Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ingrijirea dintilor

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

bianca_2520

Ingrijirea dintilor

Mesajde bianca_2520 » Lun Iul 13, 2009 12:04 am

Nu vad vreun topic care sa faca referire la asta si mi se pare ciudat pentru ca ne ingrijim de unghii, ten, piele, par, etc. Cat cheltuie fiecare din noi pe toate astea si cat cheltuim efectiv pe produse de igiena orala. Romania este tara ce consuma de sase ori mai putina pasta de dinti decat media europeana si schimbam in medie periuta o data pe an. Ca sa nu mai vorbesc de vizitele regulate la stomatolog... eu fiind medic dentist.
Sunt curioasa privitor la reactia pe care o va avea acest forum. Am intrat si mi-am facut cont cu intentia de a vedea acest feedback.

maia08

Re: Ingrijirea dintilor

Mesajde maia08 » Lun Iul 13, 2009 12:06 pm

bianca_2520 scrie:Nu vad vreun topic care sa faca referire la asta si mi se pare ciudat pentru ca ne ingrijim de unghii, ten, piele, par, etc. Cat cheltuie fiecare din noi pe toate astea si cat cheltuim efectiv pe produse de igiena orala. Romania este tara ce consuma de sase ori mai putina pasta de dinti decat media europeana si schimbam in medie periuta o data pe an. Ca sa nu mai vorbesc de vizitele regulate la stomatolog... eu fiind medic dentist.
Sunt curioasa privitor la reactia pe care o va avea acest forum. Am intrat si mi-am facut cont cu intentia de a vedea acest feedback.

diferenta e dintre cer si pamant....eu sunt intr-o tara straina,civilizata,inteliganta si ffff.curata!!!

ce pot sa spun...de multe ori observam la persoanele straine,dintii absolut albi si sanatosi si nu intelegem:de ce?la ei se poate,iar la noi-nu.
si ei tot sunt fumatori,folosesc cofeina la fiecare 15 min....

regula de baza la ei este sa se pele pe dinti strict:dimineata si seara! indiferent la ce ora se culca,sau daca au fost la o petrecere si se intorc peste miezul noptii...nu conteaza:ora 20,sau 22 sau 00 sau doua,sau trei, patru spre dimineata-inainte de a se culca isi spala dintii!!!!
pasta de dinti pt.o singura persoana este inlocuita de una noua la 2saptamani pt.ca precedenta e finisata....
la medic merg 1data la 3luni...
mai am de adaugat,dara mai revin...sper ca m-am incadrat in subiect...
~MAi~

cris_tina04

Mesajde cris_tina04 » Lun Iul 13, 2009 12:56 pm

foarte bun subiectul . eu cred ca tine foarte mult si de educatie. parintii mei pur si simplu nu ma lasau sa ma culc seara daca nu ma spalam pe dinti, oricat de obosita as fii fost. pe langa educatie mai esti si constiinta si dupa toate astea mai este o problema si inca una foarte grava as spune eu. am stat in Breaza, apoi in Bucuresti ,pentru ca acum sa revin in Breaza. Am constatat cu durere ca aici nu exista decat un singur medic stomat si acesta foarte indoielnic. am intalnit zeci de oameni si nu exagerez de varsta a doua carora le-a picat lucrarea facuta de medicul stomat , si asta dupa doar 1 an de zile. mai mult decat atat se duc pacientii la el, si le spune ca le rezolva mai multe carii dentare dintr-o sedinta si asa si face . doar ca el rezolva 3 de exemplu si taxeaza 5. este normal asta? esti un fericit daca te nasti intr-un oras unde exista concurenta si atunci mai ai o sansa , insa ce te faci in orasul asta de exemplu cu 20 mii locuitori si 1 singur medic stomat?????
asadar, sunt multi factori pe care poate noi prea putin ii cunoastem . este usor sa faci un sondaj si sa dai doar verdict : nu ne place igiena, dar vedeti voi exista si alti factori si sunt convinsa ca poate toti cunoastem si alte cazuri, asteptam .........

maia08

Mesajde maia08 » Lun Iul 13, 2009 2:03 pm

E adevarat! cate cazuri sunt in Romania unde parintii nu lasa copii sa se culce,inainte de a se spala pe dinti?cati copii incep regulat spalatul dintilor seara si dimin.de la varsta de 5ani? cate persoane in jur la 60ani spala dintii in fiece zi de 2 ori? In genere am impresia ca dupa 45-50ani o mare parte inceteaza definitiv spalatul dintilor,poate doar doamnele si barbatii cu un serviciu mai "vazut" mai continua dimineata...Da! mai sunt care-si mai respecta igiena orala la o varsta mai inaintata,dar sunt sigura ca cazuri ffff.rare cu parere de rau,ceea ce in europa si nu numai, nu exisata,aici de la cel mai mic,pan' la cel mai in varsta,pan' la cel mai sarac si bogat,pana la cel mai bolnav si neputiincios...toti regulat de 2ori pe zi, cel putin, spala dintii!!!!
toti la fiecare dejun,pranz,cina au alimente ce contin calciu,toti folosesc cafeaua chiar si de 150ori pe zi ,insa numai cu lapte...si o mare parte folosesc pastile ce contin calciu, pt.sanatatea dintilor si intarirea oaselor!!!
~MAi~

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Lun Iul 13, 2009 2:37 pm

eu ma spal de 2-3 ori pe zi pe dinti
o data pe saptamana folosesc un amestec de bicarbonat cu sare si frec dintii , sunt albi ,

maia08

Mesajde maia08 » Lun Iul 13, 2009 2:52 pm

molly scrie:eu ma spal de 2-3 ori pe zi pe dinti
o data pe saptamana folosesc un amestec de bicarbonat cu sare si frec dintii , sunt albi ,

felicitari!!!rare cazuri sunt sa se "laude' cu asta....
~MAi~

bianca_2520

Mesajde bianca_2520 » Lun Iul 13, 2009 6:23 pm

maia08 scrie:
bianca_2520 scrie:Nu vad vreun topic care sa faca referire la asta si mi se pare ciudat pentru ca ne ingrijim de unghii, ten, piele, par, etc. Cat cheltuie fiecare din noi pe toate astea si cat cheltuim efectiv pe produse de igiena orala. Romania este tara ce consuma de sase ori mai putina pasta de dinti decat media europeana si schimbam in medie periuta o data pe an. Ca sa nu mai vorbesc de vizitele regulate la stomatolog... eu fiind medic dentist.

diferenta e dintre cer si pamant....eu sunt intr-o tara straina,civilizata,inteliganta si ffff.curata!!!

ce pot sa spun...de multe ori observam la persoanele straine,dintii absolut albi si sanatosi si nu intelegem:de ce?la ei se poate,iar la noi-nu.

regula de baza la ei este sa se pele pe dinti strict:dimineata si seara! indiferent la ce ora se culca,sau daca au fost la o petrecere si se intorc peste miezul noptii...nu conteaza:ora 20,sau 22 sau 00 sau doua,sau trei, patru spre dimineata-inainte de a se culca isi spala dintii!!!!
pasta de dinti pt.o singura persoana este inlocuita de una noua la 2saptamani pt.ca precedenta e finisata....

Te-ai incadrat perfect... Noi dentistii din tanara generatie ne straduim sa propovaduim aceste principii de igiena si probabil ca vom si reusi... dar cat timp va mai trece?

bianca_2520

Frecatul dintilor cu bicarbonat si sare

Mesajde bianca_2520 » Lun Iul 13, 2009 6:28 pm

Frecatul dintilor cu bicarbonat si sare era o practica comuna acum 80 de anisi mai mult. E un bun remediu dar sunt si repercursiuni. Aceste cristale abrazeaza suprafata smaltului si o expun mai mult la atacuri acide.... Cauta o pasta de dinti de albire cu oxigen activ sau alte principii active si foloseste-o din cand in cand ...

bianca_2520

Dentist Breaza

Mesajde bianca_2520 » Lun Iul 13, 2009 6:36 pm

cristina.bolintineanu scrie:foarte bun subiectul . eu cred ca tine foarte mult si de educatie. parintii mei pur si simplu nu ma lasau sa ma culc seara daca nu ma spalam pe dinti, oricat de obosita as fii fost. pe langa educatie mai esti si constiinta si dupa toate astea mai este o problema si inca una foarte grava as spune eu. am stat in Breaza, apoi in Bucuresti ,pentru ca acum sa revin in Breaza. Am constatat cu durere ca aici nu exista decat un singur medic stomat si acesta foarte indoielnic. am intalnit zeci de oameni si nu exagerez de varsta a doua carora le-a picat lucrarea facuta de medicul stomat , si asta dupa doar 1 an de zile. mai mult decat atat se duc pacientii la el, si le spune ca le rezolva mai multe carii dentare dintr-o sedinta si asa si face . doar ca el rezolva 3 de exemplu si taxeaza 5. este normal asta? esti un fericit daca te nasti intr-un oras unde exista concurenta si atunci mai ai o sansa , insa ce te faci in orasul asta de exemplu cu 20 mii locuitori si 1 singur medic stomat?????
asadar, sunt multi factori pe care poate noi prea putin ii cunoastem . este usor sa faci un sondaj si sa dai doar verdict : nu ne place igiena, dar vedeti voi exista si alti factori si sunt convinsa ca poate toti cunoastem si alte cazuri, asteptam .........

Este evident ca aceste fraude ( fac trei plombe taxez cinci) trebuiesc reclamate la Colegiul Medicilor si Protectia Consumatorului insa situatiile clinice ale pacientilor trebuiesc analizate. Orice coroana dentara este o proteza, ea nu va fi niciodata ca dintele natural. Aceasta necesita ingrijire suplimentara, cum ar fi: dus bucal, periute interdentare, ape de gura speciale... etc. In general se ajunge la "dinti de portelan, compozit, etc" din cauza ca s-a ajuns prea tarziu la dentist... Ce sa zic, cred ca igiena bucala este un act de civilizatie ....

maia08

Mesajde maia08 » Lun Iul 13, 2009 9:49 pm

bianca_2520 scrie:
maia08 scrie:

Te-ai incadrat perfect... Noi dentistii din tanara generatie ne straduim sa propovaduim aceste principii de igiena si probabil ca vom si reusi... dar cat timp va mai trece?

...la noi lumea e incapatanata si indiferenta....
~MAi~

Aiana

Mesajde Aiana » Mar Iul 14, 2009 8:49 am

OK Bianca ...ma bucur ca te-ai inscris pe forum si ai deschis acest topic....Tin neaparat sa-ti spun ca in familia mea spalatul pe dinti este un ritual....Pana acum ceva vreme nu am avut probleme nici cu albul dintilor....In ultimul timp ma nemultumeste....Folosesc produse de albire aprobate de medicii stomatologi dar nimic...Nu vad nici o diferenta.Parerea mea este ca sunt doar minciuni de reclama...Cunosti un produs eficient...Si nu ...nu....cele mult laudate la tv. le-am testat eficienta.De fapt cat ar costa un tratament de albire?Am fost la un cabinet in zona in care locuiesc si mi-a cerut 1500 de lei!!!!Pai este salariul meu pe o luna....Mai intrbam de ce nu merg oamenii la stomatolog...Tie ca medic in domeniu ti se pare normal?Fii convinsa ca mersul la stomatolog in Romania a devenit lux nu necesitate...Astept raspunsul tau .Sper sa imi dai un sfat bun...

Aiana

Mesajde Aiana » Mar Iul 14, 2009 8:53 am

Apropos ...bine ai venit pe forum!!!Sper sa conversam mult timp de acum in colo.Poate topicul tau o sa ramana mereu deschis pentru sfaturi utile....Poate o sa devii unul din expertii de pe forum,asa cum mai avem si la frumusete,feng Sh. ,etc.

Aiana

Mesajde Aiana » Mar Iul 14, 2009 8:55 am

Aaaaa am uitat sa-ti spun sunt consumatoare de cafea si fumez....Imi trebuie ceva strong...... :lol: :lol: :lol:

maia08

Mesajde maia08 » Mie Iul 15, 2009 11:45 am

Aiana ai "blokat" pare-se dentista ku intrebarile tale....
~MAi~

molly

Locaţie: b.

Re: Frecatul dintilor cu bicarbonat si sare

Mesajde molly » Mie Iul 15, 2009 3:35 pm

bianca_2520 scrie:

Frecatul dintilor cu bicarbonat si sare era o practica comuna acum 80 de anisi mai mult. E un bun remediu dar sunt si repercursiuni. Aceste cristale abrazeaza suprafata smaltului si o expun mai mult la atacuri acide.... Cauta o pasta de dinti de albire cu oxigen activ sau alte principii active si foloseste-o din cand in cand ...

nu folosesc foarte des aceasta combinatie ,
am incercat tot felul de pasta de dinti
oricum eu imi schimb pasta de dinti de fiecare data cand se termina tubul
si periuta la 2-3 luni , si mai des uneori
bacteriile se obisnuiesc cu acelasi tip de pasta de dinti ,

Următorul