Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ajutor! Parul meu se increteste?!

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

smaranda.gorduza

Ajutor! Parul meu se increteste?!

Mesajde smaranda.gorduza » Mie Mar 24, 2010 1:23 am

Buna Ziua.Am 12 ani.Cand m-am nascut aveam parul drept drept.Dar eu,original, am mostenit parul tatalui meu adica blond si mediu in grosime.Numai ca parul lui este foarte ondulat (ATENTIE ptr necunoscatori,ondulat nu inseamna cret).Acum am tot parul drept dar peste portiunile drepte de par sunt fire de par crete.Deasemenea,o prietena de familie mi-a spus ca acelasi lucru i s-a intamplat si ei tot prin clasa a 6-a si a ajuns cu par foarte,foarte ondulat.Credeti ca voi ajunge sa am parul tatalui meu?Eu sper sa da.Va rog ajutor!

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Mar 24, 2010 8:26 am

Copilul meu a avut , pana la 3 ani parul cret, ca si taica-sau...Apoi, l-am tuns scurt si nu s-a mai incretit, ci a ramas usor ondulat...acum, desi il tund scurt, vad ca in frunte se formeaza buclisoare...si eu il doresc cret, pentru ca e tare dragut asa (doar e al meu, nu?)...

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Joi Mar 25, 2010 3:52 am

da Smaranda e foarte posibil.... parul se poateindrepta sau ondula sau chiar increti din motive hormonale, medicale sau pe sistem nervos .... si eu am patit ca tine ,,,,intre clasa a 7a si clasa a8a mi s-a incretit parul.... in prima zi de clasa a8a profesorii ma acuzau ca mi-am facut permanent si m-au pus sa o aduc pe mama la scoala ...... 8)
adellinaa

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Mar 25, 2010 8:23 am

Si care a fost cauza?
Crezi ca tunsul prea scurt distruge buclisoarele...ca mie mi-e necaz ca pustiul meu nu mai e cret...nu prea are logica povestea cu tunsul, dar asa s-a intamplat, poate ma dumiresti putin...

christinev

Mesajde christinev » Joi Mar 25, 2010 3:25 pm

Din cate stiu eu,copii au parul ondulat/cret o buna perioada de timp,indiferent de mostenirea genetica.Odata cu cresterea,dispare asa numitul puf cret,si copilul incepe sa aiba parul asemanator parintilor.(prin copil ma refer intre 0-4ani)
Eu pana la 14 ani am avut parul foarte ondulat,de la radacina(tatal meu are parul foarte ondulat,iar mama drept),dupa care a inceput sa se indrepte si acum il am foarte ondulat doar jumatate,de ex daca imi fac breton acesta sta drept ca si cum ar fi intins cu placa.
Cred ca textura parului se modifica de mai multe ori pe parcursul vietii

a_edith

Mesajde a_edith » Joi Mar 25, 2010 5:17 pm

exact, pare ciudat fenomenul, dar se poate.
la mine se pare ca a fost si mai complicata treaba :D

mica mica, aveam parul ondulat, zulufat asa, tipic bebe.
dupa faza de bebe (dupa varsta de 1 an) l-am avut drept pana pe la 10. intre 10 ani si 15 parul meu a devenit treptat din ce in ce mai ondulat pana a ajuns cret. :?
bine, acum e tot cret dar in acelasi timp moale si foarte usor il intind, e suficient sa folosesc un balsam care inmoaie foarte tare (pantene verde) si arata ca si cum e natural drept, iar daca il tin doar strans cu elasticul fara sa folosesc placa ramane doar putin ondulat, deci nu e o pacoste pe capul meu :P

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Mar 25, 2010 5:22 pm

Da, dar piticul meu l-a avut cret pana aproape de 4 ani, nu doar ca bebe...iar taica-sau e cret si si-ar fi dorit sa il mosteneasca...

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Joi Mar 25, 2010 7:53 pm

cred ca toate problemele acestea .... mai bine zis fenomene se datoreaza mostenirilor genetice si schimbarilor hormonale ce se produc in organism.... constat ca si un soc emotional puternic poate influenta textura si forma parului..... asa cum imi povestea mama de cineva , un barbat care in momentul in care a aflat ca sotia lui a murit a albit instantaneu.....si mai stiu pe cineva .... o doamna care a avut sotul grav bolnav, medicii i-au spus sa se pregateasca de inmormintare si a auzit si el.... impreuna au mers la cimitir sa aranjeze treburile cu groapa , preotul si toate cele .... am vazut-o apoi , dupa inmormintare , la doua luni si avea parul ca negresele..... in conditiile in care ea avea parul drept si lipit de cap......
adellinaa

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Mar 25, 2010 10:26 pm

Situatii cu albitul instantaneu am mai stiut, dar faza cu incretitul e ciudata...