Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

unghii lungi sau scurte?

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

floaredecrin

unghii lungi sau scurte?

Mesajde floaredecrin » Joi Mai 20, 2010 5:48 pm

As avea o intrebare in legatura cu lungimea unghiilor. Eu am degetele lungi, trasatura luata de la tata;)) (lui ii placea sa imi spuna ca am degete de pianista). In ultima vreme mi-am lasat unghiile mai scurte, pt ca mai cant la chitara. As vrea sa stiu pentru degetele lungi e bine ca si unghiile sa fie mai lungi? adica nu as vrea sa para ca am palma prea mare, daca intelegeti ce vreau sa spun:D
mi-ar placea sa primesc sfaturi cu privire la modul cum va ingrijiti voi unghiile. sunt dornica sa invat.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: unghii lungi sau scurte?

Mesajde gabriela2310b » Joi Mai 20, 2010 7:59 pm

din punct e vedere estetic unghiile lungi n-au fost niciodata apreciate. de aceea, n-ai sa vezi la sotia unui sef de stat sau la o persoana ce provine dintr-o familie aristocrata unghii lungi. ele poarta doar unghii scurte, manichiura ingrijita.
exista anumite joburi care nici nu-ti permit sa ai unghii lungi ( apropo de ceea ce spuneai si tu referitor la chitara). cum ar fi sa intre un chirurg in operatie cu unghii lungi care sa-i perforeze manusile :|
mie personal nu mi-au placut niciodata unghiile lungi, mi se par vulgare.

hana2

Mesajde hana2 » Joi Mai 20, 2010 8:06 pm

Si eu am acelasi gen de format ,cu degete lungi "de pianista" ..
De obicei le tai mai scurte ,imi plac si asa dar imi place cum arata genul acesta de degete cu unghii mai lungi...acum nu exagerate ,dar cam 2-3 mm eu zic ca arat bine...cel putin la unghiile mele care oricum au formatul mai lung...
La capitolul lac de unghii...nu-mi place sa folosesc decat culori pastelate, tanslucide si stilul french...
Am avut noroc de niste unghii destul de rezistente si cu un format mereu laudat la salonele de manichiura :wink: deci nu am fost niciodata tentata, sa folosesc unghii artificiale de nici un fel...

ImagineImagine
Acestea au mai mult de 2-3 mm ...dar sunt un exemplu bun de degete lungi care arat bine cu unghii mariImagine

alexandryna13

Mesajde alexandryna13 » Joi Mai 20, 2010 9:14 pm

imi plac unghiile potrivite, medii ca marime-lumgi nu vreau caci nu pot sta mereu ca "intepata" fara sa fac nimic. iar scurte na...

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Joi Mai 20, 2010 9:22 pm

eu le port foarte putin lungi.cat sa arate bine prntru ca am degetele potrivit de lungi,dar mai groase si unghii mici , mici
eb4qbo.jpg
cam asa le aveam si eu cand eram mica
Vizualizat de 7756 ori

cam asa erau si ale mele cand eram mica,tin minte cat se chinuia mama sa le dea vreo forma :lol: ..acum le am de lungime medie,lungi atat cat sa am mainile cat de cat frumoase..nu -mi place nici mie sa le am lungi si folosesc doar lacuri deschise sau french.Nu prea m-as vedea cu unghiile in culori prea evidente:)

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Mai 20, 2010 11:51 pm

Eu am unghii late si scurte, de "gospodina".....si imi plac doar ojele colorate, dar nu stridente...mai pacatuiesc vara, cand imi trag cate o oja cyclam....cum am facut azi...asa ca, la soare te poti uita, dar la unghiile mele, ba.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

sunny.days

Mesajde sunny.days » Vin Mai 21, 2010 12:22 pm

Eu cred ca va depasesc aici :lol: :lol: - am mainile maaari si degetele zdravene si lungi :lol: nu-s maini tocmai urate, dar sunt totusi cam mari :D . Iar unghiile sunt si ele lungi prin natura lor - adica oricat de scurt le tai, tot lungi par :D Din cauza asta, eu le tai scurt, mi se pare ca daca le-as lasa lungi, as semana cu o vrajitoare :D . Nu ma omor deloc dupa unghiile "de vrajitoare" - imi place mai degraba sa le vad in poze, atat.

Si nici nu-mi place sa pierd prea mult timp cu manichiura, cand sunt atatea alte lucruri de facut :wink: ...
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit!

daliacc

Mesajde daliacc » Vin Mai 21, 2010 1:43 pm

floaredecrin scrie:As avea o intrebare in legatura cu lungimea unghiilor. Eu am degetele lungi, trasatura luata de la tata;)) (lui ii placea sa imi spuna ca am degete de pianista). In ultima vreme mi-am lasat unghiile mai scurte, pt ca mai cant la chitara. As vrea sa stiu pentru degetele lungi e bine ca si unghiile sa fie mai lungi? adica nu as vrea sa para ca am palma prea mare, daca intelegeti ce vreau sa spun:D
mi-ar placea sa primesc sfaturi cu privire la modul cum va ingrijiti voi unghiile. sunt dornica sa invat.

Mie mi se pare ca unghiile mai scurte, si frumos ingrijite sunt mult mai frumoase. Unghiile lungi deja nu mai mi se pare ceva ce face parte din eleganta unei femei. Nu sunt de acord nici cu unghiile cu gel. Nu mi se par deloc frumoase.

cristinne10

Locaţie: Constanta

Mesajde cristinne10 » Vin Mai 21, 2010 2:56 pm

hana2 scrie:Imagine

genul acesta mi se pare foarte ok.. nu lungi pana la vulgaritate, ci potrivite ca lungime si foarte ingrijite... cateva chestii legate de ingrijire:
- inainte de indepartare a cuticulelor tin unghiile in apa calda cu cateva picaturi de ulei de masline si un pic de lamaie (zeama de lamaie este indicata mai ales unghiilor care se exfoliaza)
- cuticulele le imping (in general fac asta dupa baie cand sunt foarte bine inmuiate).. stiu ca unghia nu trebuie sub nici o forma ranita
- le pilesc pe toate in aceeasi directie cu pila de carton (tot pentru a preveni exfolierea)
- de multe ori le dau si cu crema hidratanta (nu am o crema speciala pt asta asa ca folosesc crema obisnuita de maini) ...

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Dum Oct 03, 2010 5:09 pm

Din cate stiu eu, ca sa canti la chitara ai nevoie de cel putin o unghie lunga :) Parerea mea e ca avand degetele lungi, unghiile lungi sunt cele mai potrivite. Esti una dintre norocoase. Ma gandesc ca ti-ar sta ok cu oja mata. ;)

elaga

Mesajde elaga » Dum Oct 03, 2010 10:24 pm

Le prefer scurte si date cu un lac incolor. Si eu am tot degete lungi si subtiri. Sunt de acord cu Gabriela in privinta unghiilor lungi.

taarraa

Mesajde taarraa » Mar Oct 05, 2010 1:50 pm

Imi plac unghiile scurte data cu lac rosu sau french
Imagine
Imagine

sandaneagu

Mesajde sandaneagu » Dum Oct 17, 2010 11:31 pm

Asa aratau unghiile mele pana vineri seara.
Imagine
si asa au fost in weekend
Imagine
Acum voi schimba iar culoarea, doar maine este luni!
Organizari evenimente cu orice tema pentru petrecere

anna_d

Mesajde anna_d » Lun Oct 18, 2010 3:04 pm

sandaneagu scrie:Asa aratau unghiile mele pana vineri seara.
Imagine
si asa au fost in weekend
Imagine
Acum voi schimba iar culoarea, doar maine este luni!

Interesant! Cele mov imi plac in special.
Eu acum am unghiile date cu oja rosie, si la maini si la picioare! :D

taarraa

Mesajde taarraa » Lun Oct 18, 2010 3:17 pm

Imagine

Si eu ....exact ca in poza :D

Următorul