Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Cele mai delicioase gustari de post

Nu toate femeile sunt gospodine desavarsite precum, celebrul personaj din "Desperate Housewives", Bree Van De Kamp. Daca esti mai degraba o Gabrielle Solis cu siguranta vei considera ca o reteta noua este mereu bine-venita mai ales daca se incadreaza si in categoria "gustos si usor de preparat".

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

gHelena

Cele mai delicioase gustari de post

Mesajde gHelena » Joi Noi 18, 2010 12:37 pm

In traditia crestina, inainte de orice sarbatoare foarte importanta se tine post timp de cateva saptamani. Daca pe vremea bunicilor sau a parintilor postul era respectat intru totul, acum foarte putini sunt cei care pot tine postul in intregime. Eu ma simt mult mai linistita atunci cand postesc, macar miercurea si vinerea si de aceea consider ca postul Craciunului este o ocazie perfecta de a-mi curata sufletul si a-mi detoxifia organismul. Va propun o reteta pe care am incercat-o si este foarte gustoasa: http://www.divahair.ro/culinar/dulciuri ... t_cu_cocos. Acum este randul vostru sa ne incantati cu cele mai delicioase gustari de post!
Elena Gherasim

ella369

Re: Cele mai delicioase gustari de post

Mesajde ella369 » Joi Noi 18, 2010 5:15 pm

arata foarte bine si luand in considerare ca mai nou m'a apucat mania prajiturilor o sa o incerc :D

gHelena

Mesajde gHelena » Joi Noi 18, 2010 9:19 pm

Daca o sa incerci reteta noastra, poate propui si tu una. Ce zici? :D
Elena Gherasim

ella369

Mesajde ella369 » Joi Noi 18, 2010 9:30 pm

imi plac la nebunie sarmalele insa eu nu mananc carne asa ca va dau o reteta de sarmale cu soia si ciuperci http://www.bucatarul.ro/retete-_2672_1_ ... -soia.html .ce ma oftica e ca in tara unde sunt se gaseste numai varza creata si e putin mai complicat sa le umplu.dar macar de 2ori pe luna le fac :D sper sa va placa si voua.va pup :mrgreen:

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Vin Noi 19, 2010 10:37 am

Chiar sunt foarte curioasa sa descopar noi retete de la voi pentru ca pe cele de acasa le-am epuizat. Incercati sa postati si ceva care nu se pregateste la cuptor. Nu imi functioneaza. :)

gHelena

Mesajde gHelena » Vin Noi 19, 2010 11:42 am

pipikeee scrie:imi plac la nebunie sarmalele insa eu nu mananc carne asa ca va dau o reteta de sarmale cu soia si ciuperci http://www.bucatarul.ro/retete-_2672_1_ ... -soia.html .ce ma oftica e ca in tara unde sunt se gaseste numai varza creata si e putin mai complicat sa le umplu.dar macar de 2ori pe luna le fac :D sper sa va placa si voua.va pup :mrgreen:

Mie imi plac mai mult sarmalele cu ciuperci decat cele care au carne, deci reteta propusa de tine este binevenita. Alte sugestii?
Elena Gherasim

Dumitrita

Mesajde Dumitrita » Vin Noi 19, 2010 12:26 pm

In ultimii 5 ani am incercat sa tin toate posturile si de aceea am adunat o gramada de retete, uite o reteta de pizza la care poti sa mai improvizazi si sa pui tot ce iti trece prin cap:
Pizza de post
Faina de grau, drojdie, ulei, ardei in sos, masline, ciuperci, sare si piper.
Se amesteca faina cu drojdia dizolvata in putina apa calduta si sare. Se face un aluat in care, pe parcursul framantarii, se adauga si ulei. Se intinde o foaie de aluat in tava unsa cu margarina si tapetata cu faina.
Separat, ceapa taiata pestisor si morcovul dat prin razatoare se calesc. Se adauga ciupercile. Se pune sare si piper dupa gust. Pe foaia intinsa in tava se intinde sosul cu ardei (in lipsa, se face un sos din bulion, cu putina apa sau ketchup) peste care se pune compozitia (tocanita cu ciuperci), uniform pe tot blatul. Apoi se pun masline taiate feliute. Se da la cuptor 30-40 de minute.
O sa mai revin si cu alte retete cand o sa am timp.

elaga

Mesajde elaga » Vin Noi 19, 2010 4:28 pm

O mancare de post care ne place este ciulamaua de ciuperci.

ella369

Mesajde ella369 » Vin Noi 19, 2010 5:21 pm

si eu fac pizza foarte des dar pentru ca sunt mai lenesa in loc de blat eu pun paine :D va dau reteta http://www.retetemancare.ro/mancaruri/p ... -9504.html .daca tot postim,putem sa facem si fara salam.incercati si voi pentru ca e foarte foarte buna :D

gHelena

Mesajde gHelena » Vin Noi 19, 2010 7:13 pm

Si mama pune paine in loc de blat, dar mai intai o "asezoneaza" cu ou. Este taaare buna, pacat ca nu e si de post.
Elena Gherasim

gHelena

Mesajde gHelena » Vin Noi 19, 2010 7:20 pm

Dumitrita scrie:In ultimii 5 ani am incercat sa tin toate posturile si de aceea am adunat o gramada de retete, uite o reteta de pizza la care poti sa mai improvizazi si sa pui tot ce iti trece prin cap:
Pizza de post
Faina de grau, drojdie, ulei, ardei in sos, masline, ciuperci, sare si piper.
Se amesteca faina cu drojdia dizolvata in putina apa calduta si sare. Se face un aluat in care, pe parcursul framantarii, se adauga si ulei. Se intinde o foaie de aluat in tava unsa cu margarina si tapetata cu faina.
Separat, ceapa taiata pestisor si morcovul dat prin razatoare se calesc. Se adauga ciupercile. Se pune sare si piper dupa gust. Pe foaia intinsa in tava se intinde sosul cu ardei (in lipsa, se face un sos din bulion, cu putina apa sau ketchup) peste care se pune compozitia (tocanita cu ciuperci), uniform pe tot blatul. Apoi se pun masline taiate feliute. Se da la cuptor 30-40 de minute.
O sa mai revin si cu alte retete cand o sa am timp.

Multumim, Dumitrita. Este o reteta foarte practica si sunt sigura ca e si foarte delicioasa. Asteptam si alte retete de ale tale, la fel de gustoase.
Elena Gherasim

Dumitrita

Mesajde Dumitrita » Vin Noi 19, 2010 11:40 pm

Acum sa mancam ceva dulce, tot e sambata maine si avem timp sa gatim:
Cornulete de post
Ingrediente250g de margarina150 g de zahar3 linguri de romcoaja de lamaie205 g fainagem sau rahat pentru umplutura
Mod de preparare
Se freaca margarina cu zaharul pana se face spuma. Se adauga pe rand celelalte ingrediente, se framanta bine, astfel incat sa se obtina un aluat potrivit de moale. Se intind foi, se taie triunghiuri. Se umplu cu rahat sau gem si se impaturesc in forma specifica.
Se pun la copt la foc potrivit.Dupa ce sunt scoase din cuptor, dar inainte sa se raceasca sunt pudrate cu zahar.
Cornulete fragede
Ingrediente: 1 pachet margarina, 5 linguri de apa,1 lingura de otet ,10 g de sare,faina , gem sau rahat
Mod de preparare
Se face un aluat de consistenta medie, cu margarina, apa, faina, sarea.
Se impart intr-un numar de parti egale (ochiometric) si se umplu cu gem sau rahat. Se impaturesc si se coc la foc potrivit aprox 10 minute.
Gogosi de cartofi.
Ai nevoie de: jumatate de kilogram de cartofi, ulei, 5 linguri de faina, marmelada, zahar vanilat si sare.
Cum prepari: Cartofii se fierb in coaja, apoi se curata si se faramita. Se adauga faina, ulei si sare si se framanta ca un aluat de paine. Coca formata se intinde si se taie bucati ca pentru gogosi. In mijlocul fiecarei bucati se pune putina marmelada, astfel incat sa nu curga.
Din aluat se taie alte bucati de aceleasi dimensiuni si forme si se aseaza deasupra celor pe care s-a pus marmelada.
Se mai lasa putin la crescut, dupa care se prajesc. Cand se scot se pun pe un servet care sa le absoarba uleiul, dupa care se servesc presarate cu zahar vanilat.

gHelena

Mesajde gHelena » Vin Noi 19, 2010 11:47 pm

Sotul si copiii tai sunt niste norocosi. Cu asa o mama si o sotie care stapaneste arta gatitului, mesele in familie si pregatirea lor sigur trebuie sa fie o incantare pentru toti membrii. Felicitari!
Elena Gherasim

anna_d

Mesajde anna_d » Dum Noi 21, 2010 12:53 pm

Pasta de avocado

Ingrediente:
- 1 avocado copt
- 1 legatura de patrunjel - maruntit
- 2, 3 catei de usturoi maruntit
- sucul de la un sfert de lamaie
- sare, piper dupa gust

Toate ingredientele se pun in blender si se toaca 2, 3 minute.
Merge excelent pe o felie de paine integrala cu rosii si ardei langa.
Pofta buna!

irinaiordache

Mesajde irinaiordache » Dum Noi 21, 2010 2:34 pm

cand am citit reteta cu cornuletele de post mi-a plouat in gura si simteam mirosul:D bunica mea facea cand eram mici destul de des, era mai in putere:D iummiii

Următorul