Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

pareri despre decapaj!

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

francesca.

pareri despre decapaj!

Mesajde francesca. » Vin Mar 13, 2009 4:18 pm

am fost vopsita de mai multe ori bruneta anul trecut in decembrie m-am hotarat sa renunt am fost la un salon unde mi-am facut suvite apoi m-am vopsit saten ,dar a prins numai pe suvite,de atunci ma vopsesc doar cu saten a crescut parul si acum este jumate sate jumate negru catre varfuri,
ma gandesc sa imi fac un decapaj dare oare se deschide si acel negru cu 2 nuante sa ajung la un saten uniform?si parul nu se arde?am firul f gros acolo unde este vopsit cu negru,,,cm cat costa un decapaj?

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Vin Mar 13, 2009 8:22 pm

decapajul e cam slab pentru ce ai tu...mai bine o decolorare usoara dupa care vopsire cu nuanta ta de saten care ce ar fii ? spune-mi exact cu ce numar te vopsesti si ce marca e....
ca sa-ti pot da un raspuns mai exact

francesca.

re

Mesajde francesca. » Sâm Mar 14, 2009 2:12 pm

pai m-am vopsit de mai multe ori cu negru de la garnier ,culoarea s-a fixat f tare in par si nu a mai iesit deloc,anul trecut in dec mi-am facut niste suvite dar nu s-a decolorat acele suvite decat treptat adica in functie de cate ori a fost aplicata vopsea inainte mai exact spre varfuri nu a cedat.de atunci nu m-am mai vopsit decat cu saten si acum parul meu este natural care a crescut saten cam de aproximativ o palma lungime si tot cam atat restul spre varfuri este acel negru de la vopsirile anterioare care este firul si f gros!!! cam asta ar fi!

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Dum Mar 15, 2009 12:56 am

deci:ai la radacina culoarea ta naturala,, mai incolo saten vopsit si mai incolo negru cu suvite... da? daca raspunsul tau e da tre facuta decolorare pe partea neagra si apoi vopsire cu saten ;daca raspunsul e nu mai explica-mi o data...

francesca.

Mesajde francesca. » Dum Mar 15, 2009 12:35 pm

adellinaa scrie:deci:ai la radacina culoarea ta naturala,, mai incolo saten vopsit si mai incolo negru cu suvite... da? daca raspunsul tau e da tre facuta decolorare pe partea neagra si apoi vopsire cu saten ;daca raspunsul e nu mai explica-mi o data...

deci parul meu natural e saten inchis..m-am vopsit cu saten ,eri mi-am facut un fel de decolorare partiala adica evitand radacinile si insistand pe varfuri,acum am un fel de blond roscat ceva spre portocaliu dar nu e uniforma culoarea ...trebuie sa-mi mai fac o decolorare totala si dupa aia vopsit un saten deschis zic eu...deja mam cam scapat de negru in proportie de 90% am avut grija sa nu tin mult decolorantul si am folosit un oxidant mai slab asa ca a iesit binisor parul e destul de fin si matasos mai greu este la a 2 decolorare trebuie sa am mare grija sa nu se arda ...cam la cate zile se poate face a doua decolorare si vopsirea se poate face imediat?

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Lun Mar 16, 2009 9:05 am

e complicat... n-ar trbui sa mai faci o decolorare... pentru ca ai deja destule culori in par si ai multe sanse sa nu-ti iasa o culoare uniforma facind o decolorare globala +degradarea accentuata a parului.+ ce vei face de acum incolo daca faci o decolorare globala? il decolorezi inainte de fiecare vopsire ca sa-ti iasa uniform?asta nu e o solutie. daca mai sunt totusi zone pe care e negru... cam nasol pentru ca acolo asa va ramine ,adica negru ; ar trebui sa te vopsesti acum.. cu satenul pe care l-ai facut ultima data cu speranta ca va prinde cum trebuie pe partea decolorata...normal ar trebui facuta o repigmentare pe partea decolorata ca sa fii sigura ca-ti prinde bine si tine pina la urmatorul vopsit...tine-ma la curent cu noutatile... am emotii :? !

francesca.

Mesajde francesca. » Mar Mar 17, 2009 2:46 pm

adellinaa scrie:e complicat... n-ar trbui sa mai faci o decolorare... pentru ca ai deja destule culori in par si ai multe sanse sa nu-ti iasa o culoare uniforma facind o decolorare globala +degradarea accentuata a parului.+ ce vei face de acum incolo daca faci o decolorare globala? il decolorezi inainte de fiecare vopsire ca sa-ti iasa uniform?asta nu e o solutie. daca mai sunt totusi zone pe care e negru... cam nasol pentru ca acolo asa va ramine ,adica negru ; ar trebui sa te vopsesti acum.. cu satenul pe care l-ai facut ultima data cu speranta ca va prinde cum trebuie pe partea decolorata...normal ar trebui facuta o repigmentare pe partea decolorata ca sa fii sigura ca-ti prinde bine si tine pina la urmatorul vopsit...tine-ma la curent cu noutatile... am emotii :? !

mi-am mai facut o decolorare de data asta pe tot parul s-a decolorat destul de bn putin spre varfuri a ramas mai inchis ,bineantteles ca dupa aceia m-am vopsit ca nu puteam ramane asa,am ales o vopsea nuanta saten mai deschis pt ca daca puneam unul inchis iarasi imi inchidea parul de tot si atunci ce rost mai avea decolorarea pe care am facuto,dar oricum mi s-a inchis dupa vopsire spre varfuri :( e drept ca nu arata uniform dar nu am ce sa-i mai fac il las asa o sa ma vopsesc de acum tot cu saten si maine merg sa imi tund din varfuri.asta e tot ce pot face!greu cedeaza negru ala de la varfuri.

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Mar Mar 17, 2009 11:07 pm

succes in continuare si te mai astept cu intrebari :shock:

francesca.

Mesajde francesca. » Mie Mar 18, 2009 1:40 pm

adellinaa scrie:succes in continuare si te mai astept cu intrebari :shock:

multumesc pt raspunsuri.este adevarat ca rosu este f greu din par?pe un saten deschis ,ce fel de roscat ar prinde ,ma gandesc luna viitoare sa ma vopsesc cu un roscat frumos nici prea inchis nici prea deschis???

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Mie Mar 18, 2009 5:44 pm

in mod normal toate nuantele de roscat, cu conditia sa nu fie mai deschis decit satenul pe care l-ai facut... dar ...mai gindeste-te ce faci daca nu iti place cum iti sta roscata.... te decolorezi iar? sau te faci cu negru la loc? crezi ca parul tau mai rezista mult? eu nu cred... ar trebui sa te stabilesti la o culoare si sa mergi pe ea o vreme asta insemnind macar 6 luni... am impresia ca vrei sa testezi limitele parului tau... AI GRIJA DE EL CA SI CUM AR FI AL TAU!!!!!!!! roscatul iese din par in general prin decolorare

francesca.

Mesajde francesca. » Joi Mar 19, 2009 2:10 am

nu imi mai faca nici un roscat merg pe saten mai ales ca acum este saten tot si o culoare uniforma sa vezi cum aam ajuns sa scap de negru din greseala unei coafeze care a facut ce a vrut cu parul meu.
se pare ca o desteapta de coafeza a gasit raspunsul la intrebarea mea cum sa ma tund ma duc si ai spun frumos ca vreau sa-mi tund doar varfurile stiti ce iseamna asta?si ma trezesc in final tunsa scurt de la un par de lungime medie pana la umeri tunsa scurt,e drept ca i-am zis sa-i dea si putina forma dar asta nu insemna sa ma tunda scurt,cred ca inebunesc e a doaua oara cand mi se intampla asta diferenta este ca nu cu aceiasi coafeza.se pare ca am avut mare ghinion dupa ce m-am chiniut atata timp sa am un par cat ade cat lung!!!segraba nu mai dau pe la coafor....as putea spune ca deloc si cand ma duc la una o pun sa declare scris pe propria raspundere ca nu ma tunde mai mult decat ai arat eu ...zau asa nus ce sa mai spun sant disperata,dezamagita!!!!nu mai am cuvinte acum ma pun pe tratamente naturiste care stimuleaza cresterea parului .

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Joi Mar 19, 2009 4:44 pm

iti urez succes pentru cind te duci la coafor! si tie cu culoarea... e o decizie inteleapta :)

lary.

Mesajde lary. » Joi Iul 16, 2009 3:35 pm

Si eu am fost vopsita in mod repetat cu negru(aproximativ 1 an) dar in urma cu o luna mi-am facut un decapaj si o vopsire(cu nuantator matrix profesional)decapajul mi sa facut cu 6 % la radacina si 12% pe lungime :(.din pacate imi cade parul foarte tare desi fac tratament cu creme,sampon,fiole de regenerare etc. acum am o culoare jalinca si nuantata care o vreau este blond deschis(nu galben:P )m`am gandit la o noua decolorare dar nu stiu ce sa fac.normal asta nu o sa o fac acasa ci la salon.

as avea nevoie de cateva sfaturi.

Va Multumesc!:*

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Joi Iul 16, 2009 10:55 pm

lary... ai grija unde te duci dac vrei alt decolorat... parul tau e deja obosit.... cit timp a recut de la ultima decolorare???acum ce culoare ai???

lary.

Mesajde lary. » Joi Iul 23, 2009 1:19 am

aproximativ o luna si jumatate....am fost doua culori jumatate blond inchis jumatate roscat;))....dar am fost la coafor....si acum am o culoare cat de cat normala...un saten deschis....pe parcurs o sa ma vopsesc cu bond si sper sa se deschida..:*