Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

suvite blonde

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

_VoguE_

suvite blonde

Mesajde _VoguE_ » Dum Iun 20, 2010 4:33 pm

buna.
sunt satena, nu m-am vopsit niciodata dar as vrea sa ma fac suvite blonde. exista vreun nuantator care sa prinda? sau vreo vopsea? nu vreau sa ma decolorez pentru ca mi-as distruge parul.

Ally_alex09

Re: suvite blonde

Mesajde Ally_alex09 » Dum Iun 20, 2010 4:38 pm

Blonde blonde nu cred ca ies fara decolorare..de obicei parul saten se deschide cam 2 nuante ,depinde si cat de inchis e

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Iun 20, 2010 7:15 pm

exista si nuantator care sa prinda, insa nu e vorba despre nuantatoare din magazine, ci de produse profesionale pe care le poti cumpara doar de la salon.
cu siguranta adelina te va lamuri mai mult in acest sens.

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Dum Iun 20, 2010 8:26 pm

multumesc de raspunsuri. astept expertul...eventual sa imi dea si niste nume sa stiu ce cer. ma tentau anumite produse de pe piata dar am zis sa merg la sigur.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Iun 21, 2010 1:11 am

sa nu incerci spre exemplu casting de la l'oreal pe blond pentru ca nu cred ca se prinde la nuanta ta.

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Lun Iun 21, 2010 9:05 am

:lol: tocmai la ala ma gandeam. multumesc de raspuns.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Iun 21, 2010 9:31 am

daca aveai parul natural un blond inchis ar mai fi prins, dar asa nu cred ca prinde.
am prietene care folosesc casting insa nuante de maro inchis ( care le iese de fapt un fel de brunet) si brunet. ele sunt foarte multumite, insa e cu totul alta culoare.

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Lun Iun 21, 2010 11:30 am

eu ma gandeam la casting pentru ca nu are amoniac si nu arde parul sau cel putin este mai sanatos decat alte marci. sau ma insel? nu ma pricep la chestiile astea pentru ca este prima data cand vreau sa ma vopsesc...ori sa imi fac suvite ori ma fac bruneta insa vreau o vopsea care sa deterioreze parul cat mai putin. dar am auzit de la colege ca brunetul nu ti-l mai scoti din par...e adevarat?

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iun 21, 2010 12:54 pm

pai din cate stiu eu trebuie sa astepti sa creasca parul,iar la un moment dat vei ajunge sa ai culoarea ta naturala la radacini si culoarea vopselei la varfuri..din aceasta cauza majoritatea persoanelor se revopsesc .
Insa daca vrei brunet poti sa incerci cu nuantator..dupa o perioada se duce si nu ai problema asta..eu m-am nuantat vara trecuta si a tinut aproape 2 luni culoarea,acum depinde si de cat de des te speli ..

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Lun Iun 21, 2010 1:15 pm

depinde cit de blonde vrei suvitele.... din vopsea se poate deschide pina la 4-5 tonuri maxim .... daca vrei mai mult de atit trebuie decolorat ...dar cel mai bine iti vede parul stilistul la care sper ca te vei duce :D
adellinaa

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Lun Iun 21, 2010 2:41 pm

da urmeaza sa merg la un stilist sa ma tund si eventual ii voi cere parerea si in legatura cu vopsitul. multumesc de raspuns
Ally ce nuantator ai folosit? ma spal pe cap cam la 3-4 zile insa vreau un nuantator care sa nu curga repede daca ma duc la strand si ma ud pe par

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Iun 21, 2010 3:31 pm

la blond nu prea ai ce probleme sa-ti faci in sensul asta. la nuantele inchise e mai :|

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iun 21, 2010 6:14 pm

Am folosit nuantor tot de la l`oreal,Casting..mi-a placut ca nu a curs niciodata culoare din parul meu sa ma murdaresc,mai ales ca era vara si mergeam la piscina frecvent.Doar atat la prima spalare era apa mai inchisa la culoare,dupa aceea n-am avut probleme.De asta imi era frica si mie,vazusem o tipa pe strada intr-o zi ploioasa ca se murdarise toata saraca si mai era imbracata si in alb :?
Cat despre rezistenta culorii,pe cutie scria ca se duce dupa 28 de spalari..eu ma spal cam la 2-3 zile si s-a dus de tot dupa vreo 2 luni ,cum ti-am mai zis.Si eu folosesc si uleiuri 1 data pe sapt ,uneori chiar la 2 saptamani,dupa cum imi permite timpul.Am mentionat asta pentru ca am inteles ca uleiurile(in special cel de ricin) duc la indepartarea mai rapida a nuantatorului.Cred ca depinde si de par,pe prietena mea care s-a nuantat tot cu casting a tinut-o culoarea cam 3 luni,insa ea are parul foarte gros si in acelsi timp aspru..si se spala mai rar pt ca se usuca foarte tare.

Eu as vrea in vara asta sa incerc sampon nuantator,nu vreau sa-mi scimb culoarea foarte mult,doar sa se mai inchida putin sau sa capete ceva reflexe violet sau albastre..insa mi-e frica sa nu curga atunci cand ma ud pe par..de fiecare data cand ma gandesc la asta am in minte imaginea fetei de care vorbeam mai sus :roll:

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Lun Iun 21, 2010 8:47 pm

m-ar tenta si pe mine un sampon nuantator dar cum spuneai si tu mi-e frica sa nu imi curga culoarea daca ma ud pe par. eu nu folosesc uleiuri deloc, nu am folosit niciodata. care e culoarea naturala a parului tau? acum mi-e cam teama sa nu se vada urat dupa ce se va lua nuantatorul...adica mi-e teama sa nu imi ramana portiuni de par brunete si celelalte satene...ca daca vine vorba de suvite nu-mi fac griji:D nu vreau sa incep sa ma vopsesc de acum ci pur si simplu mi s-a pus mie pata sa schimb ceva la parul meu :lol:

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iun 21, 2010 10:17 pm

eu sunt satena destul de inchis,spre brunet chiar...si de aceea la mine in par nu se vad decat reflexe cand ma nuantez,cu exceptia cazului in care ma fac chiar negru negru..
Nu m-a tentat niciodata sa ma vopsesc,dar mi-a stat bine si mi-a placut intotdeauna sa am reflexe in par..si mai ales vara cum bate soarele..e o slabiciune de-a mea.