Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

la ce ajuta apa termala?

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

puf_mik

la ce ajuta apa termala?

Mesajde puf_mik » Mar Noi 16, 2010 4:06 pm

as vrea si eu sa stiu la ce ajuta apa termala si cam la ce pret ajunge? :?:

alfi

Re: la ce ajuta apa termala?

Mesajde alfi » Mar Noi 16, 2010 8:52 pm

Eu nu inteleg in totalitate intrebarea.....la ce pret ajunge???? pai se vinde inbuteliata?? :lol:

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mie Noi 17, 2010 12:47 am

cred ca s-a mai discutat pe aceasta tema pe forum. ai putea sa navighezi putin la "frumusete& stil". vei afla cu siguranta si preturi. :wink:

anamariatoma

Mesajde anamariatoma » Vin Noi 19, 2010 4:20 pm

Calitatile activatorului de apa Aquarion si beneficiile terapeutice ale utilizarii apei astfel obtinute
Activatorul de apa Aquarion de la CaliVita, este un dispozitiv ultramodern de purificare, ionizare, oxigenare si redimensionare moleculara a apei, care se conecteaza la reteaua de apa a locuintei si functioneaza astfel:

1. Prima data, apa de la robinet trece printr-un filtru mecanic care retine impuritatile mari.

2. Aparatul mai are un filtru intern - de 0,01 microni - care curata apa de virusuri si bacterii. Orificiile filtrului special sunt de 10 ori mai mici decat dimensiunile virusurilor. Se autocurata si, din acest motiv, nu se pot acumula in ele reziduurile.

3. Turmalina din componenta imbogateste apa cu ioni, datorita caracteristicilor unice ale acestui mineral.

4. Dupa filtrare, apa este ionizata in interiorul unui vas de titaniu-platina, intre doi electrozi care sunt separati printr-o membrana speciala. Utilizatorul poate seta aparatul in functie de cat de acida sau de alcalina doreste sa fie apa, care poate fi intrebuintata astfel in mai multe scopuri.http://www.terapii-naturiste.com/calivita/articole-despre-produse/aplicatiile-terapeutice-ale-apei.htm

cristina23

Mesajde cristina23 » Sâm Noi 20, 2010 9:49 pm

In fiecare seara si dimineata, dupa demachierea tenului, se aplica un strat de apa termala, dupa care se asteapta 30 de secunde si apoi se tamponeaza cu un servetel de hartie sau cu un prosop curat pentru ca altfel apa nu se va mai fixa in tesut ci va fi trasa din piele de catre saruri.

De asemenea, apa termala se utilizeaza si in cazul in care tenul este iritat din diverse motive (dupa ras, epilat, din cauza vantului, a transpiratiei sau a prafului) sau ars de soare. Totodata, dermatologii recomanda folosirea apei termale si dupa interventii chirurgicale sau in caz de eczeme, psoriazis, cicatrici, prurit, ictoze, dermatita atopica a copilului, iritatii ale pleoapelor, tratamente cosmetice iritante etc. Apa termala calmeaza si trateaza pielea cu probleme.

In acelasi timp, apa termala poate fi utilizata si pe parcursul zilei pentru a racori si hidrata pielea, lucru recomandat mai ales in zilele toride de vara.

O alta utilizarea a apei termala este aceea de fixare a machiajului. Dupa aplicarea fondului de ten, se da un strat foarte subtire de apa termala pentru fixare, dar si pentru a amesteca pudra din fond de ten si astfel tenul arata mai putin incarcat.