Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

la cate sapt.ne vopsim?

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

marico

Locaţie: NULL

la cate sapt.ne vopsim?

Mesajde marico » Dum Iun 14, 2009 11:37 am

sunt bruneta, vopsita blond miere. dupa 2-3 sapt.deja se vad radacinile. am si par alb...la cat timp e indicat sa te vopsesti? ca daca imi fac doar radacina si restul nu, se vede diferenta. intotdeauna radacina imi iese mai spre aramiu.
m-am facut ani intregi la coafor, si nu la cele de cartier, la saloane f.bune, unde lasam lejer 250 lei si rezultatul nu era intotdeauna cel asteptat. ca sa nu mai spun ca vopseaua se ducea f.f.repede. acum m-am decis sa ma vopsesc singura. multumesc anticipat.

p.s. ce vopsea ar fi mai rezistenta? la salon ma faceam cu joico sau l'oreal. acasa pentru ce sa optez?

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Dum Iun 14, 2009 12:49 pm

in mod normal se face vopsirea la o luna....dar....mare atentie cu conditia sa se faca corect....adica se vopseste strict radacina si se emulsioneaza lungimile ultimele 5-15 minute in functie de cit de degradata e culoarea...normal ca tie iti iese intotdeauna radacina mai inchisa ,pentru ca tu iti vopsesti tot parul de la inceput si nu lasi radacina sa se deschida si abia apoi sa improspatezi lungimile.... culoarea pe care ar trebui sa o ai este cea care iti iese la radacina .nu cea care este pe lungimi....incearca wella sau garnier... astep si alte intrebari sau rezultatul vopsirii corecte.... cu toate ca si vopsit corect nu vei avea o culoare uniforma....ar trebui sa incerci o nuanta mai deschisa decit ce folosesti acum...

marico

Locaţie: NULL

Mesajde marico » Dum Iun 14, 2009 3:01 pm

sa-mi iau o nuanta mai deschisa? asta ca sa prinda mai deschis la radacina, sau cum? acum 2 saptamani m-am vopsit (singura) cu l'oreal preference blond deschis cenusiu, si mi-a iesit un blond inchis...spre o culoare naturala. bineinteles ca la primul spalat aveam alta culoare in cap si dupa al doilea...tot asa...
crezi ca daca imi iau un blond foarte deschis cenusiu, rezultatul va fi altul? eu as vrea o culoare care sa nu aiba nimic aramiu,roscat ...in ea.

multumesc mult pentru raspuns.

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Lun Iun 15, 2009 9:20 pm

da...ia-ti pe aceeasi nuanta dar mai deschis si nu da decit pe radacina in ideea de a ajunge cu radacina la fel ca lungimile... dar din negru natural sa ajungi la o nuanta de blond fara nuante de auriu cu vopsea din comert si fara decolorare e mai greu