Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Online Shopping vs Shopping Live

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

clay1122

Online Shopping vs Shopping Live

Mesajde clay1122 » Joi Ian 17, 2013 1:44 am

Ultimele tendinte arata ca tot mai multa lume practica comertul online in detrimentul shoppingului clasic.

Ce produse va place sa cumparati pe internet si care este motivul de a le cumpara online ?

larissa.maria

Re: Online Shopping vs Shopping Live

Mesajde larissa.maria » Joi Ian 17, 2013 9:20 am

clay1122 scrie:Ultimele tendinte arata ca tot mai multa lume practica comertul online in detrimentul shoppingului clasic.

Ce produse va place sa cumparati pe internet si care este motivul de a le cumpara online ?

La noi nu prea cred ca se intampla... :mrgreen:

clay1122

Mesajde clay1122 » Joi Ian 17, 2013 9:12 pm

Oare care ar fi cauza ? Din ce se spune pe Facebook sunt peste 2 milioane de oameni. De asemenea de la un an la altul creste si numarul utilizatorilor de internet. Cu toate acestea shoppingul online parca tot nu a devenit si la noi un trend.

Sa fie singura cauza, neincrederea fata de sistemele de plata online sau teama fata de calitatea produselor gasite pe internet ?

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Ian 17, 2013 11:09 pm

clay1122 scrie:Oare care ar fi cauza ? Din ce se spune pe Facebook sunt peste 2 milioane de oameni. De asemenea de la un an la altul creste si numarul utilizatorilor de internet. Cu toate acestea shoppingul online parca tot nu a devenit si la noi un trend.

Sa fie singura cauza, neincrederea fata de sistemele de plata online sau teama fata de calitatea produselor gasite pe internet ?

De f. multe ori se dau tzepe ...din pacate, romanii nu se dezmint nici aici ca natie neserioasa... :cry:

clay1122

Mesajde clay1122 » Vin Ian 18, 2013 12:24 am

Sau poate oamenii nu sunt suficient de informati. Stii reclama aia, cu "Stii cine sunt eu? Sunt cetatean european, si am drepturi!"

Evident cand cumperi online, trebuie sa-ti iei anumite masuri de siguranta, si anume: site-ul de unde faci cumparaturile sa aiba datele complete ale firmei afisate la contact si astfel sa poti verifica daca firma este reala, si foarte important sa nu platesti online cu cardul decat daca tranzactia este securizata sau poti opta pentru plata la primirea coletului.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Ian 18, 2013 10:16 pm

clay1122 scrie:Sau poate oamenii nu sunt suficient de informati. Stii reclama aia, cu "Stii cine sunt eu? Sunt cetatean european, si am drepturi!"

Evident cand cumperi online, trebuie sa-ti iei anumite masuri de siguranta, si anume: site-ul de unde faci cumparaturile sa aiba datele complete ale firmei afisate la contact si astfel sa poti verifica daca firma este reala, si foarte important sa nu platesti online cu cardul decat daca tranzactia este securizata sau poti opta pentru plata la primirea coletului.

Asa este..poti plati la livrare si, dupa deschiderea coletului, surprizaaa....alt produs sau produs defect sau produs de calitate inferioara....din pacate, suntem o natie de tzepari si amatori de chilipiruri... :cry:

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Ian 30, 2013 11:46 am

Eu am cumparat carti de pe site-uri romanesti cu plata ramburs si a fost ok. De asemenea cumpar carti de pe amazon.co.uk.

clay1122

Mesajde clay1122 » Mie Ian 30, 2013 3:42 pm

Si eu am mai cumparat cate ceva de pe ebay, insa ajung cam greu in Romania (2 saptamani) si trebuie sa ma duc la oficiul vamii sa ridic coletul, nu ajunge la oficiul postal de care apartin. De pe amazon n-am apucat sa comand niciodata. Tot asa se intampla si cu amazon ?

anna_d scrie:Eu am cumparat carti de pe site-uri romanesti cu plata ramburs si a fost ok. De asemenea cumpar carti de pe amazon.co.uk.

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Ian 30, 2013 3:50 pm

clay1122 scrie:Si eu am mai cumparat cate ceva de pe ebay, insa ajung cam greu in Romania (2 saptamani) si trebuie sa ma duc la oficiul vamii sa ridic coletul, nu ajunge la oficiul postal de care apartin. De pe amazon n-am apucat sa comand niciodata. Tot asa se intampla si cu amazon ?

anna_d scrie:Eu am cumparat carti de pe site-uri romanesti cu plata ramburs si a fost ok. De asemenea cumpar carti de pe amazon.co.uk.

Cand comand de pe amazon cartile, mi le aduce un postas la usa.

Hispanitas

Mesajde Hispanitas » Mie Mar 13, 2013 1:52 pm

HISPANITAS ShoesHandbgas este unul dintre cei mai redutabili producători de produse din piele – pantofi și genți – care a intrat pe piața din România, spre fericirea femeilor care sunt într-o permanentă căutare a perfecțiunii. Pantofii Hispanitas au darul aproape inegalabil de a fi confortabili și, în același timp, foarte moderni!
Puteti vizualiza produsele aici: [url]http://www.hispanitas.ro/shop-online[/url] sau ne puteti vizita in magazinul Hispanitas din Mall Baneasa Shopping City! :D

Alina_Tataru

Mesajde Alina_Tataru » Mar Mar 19, 2013 12:54 pm

Ma bucur sa vad reclama magazinului hispanitas aici! este un brand extraordinar, au cele mai bune produse de pe piata, calitatea lor nu se compara cu nmk! eu mi-am cumparat intai din magazinul din baneasa shopping city, apoi am comandat si online, cand au deschis magazinul virtual http://www.hispanitas.ro/shop-online. ceea ce mi-am comandat evident a corespuns, dar nici nu ma asteptam la altceva :) intradevar preturile nu sunt accesibile tuturor dar merita toti banutii, sunt prea frumosi si prea comozi pantofii de la hispanitas!
Ataşamente
3.jpg
Balerini achizitionati din magazinul Hispanitas din Baneasa Shopping City
Vizualizat de 2633 ori
G018.jpg
Geanta achizitioanata de pe www.hispanitas.ro/shop-online
Vizualizat de 2633 ori

irinaionescu

Mesajde irinaionescu » Mar Iul 09, 2013 9:45 pm

Si eu prefer shoppingul online. Este comod si placut. Recomand cu caldura site-ul www.catryoshka.ro. Comenzile vin repede, preturile sunt mici, transportul ieftin si la comenzi ceva mai mari primesti si cate un cadou. Nu sunt foarte populari si din cate stiu nu au si un magazin fizic insa eu sunt multumita si voi mai comanda de la ei.

estifrumoasa

Mesajde estifrumoasa » Mie Iul 17, 2013 4:18 pm

daca dai peste un magazin online care isi respecta clientii, e foarte ok si asa.
Gen www.estifrumoasa.ro :D
Magazin online de cosmetice, bijuterii, lenjerie sexy si costume de baie: http://estifrumoasa.ro

sophie201

Mesajde sophie201 » Vin Iul 19, 2013 10:23 am

Eu prefer sa fac shopping direct din magazine, adica live. De ceva timp merg in magazinele Only for You si am gasit acolo haine dragute la preturi accesibile. Calitatea este foarta buna, asa ca nu este nevoie sa risc sa imi cumpar haine online.

draganirina90

Mesajde draganirina90 » Vin Dec 06, 2013 11:48 pm

Si eu sunt de aceeasi parere ca Sophie prefer magazinle live in locul celor online. Daca nu pot proba parca nu e de mine. Totusi de mentionat parfumurile le comand online nu ca tin neaparat ci pentru simplul fapt ca sunt mult mai ieftine. Ca exemplu am cumparat un Chopard Wish la 124 ron iar la Sephora sau Douglas se apropia lejer de 300 ron deci totusi zic ca e o diferenta. Ca sa nu mai zic ca miros identic.

Următorul