Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

CEAI VERDE

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

nitza

CEAI VERDE

Mesajde nitza » Joi Aug 25, 2011 7:16 pm

Fetelor a-ti baut careva ceai verde? Am citit multe despre el, dar nu stiu cum sa-l prepar, cat sa beau, si cum sa-l beau, adica acld sau rece. Voi a-ti baut, ce efecte a-ti observat?

nitza

Re: CEAI VERDE

Mesajde nitza » Joi Aug 25, 2011 7:17 pm

cald sau rece, scuze.

doraaa

Mesajde doraaa » Joi Aug 25, 2011 11:17 pm

Eu l-am baut cald. Voiam sa beau pentru a slabi vreo 2-3 kg, dar m-am razgandit imediat. Mi se facea rau de la ceaiul acela verde, aveam si diaree si mi-am zis ca nu mai beau niciodata.

aida1985

Mesajde aida1985 » Vin Aug 26, 2011 3:24 pm

@doraa :D Faceai diaree de la el pentru ca ceaiul verde are efect laxativ. Cum credeai ca slabesti de la ceaiul verde?

@nitza (copy paste plimul link din cautare google):
--Temperatura apei trebuie sa aiba in jur de 70 de grade celsius. Sunt mai multe metode prin care puteti ajunge la aceasta temperatura. Prima metoda ar fi sa aduceti apa la fierbere si apoi sa o lasati sa se raceasca in jur de 3 minute. O alta metoda ar fi sa o luati de pe foc atunci cand apar primele bule la fundul vasului, sau puteti pur si simplu sa introduceti un termometru in apa. Dupa ce ati adus apa la temperatura potrivita introduceti frunzele de ceai (o lingurita pentru o ceasca) si le lasati la infuzie 2-3 minute. Este de preferat ca ceaiul verde sa fie baut proaspat. Ideal ar fi ca frunzele de ceai sa fie tinute intr-un borcan de sticla, intr-un loc ferit de umiditate. Dupa prepararea primului ceai nu aruncati frunzele pentru ca se pot face 2-3 infuzii.--

maia08

Mesajde maia08 » Dum Aug 28, 2011 8:45 pm

sunt in intregime deacord cu 'aida' , ce vreau sa adaug e k nu il poti suporta mult timp,repede ti se face greu pe suflet de la el :roll:
~MAi~

amynal16

Mesajde amynal16 » Mar Aug 30, 2011 4:50 pm

eu am baut ceai verde chinezesc antiadipos si m-am simtit f bine.nu mi s-a parut rau la gust si chiar daca la inceput am fost mai des la baie, dupa cateva zile m-am reglat si m-am simtit mai usoara si mai plina de energie.important este sa-l bei seara si sa nu mai mananci nimic dupa, ca sa te duci la baie dimineata....sa nu te chinuie toata ziua.

irinaiordache

Mesajde irinaiordache » Joi Sep 01, 2011 10:02 pm

si eu beau in fiecare seara de ceva timp, imi face foarte bine, nu mai simt plina, incarcata. dar am auzit ca e bine sa mai faci din cand in cand o pauza de macar o saptamana, ca ar fi greu pt ficat:) eu nu am nici o problema:)

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Sep 14, 2011 1:41 am

Povesti de popa beat,,, :mrgreen:

Carla.

Mesajde Carla. » Joi Sep 22, 2011 1:42 pm

amynal16 scrie:eu am baut ceai verde chinezesc antiadipos si m-am simtit f bine.nu mi s-a parut rau la gust si chiar daca la inceput am fost mai des la baie, dupa cateva zile m-am reglat si m-am simtit mai usoara si mai plina de energie.important este sa-l bei seara si sa nu mai mananci nimic dupa, ca sa te duci la baie dimineata....sa nu te chinuie toata ziua.

Fetelor, ceaiul verde nu se bea seara! Nu va mirati daca va treziti cu insomnii...nu de alta, dar contine cofeina! Ceaiul verde se bea cald, dimineata si apoi maxim pana la ora 18. De asemenea, este ideal sa nu puneti zahar si lamaie in el. Eu ma simt extraordinar de la el, imi da energie, are antioxidanti si o gramada de efecte benefice asupra corpului. Normal ca nu toata lumea va simti aceleasi efecte, pentru ca suntem diferiti, dar in mare, este grozav si cunosc oameni care il beau de ani de zile si se simt foarte bine. :wink:

hikomi

Mesajde hikomi » Vin Sep 30, 2011 3:50 pm

Consum ceai verde cat de des pot. Il simt ca imi face mult bine. Auta la digestie, slabire, si la tonus.

miadiagia

Mesajde miadiagia » Mar Noi 29, 2011 3:19 am

De unde il cumparati, ce branduri recomandati? Multumesc :) !

CHRISS

Mesajde CHRISS » Mar Ian 03, 2012 2:28 am

Buna.Va d ca aici sunt pareri si pareri legate de ceaiul verde si as vrea sa va spun ca eu am baut ceai verde timp de 2 ani si nu am simtit sa imi faca rau din contra m-am simtit foaarte bine dar exista si persoane care nu il suporta .Asta depinde de organismul fiecaruia ,cred eu.Eu stiu ca trebuie facuta o pauza la orice tip de ceai nu numai la cel verde.
Apoi ,ceaiul verde chiar nu se bea seara caci o ceasca de ceai verde contine intre 20 si 70 de mg de cofeina.
Are multe beneficii pentru sanatate ;reduce riscul aparitiei cancerului,reduce colesterolul,are efect calmant reducand stresul si oboseala si multe altele .Ma opresc aici caci nu vreau sa repet ceea ce au spus altii.
Ceea ce intr-adevar ma nedumireste este faptul ca stiam ca e bun impotriva bolilor cardio vasculare iar de curand am auzit pareri cum ca acest ceai creste tensiunea arteriala desi nici unde nu am citit ca face rau la ceva ci din contra are numai beneficii.Nu stiu cat de adevarat este si daca cineva stie ca ceaiul face rau celor care au probleme cu tensiunea il rog frumos sa scrie aici.
Ceaiurile sunt nemaipomenite pentru noi asa ca beti ceai ca e mai sanatos.Toate cele bune. :)

GeorgianaBB

Mesajde GeorgianaBB » Joi Apr 19, 2012 5:07 pm

Eu cred ca toate ceaiurile isi aduc aportul in mentinerea sanatatii noastre, doar ca excesul nu e in niciun caz recomandat. Cat despre ceaiul verde eu am baut si beau destul de des dimineata, am ales sa inlocuiesc cafeaua cu acest ceai, dar sunt dimineti in care alternez cu ceaiul alb (care, de asemenea, contine cofeina). Ceaiul vrede pe mine ma ajuta si in cura de slabire si la digestie. Momentan urmez o dieta fara carbohidrati si zahar, merg la sala saptamanal si sau suplimentele naturale slim&fit. Slabesc si ma simt excelent.

1001articole

Mesajde 1001articole » Lun Dec 23, 2013 4:15 pm

REDOBANDESTE POFTA DE VIATA SI INCREDEREA IN TINE! Noi avem solutii pentru problemele tale si iti oferim cele mai revolutionare si eficiente tratamente naturale, cu ajutorul carora recapatati sau mentineti atat sanatatea fizica cat si cea sufleteasca. www.1001articole.ro 0730.410.783

dororai

Mesajde dororai » Mie Mar 26, 2014 1:36 pm

Îl beau în fiecare zi, dimineaţa şi la prânz. Este adevărat că e foarte bun pentru slăbit, anumite substanţe din el accelerează metabolismul. Însă efectele se fac simţite în momentul în care îl consumi în mod regulat - ideal să combini regimul şi cu puţin efort fizic.

Fiecare ceai verde se prepara diferit, în general se infuzează în apă la 70-80 C (nu pune ceaiul în apă imediat după clocotire, aşteaptă 2-3 minute să scadă temperatura), timp de 1-3 minute. Dacă se ţine mai mult sunt şanse mari ca gustul să devină amărui şi destul de neplăcut. Ceaiul se poate consuma atât cald cât şi rece. Vara îţi recomand să încerci infuziile reci: în loc de apă clocotită se pune ceaiul peste noapte în frigider, într-o sticlă cu apă rece.

Ca o iniţiere în lumea ceaiurilor verzi îţi recomand ceaiul "Viată Vesnica" de la d'Oro Tea. Este plin de frunze lungi de ceai verde şi are o aromă uşor fructoasă, delicioasă: http://doro-tea.ro/ceai-verde-viata-vesnica

Următorul