Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

shopping online

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

iana_matei

Mesajde iana_matei » Vin Feb 26, 2010 8:08 pm

Am avut problema o data la pantofi dar asta ptr ca port 38.5. In rest nu.
Plus ca la bijuterii nu gasesc mereu in magazine ce e pe Silver4you. Sau daca ma duc in Unirii sunt f scumpe si nici nu ma pot decide la nimic. Asa le comand azi si maine le am la birou. E super simplu.

anasoltan

Mesajde anasoltan » Sâm Feb 27, 2010 1:11 am

una e sa iei bijuterii si alta haine

mamacroseteaza

Re: shopping online

Mesajde mamacroseteaza » Mar Mai 25, 2010 8:49 am

Buna ,

Si eu mai cumpar de pe net si nu am avut probleme,de aceea mi-am facut si eu un blog unde vand brose crosetate .Daca interteseaza pe cineva le gasiti aici:
http://www.mamacoseteazablogspot.com

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Mai 25, 2010 9:39 am

nu merge linkul

cristinne10

Locaţie: Constanta

Mesajde cristinne10 » Joi Mai 27, 2010 11:08 am

honey2deea scrie:ce parere aveti despre cumparaturile online?stiti vreun site in care se merita sa iti cumpaeri;sau va-ti tras tzepe pe asa ceva?:D

este foarte usor vizibil.. din ziarele de profil in special ca shoppingul online este o idee in fata careia romanii fac intai un pas inapoi avand sentimentul de neincredere vis-a-vis de orice noutate online; ca apoi sa mearga inainte pentru ca dincolo de orice idei preconcepute orientarea catre online este inevitabila. Shoppingul online trebuie "educat" (spun foarte multi analisti), insa cei ce fac cumparaturi online o fac pentru ca au foarte multe avantaje: economie de timp, stres mult mai mic decat in magazinele aglomerate sau in cele in care esti "cicalit" de vanzatoare, posibilitatea de a afla foarte multe informatii despre produse, de a alege si de a gasi exact ceea ce cauti. Cat despre tzepe?! Sunt peste tot: si in afara, si la magazinele de pe strada..

se pot spune foarte multe lucruri pe aceasta tema.. un site din care merita sa cumperi?? sunt multe: ebay, fungift, pcgarage, etc. sunt site-uri despre care se scrie in presa, sunt premiate la concursurile de profil, sunt magazine la care se lucreaza constant foarte mult.. spun asta pentru ca stiu ce inseamna o echipa de oameni care sa poata implini tot ceea ce se cere la un magazin.

Cum afli daca un magazin este de incredere?
Nu e simplu sa afli, dar pentru inceput trebuie sa stii cine este firma respectiva.. pe site trebuie sa existe transparenta si sa gasiti toate detaliile despre cei care il detin, site-ul trebuie sa fie functionabil si actualizat in permanenta si poti testa daca inca mai exista printr-un simplu mail... daca ti se raspunde sau cat de repede ti se raspunde.. sunt lucruri ce "spun" multe. Iar daca produsele de acolo sunt irezistibile, testul care te va convinge ca poti avea incredere este evident primul produs cumparat.. o comanda cat de mica iti va face dovada finala.. daca merita sau nu vei descoperi de indata ce vei primi plicul, iar daca chiar a meritat osteneala.. trebuie tinut minte ;)

stiu ca am scris mult, dar sunt atatea de spus pe subiectu' asta...

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Mai 27, 2010 11:11 am

Eu am luat teapa tocmai cu o astfel de firma "transparenta"...avea toate datele afisate, site-ul se actualizeaza permanent, dar vand fake-uri... :wink:

cristinne10

Mesajde cristinne10 » Joi Mai 27, 2010 11:15 am

larissa.maria scrie:Eu am luat teapa tocmai cu o astfel de firma "transparenta"...avea toate datele afisate, site-ul se actualizeaza permanent, dar vand fake-uri... :wink:

asta inseamna ca te-ai convins la ultimul pas si ai fost foarte dezamagita.. nu-i asa? Ne poti spune site-ul?

cristinne10

Mesajde cristinne10 » Joi Mai 27, 2010 11:25 am

si inca ceva.. nu le-ai dat produsele retur, daca ai fost nemultumita? presupun ca aveau si o politica de returnare?!

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Mai 27, 2010 11:35 am

Nu, pentru ca desi ambalajul mi-a trezit suspiciuni, am mers pana la capat si am verificat si continutul, care s-a confirmat a fi fake...eu tocmai politica asta de returnare o vad ca pe un semnal..."atentie, poate fi fake"...daca vinzi ceea ce promiti, nu vad de ce sa iti iei masuri asiguratorii, in caz de nemultumire...clientul trebuie sa fie multumit...oricum, dupa 2 esecuri la cumparaturi online, am renuntat definitiv la ideea de a cumpara de pe site-uri cu politica de returnare....am cumparat si de pe site-uri fara astfel de politici si totul a fost OK...calitate, promptitudine, seriozitate...acolo sunt client fidel...si inca ceva...site-urile care scriu 100% original, vand 100% fake... :wink:

cristinne10

Mesajde cristinne10 » Joi Mai 27, 2010 11:46 am

larissa.maria scrie:Nu, pentru ca desi ambalajul mi-a trezit suspiciuni, am mers pana la capat si am verificat si continutul, care s-a confirmat a fi fake...eu tocmai politica asta de returnare o vad ca pe un semnal..."atentie, poate fi fake"...daca vinzi ceea ce promiti, nu vad de ce sa iti iei masuri asiguratorii, in caz de nemultumire...clientul trebuie sa fie multumit...oricum, dupa 2 esecuri la cumparaturi online, am renuntat definitiv la ideea de a cumpara de pe site-uri cu politica de returnare....am cumparat si de pe site-uri fara astfel de politici si totul a fost OK...calitate, promptitudine, seriozitate...acolo sunt client fidel...si inca ceva...site-urile care scriu 100% original, vand 100% fake... :wink:

politica de retur trebuie sa existe PRIN LEGE la orice magazin online!!! ma mira faptul ca exista incredere tocmai in mag ce NU au o astfel de politica :shock:
imi pare rau pt ce ti s-a intamplat, probabil a fost vb de parfumuri care desigilate nu mai pot fi date retur.. dincolo de faptul ca "100% original" nu suna credibil.. nu putem totusi generaliza.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Mai 27, 2010 11:48 am

Vorbesc din experienta mea...si, desigur, parfumurile sunt subiectul esecurilor.... :lol:

cathelin_a

Mesajde cathelin_a » Mar Iun 01, 2010 3:18 pm

Eu imi fac comenzi de pe site-ul http://www.fashiondays.ro si nu m-au dezamagit niciodata.Sunt numai de firma 100%.

otilialzr

Mesajde otilialzr » Mar Iun 01, 2010 5:09 pm

Nou magazin online de bijuterii argint si cristale swarovski :
http://www.ravisant.ro/

cristinne10

Mesajde cristinne10 » Vin Iun 04, 2010 1:35 pm

Iata ce am primit azi pe twitter.. un articol care analizeaza si el "educatia" catre shoppingul online ..
http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Tehnologie/86998/Cum-se-lupta-magazinele-online-sa-i-faca-pe-consumatori-sa-cumpere-de-pe-internet.html

hazeleyes

Mesajde hazeleyes » Mar Iun 08, 2010 2:11 pm

Zilele trecute am intrat http://www.rvl-shop.com si dupa ceva timp de gandire am dat o comanda. Pot spune ca sunt foarte multumita de produsele si servciile magazinului. Vi-l recomand cu caldura!

O zi frumoasa!

Cristiana

AnteriorUrmătorul