa.
Daca presupunem ca religia crestina ortodoxa este, religia adevarata si singura agreata de D-zeu....si ne nastem intr-o famile de cu totul alta religie...nu este mai corect sa avem dreptul sa alegem calea cea adevarata .... suntem oare mai placuti lui D-zeu, daca respectam pana la moarte religia stramosilor si nu cautam calea cea adevarata, aceea care ne aduce liniste in suflet, sentimentul de pace si implinire spirituala...
Nimeni niciodata, nu-ti va cere sa nu-ti respecti parinii si religia lor, dar mai ales ca singura ai ales sa mergi la alta biserica si te simti mai impacata cu tine si mai linistita spiritual sa practici religia respectiva, care de altfel este si religia sotului si poate fi si a copilului, de ce te mai stai pe ganduri si ceri pareri ?
La urma urmei fiecare in parte, da socoteala pentru faptele sale...si trebuie sa ni le asumam.
Cat despre faptul ca nu vei sti sa-l inveti pe copil despre religia catolica....acest lucru nu mi se pare greu de realizat.
Un singur lucru ma deranjeaza pe mine (si nu spun asta fiinca as fi partinitoare , am mai spus consider ca fiecare are dreptul sa-si aleaga relgia si mai ales este responabil pentru faptele lui) nu inteleg cum poti sa te convertesti tu in primul rand , la o religie fara sa stii mare lucru despre religia respectiva.
Eu zic asa, daca tot te preocupa subiecutul, incerca sa te documentezi (de la preot, din carti de religie, de pe internet etc) mai multe despre religia crestina catoloica pentru tine in primul rand....si atunci cand vei simti cu adevarat ca acest pas(convertirea) este cu adevarat cel pe care doresti din suflet sa-l faci...sa-l faci fara dubii si fara sa ceri pareri.
Numai bine si sa fiti fericiti !

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Lun Iul 12, 2010 10:22 am

mai ales in cazul schimbarii religiei ortodoxism-catolocism, nu vad de ce sa apara temeri. in fond e efectiv aceeasi religie. schisma respectiva nu e decat o mare eroare care a dus la dezbinarea crestinismului.
nu cred ca este pacat sa-ti schimbi o religie asupra careia nu ai avut niciun cuvant de spus ( pentru ca au ales-o altii pentru tine)
nu mi se pare normal ca o persoana sa aiba religia parintilor pentru simplul fapt ca s-a nascut intr-o familie care este adepta unei anumite religii.
asa cum spune si declaratia drepturilor omului din 1948, fiecare persoana are dreptul sa-si aleaga religia! ( Toute personne a droit à la liberté de pensée, de conscience et de religion ; ce droit implique la liberté de changer de religion ou de conviction ainsi que la liberté de manifester sa religion ou sa conviction seule ou en commun, tant en public qu’en privé, par l’enseignement, les pratiques, le culte et l’accomplissement des rites."- articolul 18)
logic si normal este ca o persoana sa-si aleaga religia atunci cand este apt din punct de vedere psihic, cand a atins o anumita varsta si cand a studiat destule lucruri despre acea orientare religioasa incat sa stie despre ce e vorba :wink:

alexyab

Mesajde alexyab » Lun Iul 12, 2010 6:33 pm

Buna Larisa.Maria , nu m-am lasat influentata de el, sau de ai lui.Familia lui chiar mi-a spus ca suntem crestini cu totii si m-au indrumat sa fac ceea ce simt.Am vb cu el si mi-a spus ca daca vreau facem casatoria religioasa la ortodocsi.Eu vreau sa o facem la catolici, nu vreau sa fiu rautacioasa dar eu ma simt mai aproape de dzeu intr-o biserica catolica decat intr-una ortodocsa ( la ortodocsi unii oameni vin la biserica si vorbesc depre ce au facut de manacare, pe cand la catolici e o liniste deplina,oamenii vin acolo sa se roage nu doar asa ca sa se vada cu vecinul.....).

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Lun Iul 12, 2010 7:45 pm

Bun , daca asta e dorinta ta...dar, totusi, deschiderea unui topic pe aceasta tema denota nesiguranta si dezorientare...de aceea am crezut ca ti-a impus...asa cum ti-am zis, se poate sa va pastrati fiecare religia, dar copilul se boteaza, de regula, in religia mamei...sotul meu e tot din familie mixta : mama-romano-catolica, tata -ortodox....la fel in familia mea...bunica din parte mamei -ortodoxa, bunicul-greco-catolic, mama-ortodoxa...dar tu sa faci cum simti... :mrgreen:

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 13, 2010 11:52 am

din cate stiu eu, in familiile in care exista religii diferite ale parintilor, copiii iau cel mai des religia tatalui.

Simbad

Mesajde Simbad » Mar Iul 13, 2010 12:14 pm

Foarte interesant subiectul si ar fi multe de discutat aici, dar vreau sa spun doar atat:"casa" ta este acolo unde iti este inima!Ambele biserici il Preaslavesc pe Dumnezeu, Pruncul Isus si Maica Sfanta Maria.Diferenta dintre ele nu e prea mare totul e sa o accepti, asa cum ai accepta schimbarea si daca te-ai muta dintr-o zona in alta a tarii. Eu am crescut in Ardeal, acum stau in Prahova, e diferenta mare dar numitorul comun e acelasi.Sunt ortodocsa, am intrat in toate bisericile pe care le-am intalnit, de toate neamurile, dar cel mai bine ma simt in biserica de langa casa parinteasca unde am strans multe amintiri si cea catolica a Sfantului Anton de Padova in care atunci cand intru simt un fel de curatenie interioara, o usurare, un ajutor, o bucurie ca am ajuns.Fa ce simti !

alexyab

Mesajde alexyab » Mar Iul 13, 2010 1:27 pm

Multumesc pentru sfaturi .....deocamdata nu stiu ce sa fac, dar am zis ca in ultima ora de religie ( am uitat sa va spun ca merg la ore de religie la biserica catolica, asa trebuie...)cum voi simti asa am sa fac... :D .Vorba unor catolici " daca am chemare " hahahahah....pupici

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Iul 20, 2010 1:49 pm

Vezi daca nu te-ar deranja pe tine personal ceva de la catolici. Pacat de ce ar fi? E vorba tot de Dumnezeu pana la urma. Iar faptul ca exista atatea religii in lume nu e considerat pacat. Vezi cum te-ai simti tu mai bine. Daca accepti religia catolica, nu ar trebui sa fie probleme.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Iul 24, 2010 10:34 pm

nu vad de ce ar fi o problema.
probleme mari apar atunci cand schimbi o religie cu una mult diferita si intervin familia, prietenii, rudele, societatea in general.
daca ai fi renuntat la religia crestin ortodoxa chiar si pentru alta religie monoteista ( iudaism, islam) sau una politeista ( buddhism, hindusim etc) atunci ar fi aparut multe conflicte.

CarmenRC

Mesajde CarmenRC » Mie Sep 15, 2010 7:12 pm

Nu cred că ar trebui să te gândeşti dacă e păcat sau nu. E ceea ce simţi tu mult mai important. Ai spus că nu mai mergi la biserica ortodoxă şi că slujba catolică e mai aproape de sufletul tău. Atunci ce te mai reţine să devii catolică? Tot în Sfânta Treime cred şi iei, tot în Iisus Hristos şi în Fecioara Maria. Prin urmare unde e păcatul? Dacă te-ai născut într-o religie şi nu o mai simţi aproape de sufletul tău, nu mai ai de ce să rămâi acolo. Eu nu te-aş condamna nici dacă ai deveni musulmană.