Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Tratamente pentru par

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Y_Yvonne

Tratamente pentru par

Mesajde Y_Yvonne » Mar Dec 22, 2009 9:00 pm

Mi-ar trebui un tratament pentru par cu scopul de a-i stimula regenerarea si pentru a-l hidrata.

Exista asa ceva pe piata romaneasca? sau trebuie folosite produse diferite? Daca da, ce recomandati?

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Joi Dec 24, 2009 11:36 pm

la noi pe piata sunt multe produse.... si profesionale si casnice,,, m-ar interesa sa-mi povestesti despre problemele parului tau ca sa stiu exact ce sa-ti recomand ( dac e gras, daca e vopsit sau decolorat, cam cit creste intr-o luna, daca se despica des ....etc)
adellinaa

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Vin Dec 25, 2009 7:18 pm

adellinaa scrie:la noi pe piata sunt multe produse.... si profesionale si casnice,,, m-ar interesa sa-mi povestesti despre problemele parului tau ca sa stiu exact ce sa-ti recomand ( dac e gras, daca e vopsit sau decolorat, cam cit creste intr-o luna, daca se despica des ....etc)

Multumesc, Adelina.

Parul meu are tentinda de ingrasare.

Nu mai este vopsit si nici decolorat de circa 4-5 ani.

Mi se pare ca-mi creste destul de greu ... Este usor ondulat si-mi dau seama mai greu cam cat creste intr-o luna. Cred ca in jur de 1cm/luna maxim.

La varfuri e usor spicuit si usor aspru.

Ce produse ar fi indicate?

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Sâm Dec 26, 2009 10:48 pm

rezolva urgent problema cu virfurile despicate.... tunde tot ce e uscat si despicat.... e inca obasit ....tre sa-i dai o " injectie de forta" intreaba la saloanele ce au loreal ...... la cite zile il speli?
adellinaa

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Dum Dec 27, 2009 5:17 pm

adellinaa scrie:rezolva urgent problema cu virfurile despicate.... tunde tot ce e uscat si despicat.... e inca obasit ....tre sa-i dai o " injectie de forta" intreaba la saloanele ce au loreal ...... la cite zile il speli?

Ai intuit bine, nu l-am mai tuns de cateva luni cu gandul sa-l mai las sa creasca.

De spalat, de maxim 2 ori/sapt. In perioada asta, chiar 1 data pe sapt.

Produsele profesionale L'Oreal se gasesc numai in saloane? sau si in alte locatii? Momentan nu sunt in Bucuresti. Acolo se gasesc mult mai usor.

Pentru varfurile despicate, ce recomanzi? Exista seruri/uleiuri despre care stii sigur ca dau rezultate? (ai incercat?)

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Dum Dec 27, 2009 10:33 pm

daca rezisti o saptamina nu e chiar gras.... produsele profesionale loreal se gasesc numai in saloane...tre sa-l tunzi daca e despicat chiar daca vrei sa-l lasi sa creasca
adellinaa

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Dum Dec 27, 2009 10:40 pm

pentru virfuri despicate sunt destule produse....dar.... ele nu-ti repara parul ci doar acopera pina la prima spalare defectul parului...
adellinaa

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Lun Dec 28, 2009 3:14 pm

Multumesc ptr. raspunsuri.

1. Avand in vedere ca lucrezi cu produsele L'Oreal, care dintre acestea ar fi mai potrivite pentru tipul meu de par (fir subtire, cu problema varfurilor/usor aspru, normal spre gras?

As vrea parerea ta sa stiu ce produse sa urmaresc.

2. Despre tratamentele de par de tipul celor de la Vichy sau Foltene, ce parere ai?

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Joi Dec 31, 2009 12:42 am

usor aspru... asta imi spune multe despre parul tau... bain de force sampon si cite-o data si sampon bain vital haute tolerance iar ca tratament ciment anti uzura pentru volum la radacina ai nevoie de spuma volum lift... cam atit
adellinaa

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Vin Ian 01, 2010 2:07 pm

adellinaa scrie:usor aspru... asta imi spune multe despre parul tau... bain de force sampon si cite-o data si sampon bain vital haute tolerance iar ca tratament ciment anti uzura pentru volum la radacina ai nevoie de spuma volum lift... cam atit

Multumesc pentru sugestii. Am gasit o parte din ele pe cateva site-uri de profil [ ptr ca unde sunt acum nu gasesc, orasul fiind mai mic.]

> Din experienta ta, sa am incredere sa comand de pe net? sau sa merg in Buc. la oricare salon? sau poate chiar la voi, de ce nu!?!

> Despre tratamentele de par de tipul celor de la Vichy sau Foltene, ce parere ai?

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Dum Ian 03, 2010 5:20 pm

nu am cumparat nici-o data de pe net pentru ca nu am nevoie sa fac asta.... nu stiu ce sa zic.... vichy , foltene ....am inteles de la clientele mele ca ar da ceva rezultate mai ales daca sunt combinate si cu tratamentele luate pe gura gen eurovita par si unghii etc
adellinaa

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mar Ian 05, 2010 3:38 pm

adellinaa scrie:nu am cumparat nici-o data de pe net pentru ca nu am nevoie sa fac asta.... nu stiu ce sa zic.... vichy , foltene ....am inteles de la clientele mele ca ar da ceva rezultate mai ales daca sunt combinate si cu tratamentele luate pe gura gen eurovita par si unghii etc

Da, asa este > vitaminele si mineralele sub forma de drajeuri sunt cele mai sigure, desi nu indicate de a fi singura sursa de vit. Dar, avand in vdr ca acum nici la piata nu mai ai incredere ca-s produse 100% naturale, cultivate la taran in gradina [ unii comercianti luandu-si marfa din supermarketuri], nu prea mai raman multe alternative.

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Joi Ian 07, 2010 11:23 am

e tot ce-ti pot recomanda...
adellinaa

anasoltan

Mesajde anasoltan » Joi Ian 14, 2010 3:19 am

stiu ca parul blond e cel mai greu de intretinut
eu ma vopsesc intotdeauna la salon si nu am parul asa degradat ,totusi ce masca sau balsam ar fi indicat sa folosesc?

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Joi Ian 14, 2010 9:41 am

balsam obligatoriu la fiecre spalare pe lungimi iar masca la 2-3 spalari poate intense repair de la loreal sau de la tigi.... nu mai stiu cum se cheama speciala de par blond.... dumb blond daca nu ma insel.... ma uit in salon si revin :cry:
adellinaa

Următorul