Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Tratamente pentru par

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

soarele_10

Re: Tratamente pentru par

Mesajde soarele_10 » Dum Ian 17, 2010 9:29 pm

Y_Yvonne scrie:Mi-ar trebui un tratament pentru par cu scopul de a-i stimula regenerarea si pentru a-l hidrata.

Exista asa ceva pe piata romaneasca? sau trebuie folosite produse diferite? Daca da, ce recomandati?

Eu folosesc de la Wella si sunt multumita de produse.

mldvn_simona

salutare

Mesajde mldvn_simona » Mar Feb 09, 2010 4:47 pm

am parul vopsit sate inchis,putin despicat la varfuri(nu le-am ciupit de vre-o 5luni) cu tendinte de ingrasare, as vrea sa folosesc ceva masca dar preparata acasa pt regenerare,imbogatirea parului.
am auzit ceva cu ulei de ricin si galbenus...ulei de masline...dar nu le stiu exact continutul si toate alea.
te rog sa imi dai niste idei.
merci pupici

homemade

Re: salutare

Mesajde homemade » Mie Feb 10, 2010 8:36 pm

mldvn_simona scrie:am parul vopsit sate inchis,putin despicat la varfuri(nu le-am ciupit de vre-o 5luni) cu tendinte de ingrasare, as vrea sa folosesc ceva masca dar preparata acasa pt regenerare,imbogatirea parului.
am auzit ceva cu ulei de ricin si galbenus...ulei de masline...dar nu le stiu exact continutul si toate alea.
te rog sa imi dai niste idei.
merci pupici

Poti face o masca(proteine)din 2 oua, 1-2 lingurite maioneza, ulei de ricin cam jumatate de sticluta,1 lingura de ulei masline(daca ai scalpul cu tendinte de ingrasare nu adauga ulei de masline, doar daca e uscat),vitamina E(storci o capsula).
Vei avea un par hidratat, catifelat si stralucitor.
Pt un par mai matasos si pt ca varfurile sa nu mai fie atat de despicate ulei de masline dar doar varfurile daca ai scalpul cu tendinte de ingrasare,si le prinzi intr-un coc si stai cat mai mult posibil, pana noaptea sau poti sa si sa dormi cu el in par, rezultat excelent.
Niste clipuri pot fi urmarite aici :
masca proteine:
http://www.youtube.com/user/naturalxrec ... CdQcMrdMew

aici reteta cu ulei de masline despre care vb:
http://www.youtube.com/user/naturalxrec ... iCweXzvLLA
si aici despre masca de maioneza :
http://www.pretaporter.ro/Masca_de_par_ ... _1039.html
Sper ca te-am putut ajuta.Daca mai ai nevoie de retete, nu ezita sa ma intrebi... :wink:

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Apr 25, 2010 11:42 am

nu stiam de masca cu maioneza :P chiar nu m-as fi gandit la ea.eu folosesc galbenus de ou. merci pt informatii.

taarraa

Mesajde taarraa » Dum Apr 25, 2010 6:19 pm

e foarte buna maioneza...folosesc si eu masca mentionata mai sus

Ela.

Mesajde Ela. » Vin Apr 30, 2010 7:50 pm

Cauta in farmacii samponul si lotiunea regeneranta cu petrol. Lotiunea nu miroase prea bine dar e eficienta. Iti poti realiza masti naturale cu ulei de ricin, galbenus de ou si ulei de masline. Pastreaza pentru o perioada drotul sau placa la distanta.. daca nu crezi ca rezisti gasesti in farmaciile sensiblu un spray pentru protectie termica TONI&GUY. Se aplica inainte de a indrepta parul cu placa sau inainte de a folosi feonul.
Succes :)

Anterior