Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

tratamente pentru acnee

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

pupisori

Mesajde pupisori » Dum Ian 31, 2010 10:09 pm

eu cred ca il ai mixt:D de aceea ai si zone uscate/nehidratate :roll: :roll: :roll:

LauraFS

Re: tratamente pentru acnee

Mesajde LauraFS » Mar Feb 02, 2010 12:53 pm

Buna, fetelor!
Daca nu as fi bolnava si obligata sa stau linistita in casa nu as scrie mesajul acesta... e buna si raceala la ceva:)

In legatura cu acneea am o experienta recenta pe care vreau sa v-o impartasesc. Am 32 de ani si de doi ani am probleme cu tenul, inclusiv un pic de acnee, nu foarte grava. Dar surprinzatoare avand in vedere ca in adolescenta nu am avut un cos...

In orice caz, am fost la dermatolog. Tratamentul prescris (un sapun de fata FOARTE bun: CETAPHIL, vi-l recomand cu cea mai mare incredere) si un gel anti-acneic. Ultimul mi-a terminat fatza:( a avut nevoie de doua saptamani de ceai de musetel si galbenele sa isi revina (a propos, ultimul iarasi, e f bun)... Asa ca am decis sa merg la un salon care foloseste gama germana BABOR, unde am invatat f multe: acneea este determinata de secretia prea abundenta de talc, care la randul ei este declansata de factori foarte diferiti: stress, hormonali, dieta, etc. Se pare ca oamenii de stiinta inca nu s-au pus de comun acord in legatura cu acest lucru. Acneea poate fi rezolvata diminuand aceasta secretie de talc.
Trebuie, si nu spun nimic nou, sa actionam atat intern cat si extern cand avem probleme de genul acesta. Sa cautam cauzele si sa incercam sa le "rezolvam" - mai ales cele interne. Tot ce facem extern e bine si eu ma bucur de toate sfaturile, in special naturiste, pe care le citesc pe acest site.
Deci: atentie la cauze interne si BABOR, este ce pot eu impartasi aici:) si de zynerit am auzit ca e eficace. ca un supliment pe langa ingrijirea atenta pe care o acordam tenului, nu inlocuitor.

Numai bine si o zi frumoasa,
Laura

anasoltan

Mesajde anasoltan » Mar Feb 02, 2010 6:37 pm

mersda probleme de genul asta se rezolva mai bine la dermatolog

anna_d

Mesajde anna_d » Vin Feb 19, 2010 11:23 pm

Vindecă acneea
Măştile faciale cu miere sunt indicate pentru tratarea acneei. Medicii recomandă ca un amestec de ceai, miere şi scorţişoară să fie aplicat pe faţă.
Acesta se îndepărtează abia a doua zi dimineaţă, cu apă rece, pentru ca în timpul nopţii mierea să poată hrăni tenul.

anasoltan

Mesajde anasoltan » Sâm Feb 27, 2010 3:19 am

a doua zi? sa stai cu ea pe fata seara? no away :shock: :shock:

anna_d

Mesajde anna_d » Sâm Feb 27, 2010 2:14 pm

Poti sta si toata ziua daca nu mergi undeva... Acuma mai si adaptam unle sfaturi.

anasoltan

Mesajde anasoltan » Sâm Feb 27, 2010 5:51 pm

aoleu nu cred ca as putea sa stau atatea ore, mai bine ceva care sa fie mai usor de folosit

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: tratamente pentru acnee

Mesajde gabriela2310b » Lun Mar 01, 2010 1:36 pm

LauraFS scrie:Buna, fetelor!
Daca nu as fi bolnava si obligata sa stau linistita in casa nu as scrie mesajul acesta... e buna si raceala la ceva:)

In legatura cu acneea am o experienta recenta pe care vreau sa v-o impartasesc. Am 32 de ani si de doi ani am probleme cu tenul, inclusiv un pic de acnee, nu foarte grava. Dar surprinzatoare avand in vedere ca in adolescenta nu am avut un cos...

In orice caz, am fost la dermatolog. Tratamentul prescris (un sapun de fata FOARTE bun: CETAPHIL, vi-l recomand cu cea mai mare incredere) si un gel anti-acneic. Ultimul mi-a terminat fatza:( a avut nevoie de doua saptamani de ceai de musetel si galbenele sa isi revina (a propos, ultimul iarasi, e f bun)... Asa ca am decis sa merg la un salon care foloseste gama germana BABOR, unde am invatat f multe: acneea este determinata de secretia prea abundenta de talc, care la randul ei este declansata de factori foarte diferiti: stress, hormonali, dieta, etc. Se pare ca oamenii de stiinta inca nu s-au pus de comun acord in legatura cu acest lucru. Acneea poate fi rezolvata diminuand aceasta secretie de talc.
Trebuie, si nu spun nimic nou, sa actionam atat intern cat si extern cand avem probleme de genul acesta. Sa cautam cauzele si sa incercam sa le "rezolvam" - mai ales cele interne. Tot ce facem extern e bine si eu ma bucur de toate sfaturile, in special naturiste, pe care le citesc pe acest site.
Deci: atentie la cauze interne si BABOR, este ce pot eu impartasi aici:) si de zynerit am auzit ca e eficace. ca un supliment pe langa ingrijirea atenta pe care o acordam tenului, nu inlocuitor.

Numai bine si o zi frumoasa,
Laura

Probabil ai vrut sa spui "sebum" si nu "talc" ( "...acneea este determinata de secretia prea abundenta de talc..."). Talcul este un mineral utilizat in cosmetica ca ingredient cu efect matifiant, sebumul este o substanta uleioasa secretata de glandele sebacee, cu aspect albicios, galbui, asemeni unei paste :wink: este acel luciu, acea stralucire pe care o observi la tenurile grase/mixte.
Talcul intra in compozitia pudrelor, fardurilor, cremelor matifiante etc.

LauraFS

Mesajde LauraFS » Mie Mar 03, 2010 8:16 pm

exact, sebum, scuze:) am incurcat traducerile:) mersi

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Mar 03, 2010 8:25 pm

LauraFS scrie:exact, sebum, scuze:) am incurcat traducerile:) mersi

No pb. Se mai intampla :P

andrelia

Mesajde andrelia » Sâm Mar 13, 2010 8:48 pm

buna fetelor. de tratamentul cu aspirina ati auzit?

taarraa

Mesajde taarraa » Sâm Mar 13, 2010 8:55 pm

andrelia scrie:buna fetelor. de tratamentul cu aspirina ati auzit?

Da :D

alexutzzaa

Mesajde alexutzzaa » Dum Mar 14, 2010 1:08 pm

si eu am auzit dar nu cred in el :)

CristinaMandy

Mesajde CristinaMandy » Lun Mar 15, 2010 12:38 am

Eu am acnee de vreo 5 ani si am devenit un fel de guru al cremelor, niciuna nu m-a scapat.Intr-o zi o vecina mai in varsta vazandu-ma cu tenul praf mi-a spus asa....fa-ti masca cu drojdie , bicarbonat de sodiu si tarate...iar apoi seara, da-ti cu un tampon de vata imbibat cu propria urina :)) evident ca m-am incruntat.Dar disperata fiind, am facut-o si pe asta, ghici ce? in doua saptamani s-a dus acneea, nu stiu unde , nici nu ma intereseaza, important e ca a plecat.Prin urmare urmez ritualu asta...dimineata ma spal cu sapun cu sulf si api ma dau cu ulei de masline de buna calitate, tamponez cu un prosopel pt absorbtia surplusului si ma dau cu fond de ten de la vichi, normateint, foarte bun in comparatie cu alte produse.Seara ma spal, apoi aplic juma de ora sau mai mult, o masca din tarate de grau, drojdie(de la magazin) si o lingurita de bicarbonat.Dupa, spal cu apa calduta si cu un tampon de vata imi dau pe fata cu propria urina.da, stiu ca cine stie ce veti crede dar chiar functioneza, daca aveti probleme puteti sa incercati si voi ca doar nu spuneti nimanui.Nu e gluma.Am citit si pe internet, Cleopatra isi facea masca din argila si propria urina...scarbos, stiu...dar in timp, te obisnuiesti, mai ales daca vezi si rezultate, o faci cu drag, crede-ti-ma :)) oricat de ciudat ar suna...eu am facut si tratamente cu laser(si imi pare rau pt ca pot fi cancerigene, am aflat dupa)...milioane de lei am bagat in problema asta...ca in final sa imi treaca apeland la un truc aparent scarbos si care nu costa nimic..... Eu zic ca merita sa incercati :) bafta

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Mar 15, 2010 1:56 pm

CristinaMandy scrie:Eu am acnee de vreo 5 ani si am devenit un fel de guru al cremelor, niciuna nu m-a scapat.Intr-o zi o vecina mai in varsta vazandu-ma cu tenul praf mi-a spus asa....fa-ti masca cu drojdie , bicarbonat de sodiu si tarate...iar apoi seara, da-ti cu un tampon de vata imbibat cu propria urina :)) evident ca m-am incruntat.Dar disperata fiind, am facut-o si pe asta, ghici ce? in doua saptamani s-a dus acneea, nu stiu unde , nici nu ma intereseaza, important e ca a plecat.Prin urmare urmez ritualu asta...dimineata ma spal cu sapun cu sulf si api ma dau cu ulei de masline de buna calitate, tamponez cu un prosopel pt absorbtia surplusului si ma dau cu fond de ten de la vichi, normateint, foarte bun in comparatie cu alte produse.Seara ma spal, apoi aplic juma de ora sau mai mult, o masca din tarate de grau, drojdie(de la magazin) si o lingurita de bicarbonat.Dupa, spal cu apa calduta si cu un tampon de vata imi dau pe fata cu propria urina.da, stiu ca cine stie ce veti crede dar chiar functioneza, daca aveti probleme puteti sa incercati si voi ca doar nu spuneti nimanui.Nu e gluma.Am citit si pe internet, Cleopatra isi facea masca din argila si propria urina...scarbos, stiu...dar in timp, te obisnuiesti, mai ales daca vezi si rezultate, o faci cu drag, crede-ti-ma :)) oricat de ciudat ar suna...eu am facut si tratamente cu laser(si imi pare rau pt ca pot fi cancerigene, am aflat dupa)...milioane de lei am bagat in problema asta...ca in final sa imi treaca apeland la un truc aparent scarbos si care nu costa nimic..... Eu zic ca merita sa incercati :) bafta

Nu prea sunt de acord cu urinoterapia. Atat timp cat ai o acnee rezistenta la tratament, ma indoiesc ca aplicatiile cu urina iti sterg pur si simplu toate manifestarile respective.
Poate la tine a functionat mai mult efectul placebo desi sincer chiar ma indoiesc ca dupa 5 ani de tratamente realizate corect!!!, prescrise de medici cu experienta in urma nu doar a examinarii clinice ci si a examenelor paraclinice, simpla urina a avut efecte mai bune, ba chiar sa faca acneea sa dispara.
Daca nici cu tratamente complexe nu ai putut scapa de ea, chiar mi se pare cel putin tras de par ca ai scapat de ea cu urina aplicata topic. in afara de faptul ca ti-a uscat tenul, sa fim seriosi ca mare chestie nu s-a intamplat. Mai mult decat atat, formele rebele, rezistente la tratament, cu care te lupi ani de zile, se trateaza in primul rand intern!!

AnteriorUrmătorul