Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Cum se pot mentine buclele mai mult timp?

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

ginger_marcela

Re: Cum se pot mentine buclele mai mult timp?

Mesajde ginger_marcela » Vin Mar 19, 2010 9:17 am

Y_Yvonne scrie:Firul meu de par este subtire, usor ondulat. Mi-as dori bucle de marime medie care sa cada "greu" si sa poata fi mentinute cateva zile. Este posibil?

En exemplu de bucle la care ma gandesc ar fi acesta
Imagine

Si eu as dori sa am parul cu multe bucle...si sa fie usor de intretinut

homemade

Mesajde homemade » Dum Mar 21, 2010 3:18 pm

Si eu as vrea sa am bucle exact ca in poza postata de Yvonne :( dar nu am gasit nici un bigudiu care sa ma multumeasca.De metal n-am vazut pe nicaieri, acum se gasesc ff mult cele cu scai dar pt mine sunt niste porcarii, imi raman agatate in par si nu le pot desprinde si nici nu se onduleaza...Offf, nu stiu cum sa mi fac sa mi stea parul ondulat, cu bucle :-<

hana2

Mesajde hana2 » Dum Mar 21, 2010 6:22 pm

Din cate stiu eu buclele din poza de mai sus mi se pare ca sunt obtinute cu bigudiuri.......
In cazul bigudiurilor cu scai: trebuie sa piepteni bine suvita inainte sa-l pui ca sa nu ramana incalcit in par si lasa-le sa se usuce fara sa aplici produce de fixare (eventual putina spuma inainte sa-l piepteni) si asa vei obtine niste bucle naturale pe care le fixezi dupa ce iti aranjezi parul cum doresti..
Parerea mea e ca depinde foarte mult si de tipul de par...cumnata mea are un par atat de moale si de dificil si in cazul ei buclele nu rezisa prea mult... :(

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Dum Mar 21, 2010 11:43 pm

homemade incearca asa : pe parul spalat si zvintat cu prosopul , bine descurcat aplica mai bine o lotiune de volum sau o apa de vucle .... daca ai par mult mai usuca un pic cu feonul daca nu apuca-te de montat bigudiurile asa: alege suvita de pus pe bigudiu,care tre sa aiba exact dimensiunea bigudiului( latime si lungime) piaptana bine tinind parul la 90 grade fata de scalp si incepe prin a rula foarte bine virfurile pe bigudiu .Abia dupa ce virful a fost montat corect poti rula bigudiul pina la radacina..... acolo evita miscrile stinga-dreapta cu bigudiul montat pentru ca aceata miscre favorizeaza incurcarea rdacinii.... dupa ce e in totalitate uscat incepi sa le desfaci, primele vor fii cele de la ceafa , ultimele cele de la frunte.... incearca sa tragi usor de bigudiu tinind cu cealalta mina de radacina parului si rasuceste pe deget fiecare suvita data jos de pe bigudiu, pulverizeaza putin fixativ tinind ccapul in jos apoi scutura bine tot asa cu capul jos .... gata :cry: :shock:
adellinaa

homemade

Mesajde homemade » Lun Mar 22, 2010 11:42 am

Iti multumesc pt sfaturi, Adelina, am sa incerc.Innebunita sa am parul ondulat, cu bucle, am cautat si pe youtube metode de ondulare a parului fara caldura si iata ce am gasit http://www.youtube.com/watch?v=1lds5QwDeBA, arata foarte bine dupa ce si-a dat agrafele jos dar la mine exista o problema :lol: :lol: Nu stiu cum face de ii ies atat de strans si frumoase cand le scoate de pe deget, mie nu imi mai ies dupa deget :lol: si mi se si strica daca ies :lol: la ea au iesit f bn :D

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Lun Mar 22, 2010 11:00 pm

cind rulezi suvita pe deget nu trebiue mulata pe deget, eventual sa faci in asa fel incit sa mai ramina putin spatiu.... stiu ca e greu dar parerea mea e ca e mai usor sa pui pe bigudiuri decit sa-ti faci melci caci asa se cheama ce face fata aia acolo.... :roll: SUCCES!
adellinaa

homemade

Mesajde homemade » Mar Mar 23, 2010 8:13 pm

Multumesc, Ade :*:* >:D<[/u] Am gasit un site pt cei interesati...vad ca au si bigudiuri pe langa multe altele...aici http://www.axelle.ro/search_product.php ... uri&page=3

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Joi Mar 25, 2010 4:04 am

vad ca si preturile sunt bune...... succes! si tine-ma la curent cu noutatile despre parul tau :D
adellinaa

Y_Yvonne

Re:

Mesajde Y_Yvonne » Mar Apr 06, 2010 5:22 pm

adellinaa scrie:ma refeream la spray fuxy curlshttp://www.amazon.co.uk/Tigi-Curls ... B001IAVSDO
se gaseste si pe net ... divese site-uri sau la magazinele pentru profesionisti

Adelina, ce echivalente pentru spray-ul Fuxy Curls de la Tigi ai mai recomanda? Nu-l gasesc in orasul meu :( iar online ...hmm... inca nu-s hotarata daca sa plasez vreo comanda or nu. Merci!

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Mie Apr 07, 2010 8:48 am

nu prea asa putea spune ca mai sunt produse fix la fel.... se poate folosi un gel sau un fixativ lichid ca alternativa dar .... nu-s chiar la fel ...
adellinaa

marianirina

Mesajde marianirina » Lun Apr 19, 2010 10:53 pm

Eu folosesc bigudiuri cu parafina ( de toate marimile ) si sunt foarte multumita de ele.
Se pun foarte usor, nici nu se incalceste parul si sunt si foarte ieftine.
Se tin in par cam o ora dar eu le tin uneori cate 3-4 ore pt ca asa imi sta parul cret cam 3 zile.Rezista si mai mult daca il retusez zilnic cu ondulatorul.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Apr 25, 2010 10:43 am

marianirina scrie:Eu folosesc bigudiuri cu parafina ( de toate marimile ) si sunt foarte multumita de ele.
Se pun foarte usor, nici nu se incalceste parul si sunt si foarte ieftine.
Se tin in par cam o ora dar eu le tin uneori cate 3-4 ore pt ca asa imi sta parul cret cam 3 zile.Rezista si mai mult daca il retusez zilnic cu ondulatorul.

Ce pret au bigudiurile pe care le folosesti si de unde le-ai achizitionat.
Eu folosesc bigudiuri obisnuite, dar nu prea imi sta parul cum vreau :cry:

marianirina

Mesajde marianirina » Lun Apr 26, 2010 12:09 am

le gasesti oriunde.............eu imi iau de la acele mici magazine amplasate prin toate locurile in oras.........sunt can 4 lei 10 bigudiuri mici si vreo 6 lei din alea mai mari :D

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 1:55 am

sunt ieftine. merci pentru informatii

marianirina

Mesajde marianirina » Lun Apr 26, 2010 11:37 am

cu placere .............am uitat sa precizez ca poti sa le folosesti de vreo 10-15 ori pt ca apoi se consuma parafina :D

AnteriorUrmătorul