Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ingrijirea dintilor

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

RoxxRoxy

Re: Ingrijirea dintilor

Mesajde RoxxRoxy » Mar Feb 28, 2012 1:54 am

Ingrijirea dintilor este foarte importanta. Eu de 2 saptanai ma spal dupa pasta de dinti cu sare de sodiu. Mi s-a spus ca am dintii mai albi.:)

dianamarinache

Mesajde dianamarinache » Mar Feb 28, 2012 9:57 am

RoxxRoxy scrie:Ingrijirea dintilor este foarte importanta. Eu de 2 saptanai ma spal dupa pasta de dinti cu sare de sodiu. Mi s-a spus ca am dintii mai albi.:)

Buna Roxy,
Incearca sa folosesti bicabonat de sodiu, e mult mai bun si nu are nici un gust asa de rau. Si la stomatolog cand mergi, periajul care este facut dupa detartraj, este facut tot cu bicarbonat de sodiu:). Incearca si o sa iti simti dintii muult mai curati.
O zi buna tuturor!

alfi

Mesajde alfi » Mie Mar 07, 2012 1:10 am

dianamarinache scrie:
RoxxRoxy scrie:Ingrijirea dintilor este foarte importanta. Eu de 2 saptanai ma spal dupa pasta de dinti cu sare de sodiu. Mi s-a spus ca am dintii mai albi.:)

Buna Roxy,
Incearca sa folosesti bicabonat de sodiu, e mult mai bun si nu are nici un gust asa de rau. Si la stomatolog cand mergi, periajul care este facut dupa detartraj, este facut tot cu bicarbonat de sodiu:). Incearca si o sa iti simti dintii muult mai curati.
O zi buna tuturor!

Buna idee,
si eu foloseam sarea,puneam putin peste pasta deja aplicata pe periuta,dar cateodata imi raneam gingia,insa cu bicarbonat de sodiu e mult mai bine pentru ca nu are cristalele acelea dure ca si sarea,deci nu ma mai ranesc si DA am dintii mai albi :D

dianamarinache

Mesajde dianamarinache » Mie Mar 07, 2012 10:54 am

[/quote]

Buna idee,
si eu foloseam sarea,puneam putin peste pasta deja aplicata pe periuta,dar cateodata imi raneam gingia,insa cu bicarbonat de sodiu e mult mai bine pentru ca nu are cristalele acelea dure ca si sarea,deci nu ma mai ranesc si DA am dintii mai albi :D[/quote]

Bv tuturor! Folositi bicarbonatul, insa nu uitati de ata dentara, care este extrem de importanta. Folosind-o puteti evita formarea cariilor interdentare! Va pup si va doresc o zi minunata!

alfi

Mesajde alfi » Mie Mar 07, 2012 2:46 pm

pai cum sa uiti!!! :roll: :roll: :roll: :shock: ...asta fac intotdeauna inaintea spalarii pe dinti si oridecateori este nevoie,dupa ce mananc(mai ales daca in menu este carne de vita :D )...eu nu pot folosi scobitori.. :)

dianamarinache

Mesajde dianamarinache » Vin Mar 09, 2012 10:17 pm

alfi scrie:pai cum sa uiti!!! :roll: :roll: :roll: :shock: ...asta fac intotdeauna inaintea spalarii pe dinti si oridecateori este nevoie,dupa ce mananc(mai ales daca in menu este carne de vita :D )...eu nu pot folosi scobitori.. :)

Scobitorile actioneaza ca niste pene, impingand mai tare fibra de carne, fara sa o scoata.Scobitorile sunt utile doar in cavitati(cand avem o carie in masea si ramane acolo mancare),nu intre dinti. Ata dentara este sfanta, iar cand nu este la indemana, ata de papiota (mare atentie la gingii) !
Weekend placut tuturor si daca aveti orice intrebare din domeniul stomatologiei, oricand va pot fi de folos cu un raspuns.
Va pup si sa fie soare tot weekendul!

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mie Mar 21, 2012 6:23 am

dianamarinache scrie:
alfi scrie:pai cum sa uiti!!! :roll: :roll: :roll: :shock: ...asta fac intotdeauna inaintea spalarii pe dinti si oridecateori este nevoie,dupa ce mananc(mai ales daca in menu este carne de vita :D )...eu nu pot folosi scobitori.. :)

Scobitorile actioneaza ca niste pene, impingand mai tare fibra de carne, fara sa o scoata.Scobitorile sunt utile doar in cavitati(cand avem o carie in masea si ramane acolo mancare),nu intre dinti. Ata dentara este sfanta, iar cand nu este la indemana, ata de papiota (mare atentie la gingii) !
Weekend placut tuturor si daca aveti orice intrebare din domeniul stomatologiei, oricand va pot fi de folos cu un raspuns.

Sunt de-a dreptul socata. Sper din suflet ca nu esti medic dentist. Vad ca ai inserat un link de la site-ul unui cabinet stomatologic. Daca tu, ca profesionist in medicina dentara recomanzi ata de papiota, chiar nu mai am cuvinte. :shock: :shock: :shock: :shock: Cu siguranta nu asta se preda la facultate. Ata de papiota este foarte nociva, in primul rand pentru ca are multe bacterii pe ea, taie gingiile si se rupe. O Doamne!

dianamarinache

Mesajde dianamarinache » Mie Mar 21, 2012 10:00 am

gabriela2310b scrie:
dianamarinache scrie:

Sunt de-a dreptul socata. Sper din suflet ca nu esti medic dentist. Vad ca ai inserat un link de la site-ul unui cabinet stomatologic. Daca tu, ca profesionist in medicina dentara recomanzi ata de papiota, chiar nu mai am cuvinte. :shock: :shock: :shock: :shock: Cu siguranta nu asta se preda la facultate. Ata de papiota este foarte nociva, in primul rand pentru ca are multe bacterii pe ea, taie gingiile si se rupe. O Doamne!

Buna, Gabriela
Nu am recomandat ata de papiota in locul celei dentare, am spus, ca in situatii de urgenta, cand nu avem ata dentara, ne ajutam si de cea de papiota. Sincera sa fiu, eu cand nu am atat dentara si sunt plecata, folosesc si foila de la pachetul de tigari, ma ajut de orice ca sa scap de presiunea aceea obsedanta dintre dinti. Va pup si o zi frumoasa tuturor!

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Mar 22, 2012 5:24 pm

Buna, Gabriela
Nu am recomandat ata de papiota in locul celei dentare, am spus, ca in situatii de urgenta, cand nu avem ata dentara, ne ajutam si de cea de papiota. Sincera sa fiu, eu cand nu am atat dentara si sunt plecata, folosesc si foila de la pachetul de tigari, ma ajut de orice ca sa scap de presiunea aceea obsedanta dintre dinti. Va pup si o zi frumoasa tuturor!
[/quote][/quote]

Draga Diana,
Nu am spus ca ai recomandat ata de papiota in locul atei dentare ci ca ai recomandat-o pur si simplu. Sper din suflet ca nu lucrezi la bestdental ca medic dentist, pentru ca daca ai face astfel de recomandari in calitate de medic, chiar este trist.
Mai bine nu folosesti nimic daca nu ai ata dentara la indemana decat sa folosesti ata de papiota!

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Mar 22, 2012 5:28 pm

cred ca marea problema a forumurilor este ca oricine poate sa scrie orice. daca cineva vrea sa foloseasca ata de papiota atunci cand nu are ata dentara la indemana, evident este problema persoanei respective. dar nu mi se pare ok sa se faca astfel de recomandari pe care publicul sa le considere ca sfaturi date de dentisti, mai ales in conditiile in care apare linkul unui cabinet stomatologic la sfarsitul comentariului. nu stiu care este profesia ta diana si nu e scopul meu sa aflu, dar cred ca nici tu nu te-ai simti bine daca cineva ti-ar recomanda un lucru care ti-ar face rau :wink:

RoxxRoxy

Mesajde RoxxRoxy » Vin Mar 30, 2012 4:03 pm

Ingrijirea dintilor este foarte importanta, eu am purtat aparat dentar timp de un an si acum apreciez foarte mult cand vad oameni care se procupa de dantura, igiena este foarte importanta si nu trebuie neglijat spalatul pe dinti dupa fiecare masa.

GeorgianaBB

Mesajde GeorgianaBB » Joi Apr 19, 2012 4:58 pm

Si eu obisnuiesc sa schimb pasta de dinti perioadic deoarece cred ca este mai sanatos sa procedam astfel.

cociu.dina

Mesajde cociu.dina » Sâm Iul 07, 2012 1:38 pm

gabriela2310b scrie:cred ca marea problema a forumurilor este ca oricine poate sa scrie orice. daca cineva vrea sa foloseasca ata de papiota atunci cand nu are ata dentara la indemana, evident este problema persoanei respective. dar nu mi se pare ok sa se faca astfel de recomandari pe care publicul sa le considere ca sfaturi date de dentisti, mai ales in conditiile in care apare linkul unui cabinet stomatologic la sfarsitul comentariului. nu stiu care este profesia ta diana si nu e scopul meu sa aflu, dar cred ca nici tu nu te-ai simti bine daca cineva ti-ar recomanda un lucru care ti-ar face rau :wink:

Sunt foarte de acord, din pacate lumea este atat de usor de influentat, incat daca vede un sfat de la o persoana, semnatura careia face trimitere la medicul dentist-(in acest caz) il si urmeaza. Ma intreb unde o sa ajunga o societate in care nici macar medicul nu poate sa dea un sfat bun..

susurlet

Mesajde susurlet » Lun Iul 09, 2012 5:08 pm

cociu.dina scrie:
gabriela2310b scrie:cred ca marea problema a forumurilor este ca oricine poate sa scrie orice. daca cineva vrea sa foloseasca ata de papiota atunci cand nu are ata dentara la indemana, evident este problema persoanei respective. dar nu mi se pare ok sa se faca astfel de recomandari pe care publicul sa le considere ca sfaturi date de dentisti, mai ales in conditiile in care apare linkul unui cabinet stomatologic la sfarsitul comentariului. nu stiu care este profesia ta diana si nu e scopul meu sa aflu, dar cred ca nici tu nu te-ai simti bine daca cineva ti-ar recomanda un lucru care ti-ar face rau :wink:

Sunt foarte de acord, din pacate lumea este atat de usor de influentat, incat daca vede un sfat de la o persoana, semnatura careia face trimitere la medicul dentist-(in acest caz) il si urmeaza. Ma intreb unde o sa ajunga o societate in care nici macar medicul nu poate sa dea un sfat bun..

Dupa indelungi cautari, am gasit o solutie foarte foarte buna de ingrijire a dintilor: irigatorul oral. La sfatul dentistului meu (am dantura foarte inghesuita) m-am hotarat sa-mi cumpar un irigator oral. Am cautat pe net si am gasit tot felul de modele, la priza, cu baterii, cu rezervor mai mare sau mai mic, insa toate cam piperate la pret. In cele din urma am dat peste un irigator Dental Spa de la Aqua-Dent care se cupleaza la robinetul existent in orice baie si se foloseste de presiunea apei potabile pentru a inlatura resturile dintre dinti, precum si placa bacteriana. E cea mai buna solutie care am putut sa o gasesc pana in acest moment si rezultatele sunt peste asteptari. Nu veti mai folosi ata dentara, cu atat mai putin alte metode improvizate. Sper ca v-am trezit interesul pentru acest produs, e pacat ca atat de putina lume stie despre el. Site-ul de unde l-am cumparat este http://www.aqua-dent.ro. Sper sa nu se supere proprietarul magazinului daca va spun ca am beneficiat de 10 ron reducere folosind codul promotional "aqdnt10" in momentul achizitionarii. Incercati, poate mai functioneaza acest cod. Nu garantez acest lucru.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Iul 09, 2012 10:38 pm

dusul bucal, indiferent de firma este foarte bun. este indicat mai ales persoanelor care au lucrari protetice fixe deoarece sub lucrari vor ramane intodeauna resturi, periuta de dinti neputand patrunde la acel nivel. oricum se indica folosirea unei ate speciale pentru lucrari. dusul bucal este util pentru masajul gingival iar ideal ar trebui folosit cu substante antiseptice. daca dusul bucal este conectat la robinet, nu prea vad cum se realizeaza acest lucru.

AnteriorUrmătorul