Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Coafura banchet

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

atomix_drug

Coafura banchet

Mesajde atomix_drug » Sâm Mai 08, 2010 6:07 pm

Buna. Am in vreo 2 saptamani banchetul de sfarsit de generala si nu stiu cum sa imi fac parul. Ma voi lasa pe mana hair-stylis-ului meu, dar vreau sa am o idee cam cum sa fie coafura. Ce imi recomandati? vreau sa fie: elegant, ceva mai special, cu o tenta de retro (gen anii 1900) si diferit. un sfat?

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Re: Coafura banchet

Mesajde adellinaa » Sâm Mai 08, 2010 7:31 pm

ai idee cum se coafau femeile in anii 1900? eu am o carte cu poze si am vazut pe acolo.... dar ce tinuta ai de vrei ca in anii aia? in plus e destul de complicat sa asortezi totul de asa maniera sa nu si arati ca atunci :roll:
adellinaa

atomix_drug

Mesajde atomix_drug » Sâm Mai 08, 2010 7:34 pm

hmm zic asa ca si idee. vreau ceva diferit dupa care lumea sa intoarca capul, sa fie original si de efect, dar simplu in acelasi timp. ceva gen aniela doar ca am parul mai scurt

Ionyssa

Mesajde Ionyssa » Sâm Mai 08, 2010 10:53 pm

Pai banchetul nu e telenovela. Daca nu e un banchet tematic, anii 1900 or sa starneasca zambete ironice. Fi speciala prin personalitatea ta, mai bine incearca altceva, o femeie de la 1900 era una pudica si stilata, purta perle si volanase din dantela. Poti sa incerci sa fi originala alcatuindu-ti o tinuta moderna si unica, potrivita personalitatii tale. Nu oricarei domnisoare i se potriveste stilul "la belle epoque", acest stil mi se pare abordabil doar daca esti invitata la o receptie sau petrecere unde se impune acest dress code. Trebuie sa ai o atitudine aparte pentru a putea insufleti un personaj din epoca aceea. Coafura trebuie asortata cu tinuta si nu mi se pare potrivit sa mergi la banchet cu manusi de satin pana la cot si incorsetata pana in pragul lesinului. Daca vrei ceva original, ia-ti o rochie gothic-rock (corset cu dantela si mult tulle la fusta), pune-ti niste manusi de piele fara degete intr-o culoare tare, niste dress-uri de plasa si o pereche de converse. Ciufuleste-ti parul, fa-ti smokey eyes si gata! Vei fi o printesa moderna care va dansa toata noaptea, fara s-o chinuie pantofii sau imbracamintea incomoda.

atomix_drug

Mesajde atomix_drug » Dum Mai 09, 2010 9:08 am

nu voi avea nici corset, nici manusi. :)

Ionyssa

Mesajde Ionyssa » Dum Mai 09, 2010 12:43 pm

Pai atunci nu se potriveste coafura pe care o vrei.

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Dum Mai 09, 2010 3:29 pm

deci ceea ce spuneam si eu .... tare dificil de asortat parul la ..... cu ce te imbraci pina la urma?
adellinaa

christinev

Mesajde christinev » Vin Mai 14, 2010 6:55 pm

Adelina am si eu aceeasi intrebare,doar ca balul meu nu este de sfarsit de generala,sunt ceva mai mare :lol:
Am parul lung,cam pana sub sani,negru si ondulat,des.
Ochii mari si negri,nas mic,gura/buze mici,ten putin bronzat,fata rotunda.
Rochia va fi rosie,lunga,si fara bretele.
Balul se tine la Clubul Diplomatilor,o locatie foarte eleganta.
Ce coafura recomanzi?Eu as tine neaparat sa nu il prind,dar nici ceva banal nu vreau.

Ionyssa

Mesajde Ionyssa » Vin Mai 14, 2010 9:00 pm

Imi permit sa raspund eu pana vine raspunsul Adelinei. Daca locatia e eleganta se impune si o coafura ingrijita, nu neaparat un coc sofisticat sau mai stiu eu ce. Esti tanara, iti permiti o coafura mai moderna chiar daca locul ales pentru bal este unul select. Prinde-ti parul usor intr-o parte si accesorizeaza-l cu o floare naturala sau lasa-ti bucle libere pe spate si prinde-ti cateva suvite din parti intr-o agrafa eleganta. Sau nu mai citi aberatiile mele si stabileste impreuna cu un stilist o coafura care te avantajeaza, potrivita ocaziei. :P :wink:

christinev

Mesajde christinev » Vin Mai 14, 2010 9:01 pm

Pai da,am si zis ca nu vreau sa il prind,pentru ca nu e genul meu si nu m-as simti confortabil :D Si in mod evident era vorba de un anumit fel de bucle,pentru ca ,clar nu il vreau drept

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Sâm Mai 15, 2010 4:55 pm

poate niste bucle din ondulator, scuturate bine si prinse intr-o parte tapate putin ca sa para ciufulit +o impletitura pe partea prinsa... cred ca ar fii interesant si in acord cu rochia silocatia cu pricina
adellinaa