Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Genele false - cum le alegem?

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Y_Yvonne

Genele false - cum le alegem?

Mesajde Y_Yvonne » Lun Aug 16, 2010 6:19 pm

`
Fetelor, la ce aspecte trebuie sa fie atenta o incepatoare (precum sunt eu) in utilizarea genelor false ?

Am intrat si observ ca sunt mai multe categorii de gene, dar si ca acestea au diverse dimensiuni ( mijloc/interior/exterior).

Intrebarea mea este cum aleg modelul de gene care sa se potriveasca cel mai bine pentru un look natural, de exemplu?

La ce detalii trebuie sa fiu atenta cand achizitionez un set de gene false?

anna_d

Re: Genele false - cum le alegem?

Mesajde anna_d » Mar Aug 17, 2010 2:01 pm

Exista doua tipuri de gene false: genele intregi, care adauga densitate intregii linii a genelor, si genele individuale, care pot umple spatiile cu gene rare. Genele intregi sunt mai usor de aplicat, dar nu au un aspect natural, insa genele individuale necesita o mana sigura si mai mult exercitiu. Indiferent de stilul pe care il alegi, urmeaza aceste tipsuri pentru ca genele tale sa aibe un aspect cat mai natural:

* Inainte de aplicarea genelor, traseaza o linie ce culoare inchisa la baza genelor, apoi intinde culoarea pentru a obtine un aspect fumuriu.
* Aplica lipici special pe genele false cu degetul si asteapta un moment. Capatul genelor individuale trebuie introdus direct in lipici.
* Aplica genele false cat mai aproape de linia genelor tale naturale si preseaza timp de cateva secunde. Genele individuale aplica-le in afara colturilor externe si apoi aplica catre nas. Pentru un aspect cat mai natural, ai nevoie de cateva gene individuale pentru fiecare ochi.
* Dupa ce ai aplicat genele false, onduleaza-le si aplica mascara.

Este cel mai bines a rezervi acest look ocaziilor speciale; folosirea pe termen lung poate duce la iritarea ochilor din cauza lipiciului si aparitia infectiilor.

Genele sunt de doua feluri : gene false tip banda si gene false individuale. Genele false tip banda sunt acele gene false ce ofera densitate si volum pe toata lungimea pleoapei, oferindu-ne posibilitatea de a obtine diferite efecte in functie de taietura pe care o au. Ele ne ofera mai mult posibilitatea sa ne jucam, comercializandu-se in zeci de modele, pentru a da forme diferite si surprinzatoare ochilor nostri. Se aplica cu adeziv si se scot seara odata cu machiajul inainte de culcare.

Genele false individuale sunt o idee mai migaloase de aplicat decat cele tip banda, dar ele ofera un aspect mult mai natural si mai de durata. Genele false individuale vin in doua variante: fire individuale si manunchiuri. Firele individuale pot fi folosite atat ca gene superioare cat si ca gene inferioare, aplicarea lor fiind ca si cum am aplica un fir de geana in plus. Cele manunchiuri sunt mai usor de aplicat deoarece fiecare aplicare adauga cinci-sase fire deodata. In functie de adezivul ales pot fi purtate de la o zi la cateva saptamani.

camita_camelita

Re: Genele false - cum le alegem?

Mesajde camita_camelita » Mar Aug 17, 2010 7:51 pm

Alege genele individuale pentru un aspect cat mai natural. Chiar zilele trecute mi-am cumparat si eu si imediat le-am folosit, arata extraordinar de bine. Eu am aplicat cate trei la coltul exterior al ochiului si aratau foarte natural. Am incercat mai demult si din celelalte intregi dar nu mi-au placut. Individuale pentru efect natural, celelalte pentru efect dramatic.