Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Epilator, ceara, crema, lama ?

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

sUmMeRlOvE

Epilator, ceara, crema, lama ?

Mesajde sUmMeRlOvE » Lun Noi 15, 2010 1:54 am

Buna fetelor ! ce metode de epilare folositi in general, dar in special pentru picioare..? Parerea mea: epilatorul pentru ca smulge firele... de aceea as vrea sa imi achizitionez unul cat mai curand, dar nu stiu care este cel mai bun, as vrea unul care smulge chiar si firele de 0.5mm :D

cristina23

Re: Epilator, ceara, crema, lama ?

Mesajde cristina23 » Lun Noi 15, 2010 11:53 am

Eu nu prea suport durerea insa m am facut cu epilatorul o perioada dar am renuntat pt ca am observat ca imi cresc fire de par sub piele si m am facut cu crema insa acum fiind gravida folosesc lama.am citit foarte multe articole in care previn vitoarle mamici ca pana la 3 luni macar sa nu foloseasca autobronzante,crema si vopsea de par,iar eu fiind putin mai exgerata si fricoasa prefer sa nu folosesc pe tot parcursul sarcinii,dupa ce nasc cred ca voi revenii la crema.

gHelena

Mesajde gHelena » Lun Noi 15, 2010 5:56 pm

Epilatorul este recomandat pentru firele de pe picioare, insa pentru zona inghinala sau cea a subratului este bine sa folosesti ceara, deoarece este mai delicata cu pielea sensibila din aceste zone.
Elena Gherasim

_VoguE_

Mesajde _VoguE_ » Lun Noi 15, 2010 6:07 pm

eu pana acum pe picioare foloseam lama insa din vara am inceput cu epilatorul...regret enorm ca am pus lama si pe picioare si pe maini si la axila de cel putin 10 ori(a fost de ajuns pentru a incepe sa imi creasca firul gros si cu radacini tari).
cel mai bine e cu epilator sau cu ceara.
m-as duce la cosmetica pentru epilare inghinala dar mi-e rusine :oops: , acasa cu benzi de ceara am incercat insa nu ma prea pricep si nu m-as putea face total, iar epilatorul nu pot sa-l pun acolo sub nicio forma.

mary_mady

Mesajde mary_mady » Lun Noi 15, 2010 7:50 pm

cristina23

Mesajde cristina23 » Lun Noi 15, 2010 8:27 pm

Am intrat in 7 luni,da pana la 3 luni nu e indicat sa folosesti aceste produse,doctora mea a spus ca ma pot vopsi dupa 24 de saptamani cu orice vopsea. Mi am luat un nuantator de la trendy fara amoniac si fara oxidant...prefer sa fiu mai sigura :D

christinev

Mesajde christinev » Lun Noi 15, 2010 10:53 pm

well..asta chiar e un subiect controversat.
pe mine nu ma satisface nici o varianta,asa ca abea astept sa vad ce spuneti si voi.eu sunt bruneta,cu parul f des si gros,in consecinta si parul de pe corp este la fel..des,cu firul foarte gros,negru..si cam peste tot :lol:
de la crema ori ma irit foarte tare,intrucat trebuie sa stau cu ea cel putin 10 minute,si tot nu se ia calumea..ori a doua zi incep sa am cactusi pe picioare..de la lama nu mai zic,aceeasi poveste cu cactusii..plus ca nu avem chiar timp zilnic sa ne epilam.
la ceara inconvenientul este ca din momentul in care incep sa apara firele de sub piele trebuie sa stau ceva sa creasca macar 2sapt,altfel nu prea se ia..si este foarte aiurea sa stau asa cu par,mai ales vara..tocmai de asta niciodata nu am reusit sa ma tin de mersul de salon,si am recurs la lama..ca deh..comoditatea de a fi fina mereu :))
cu epilatorul mor de durere,la cat de des este parul meu..nu merge sa il bag decat pe picioare,si acolo atunci cand firele abea incep sa creasca,altfel e jale..
mai ramane epilarea definitiva care insa este foarte costisitoare,mai ales pt o studenta..

gHelena

Mesajde gHelena » Lun Noi 15, 2010 11:02 pm

Elena Gherasim

Ranya32

Mesajde Ranya32 » Lun Noi 15, 2010 11:45 pm

eu sunt o fericita,nu am par pe picioare si nici pe maini,este, dar abia se vede,sub forma de puf.vorbeam cu prietenele mele si imi spuneau cat de mult ma invidiaza ,in gluma bineinteles. in zona inghinala cu ceara,iar sub brat cu aparatul de ras.

ella369

Mesajde ella369 » Mar Noi 16, 2010 5:26 pm

eu ma epilez cu lama :oops: am incercat cu ceara dar nu am reusit.nu ma pricep deloc desi am urmat instructiunile de pe cutie :cry: .am incercat si aparatul dar firul meu de par de pe picioare e foarte subtire si mic si nu mi le'a smuls.mi'am promis ca de vara viitoare ma duc la salon insa pana atunci raman la lama

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Noi 16, 2010 7:26 pm

Folosesc numai epilatorul. :D

alfi

Mesajde alfi » Mar Noi 16, 2010 9:01 pm

Cand am timp si chef folosesc epiletorul(Silk Epil),cand e urgent si nu am suficient timp merg la cabinet si ma epileaza cu ceara.
Cu lama in nici un caz,dupa 3 zile incep sa creasca firele de par,si parca si mult mai dese si se vede foarte urat.... :? parca e barba... :lol: ...nu stiu ,dar cu lama....e cel mai aiurea.
Nu e asa mare durere cu epilatorul,si sub brat si inghinal,in special pe picioare,ma fac ori decateori e nevoie.A si ce am observat ca de cand ma fac mai mult cu epilatorul,firele sunt mai rare si moi... :D

mary_mady

Mesajde mary_mady » Mar Noi 16, 2010 9:19 pm

Lizuca2

Mesajde Lizuca2 » Mie Noi 17, 2010 6:17 pm

Eu una am incercat diverse metode insa am ramas la ceara. Lama mi se pare mult prea periculoasa pentru ca poti sa te tai, epilatorul nu e bun daca nu rezisti la durere, ceara insa este si ieftina si nici nu simti durerea pentru ca totul se petrece mult prea repede ca sa simti ceva.

corina_1988

Mesajde corina_1988 » Mie Noi 17, 2010 11:26 pm

fetelor , exista o solutie ptr a impiedica cresterea firelor de par sub piele! trebuie sa iti faci un peeling inainte sa folosesti ceara si apoi dupa o sapt jumatate iar .eu una asa fac si nu am niciun fir de par pe sub piele. pe brate si la axila folosesc epilatorul , pe picioare si inghinal ceara .

Următorul