Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ce faci daca nu te place soacra?

Cine nu a avut macar o data probleme in dragoste? Iti pui intrebari de genul "Ma inseala?", "M-a iubit vreodata cu adevarat", "Sa-l parasesc pentru ca.."? Daca te regasesti in descriere te asteptam sa-ti spui oful. Pe fericitele cu relatii de basm le asteptam cu sfaturi utile.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

anna_d

Ce faci daca nu te place soacra?

Mesajde anna_d » Sâm Sep 18, 2010 1:34 pm

Ai ramane cu sotul, te-ai hotari sa te casatoresti cu iubitul daca el ar fi perfect pentru tine daca ai sti ca urmeaza sa traiesti ani buni neintelegandu-te deloc cu soacra?

naughty_angel

Re: Ce faci daca nu te place soacra?

Mesajde naughty_angel » Sâm Sep 18, 2010 2:55 pm

Sincer?
DA! Nu ma intereseazade soacra. Din cate imi amintesc la cununia civila teintreaba daca il iei pe el de sot, nu si pe maica-sa :wink:
Daca tipa este gretoasa nu are decat sa ramana asa, eu nu trec pelaea acasa,ea nu trece pe la mine si cu asta basta :)

dana68

Mesajde dana68 » Sâm Sep 18, 2010 8:15 pm

Eu n-am avut parte de asa ceva.(Nu ca as fi fost perfecta! :) ).Dar,privind in urma,imi aduc aminte ca am cautat de la inceput sa arat respect si stiu exact ca atunci cand am privit spre soacra mea am avut in inima un sentiment de recunostinta pentru ca l-a crescut si educat pe omul de care eu m-am indragostit.Astazi nu concep ca relatiile dintre soacra si nora sa nu fie bune!
Iar ca raspuns la intrebarea ta,anna,da,as ramane cu sotul meu indiferent de neintelegerile cu soacra,DAR...as face tot ceea ce tine de mine ca ele sa dispara pt totdeauna.Si crede-ma ca nu e greu!E minunat sa ai doua mame!!!! :D
"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."

elaga

Mesajde elaga » Sâm Sep 18, 2010 10:19 pm

Soacra este foarte importanta. Am vazut prea multe cupluri in care exista discutii mari din cauza ei. Le-am urmarit evolutia de-a lungul timpului. La inceput el era cel care spunea ca mama lui e asa si pe dincolo, dupa vreo 2 ani, tacea, cand se deschidea subiectul si dupa inca vreo 2, "Stia mama ce zicea". Asta nu inseamna ca trebuie sa te desparti de iubitul tau, dar fa tot posibilul sa te intelegi cu ea. Orice s-ar intampla sa nu uiti ca e mama lui.

hana2

Mesajde hana2 » Sâm Sep 18, 2010 11:41 pm

Eu nu as renunta la iubitul sau logondnicul meu din cauza mamei lui....e greu totusi cand te straduesti sa fi placuta de soacra si ea se comporta total aiurea...
Ma gandesc si din cealalta perspectiva...am un frate si un fiu....nu cred ca as fi absurda ca soacra, dar pe de alta parte poate asa gandesc si soacrele care nu-si accepta norele.... :roll:

margelatu

Mesajde margelatu » Dum Sep 19, 2010 2:25 pm

daca nu stai cu soacra in casa nu mai e chiar atit de nesuportabila situatia si ...implicit soacra!

Axy13

Mesajde Axy13 » Lun Sep 20, 2010 12:44 am

dana68 scrie:Eu n-am avut parte de asa ceva.(Nu ca as fi fost perfecta! :) ).....................................DAR...as face tot ceea ce tine de mine ca ele sa dispara pt totdeauna.Si crede-ma ca nu e greu!E minunat sa ai doua mame!!!! :D

Felicitari, Dana, foarte frumos si intelept spus totul!
Imi pare rau daca treci printr-o experienta de genul, anna, dar...merita sa faci tot ce tine de tine ca sa fie bine. Ai putea trai cu sentimentul ca ai renuntat la "iubirea vietii tale" din cauza unor dispute cu soacra - pot fi doar de "intimidare a adversarului";)), copilarii? :roll: Ai grija de voi si luptati pentru iubirea voastra. Nu ii cere sa aleaga, dar nu il lasa sa uite ca si atitudinea lui conteaza. Orice mama vrea sa isi vada copilul fericit. Aveti grija de voi, iubiti-va, respectati-va si nu uitati - e viata voastra IMPREUNA -fugiti chiar si in lume daca e nevoie sa fiti linistiti.:)

just_alinutzaa

Mesajde just_alinutzaa » Lun Sep 20, 2010 3:49 pm

Nimic :lol: :lol: nu-i prea mare pacatul ca nu ma place soacra, sincera sa fiu nici nu ma intereseaza:))

sunny.days

Mesajde sunny.days » Mar Sep 21, 2010 1:47 pm

Asta e un subiect spinos bine de tot :lol: :lol:
Cel mai b ine ar fi ca nora sa nu se uite deloc in gura ei :wink: si sa incerce sa nu puna mai nimic la suflet :wink: daca vrei, poti si reusesti asta :lol:
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit!

anaramy.

Mesajde anaramy. » Mie Sep 22, 2010 7:51 pm

sincer eu ma inteleg f bine cu soacra mea ,bine ca nu locuim impreuna ,am locuit si impreuna si a fost ok.

alexyab

Mesajde alexyab » Joi Sep 23, 2010 12:10 pm

Si eu ma inteleg foarte bine cu soacra mea, asta datorita faptului ca ea este calma , iubitoare si ' nu se poate supara pe copii ei'.Nu stam impreuna, dar atunci cand vine la mine si se intampla ca eu sa fiu intr-o pasa proasta , ma intelege si incearca sa ma inveseleasca.Face orice pentru noi, ne ajuta financiar si....niciodata nu ne-a scos ochii ca ne-a dat mii de euro , chiar daca eu si sotul meu suntem obraznicutzi. :)

bia_78_bia

Mesajde bia_78_bia » Joi Sep 23, 2010 12:56 pm

Eu am locuit cu ea o perioada si inainte de nunta si dupa .Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu.A fost oribil.Si acum sustin ca daca eram mai moale plecam inainte de nunta si nu ma mai vedea nimeni.Nu m-a suportat si nici eu pe ea.Acum ca suntem la 2600 km este ok.Vorbim la telefon ,iar cand mergem in concediu in Romania timpul e prea scurt pentru a ne certa.Raman la parerea ca trebuie sa locuim singuri!

maia08

Mesajde maia08 » Joi Sep 23, 2010 1:18 pm

alexyab scrie:Si eu ma inteleg foarte bine cu soacra mea, asta datorita faptului ca ea este calma , iubitoare si ' nu se poate supara pe copii ei'.Nu stam impreuna, dar atunci cand vine la mine si se intampla ca eu sa fiu intr-o pasa proasta , ma intelege si incearca sa ma inveseleasca.Face orice pentru noi, ne ajuta financiar si....niciodata nu ne-a scos ochii ca ne-a dat mii de euro , chiar daca eu si sotul meu suntem obraznicutzi. :)

Pai asa si e normal sa fie mamele!Sa-si iubeasca si ajute copii,ceea ce trebuie sa facem si noi la randul nostru!Eu cred k apar neantelegeri doar atunci cand soacra nu a vrut-o pe respectiva,sau cand ea e mult sub limita asteptarilor!
Cat despre mine asta e cea mai mare frica a mea si mereu ma contrez cu logodnicul meu,care spune sa locuim la ei pana se finiseaza casa noastra,dar nu sunt de acord nici in ruptul capului,cu toate k nu am intampinat nici un fel de probleme sau neantelegeri cu parintii lui si sunt niste oameni extraordinari!insa mi-i frica de soacra(oricare nu ar fi ea) de mama focului :)
~MAi~

sunny.days

Mesajde sunny.days » Joi Sep 23, 2010 5:46 pm

maia08 scrie:Eu cred k apar neantelegeri doar atunci cand soacra nu a vrut-o pe respectiva,sau cand ea e mult sub limita asteptarilor!

Eu nu as crede chiar asa ceva; unele soacre sunt pur si simplu rele :(
Insa tu nu ai totusi nici un motiv deocamdata :D pentru care sa-ti fie frica :wink:
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit!

maia08

Mesajde maia08 » Joi Sep 23, 2010 8:26 pm

sunny.days scrie:
maia08 scrie:Eu cred k apar neantelegeri doar atunci cand soacra nu a vrut-o pe respectiva,sau cand ea e mult sub limita asteptarilor!

Eu nu as crede chiar asa ceva; unele soacre sunt pur si simplu rele :(
Insa tu nu ai totusi nici un motiv deocamdata :D pentru care sa-ti fie frica :wink:

pai ma rog depinde si de caracter si apoi probabil nu sunt sigure pe manile cui isi lasa odorasii si dak vor avea grija de ei la fel de bine cum au facut-o ele,k altfel chiar nu inteleg de ce unele soacre sunt atat de acre:) cand chiar nu au motive! :twisted:
Cat despre situatia mea da e adevarat ,dar dak frica persista mai bine ma pazesc! :wink: si exlud posibilitatile....k sa nu stric ce e bun si frumos!!!si mai bine sa raman doar cu frica decat si cu convingerea :|
~MAi~

Următorul