Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Tratamente pentru unghii si par

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

andreea_94

Tratamente pentru unghii si par

Mesajde andreea_94 » Mar Aug 25, 2009 12:31 pm

Buna! Vreau sa incerc niste vitamine pentru par, unghii, eventual ten, dar mi-e frica sa nu ma ingras. Am auzit de eurovita pt par si unghii sau biofemin(par, ten , unghii). Ati incercat astea(sau altele)? Ce efecte au avut? Va multumesc anticipat!

oana009

Mesajde oana009 » Mar Aug 25, 2009 2:52 pm

Eu pt unghii am folosit vitamina A si ulei de ricin, crema de la revalid si inca una de la plafat. Am luat si calciu si dupa 6 luni de rabdare am reusit sa am unghiile mari si sanatoase ca acum cativa ani. Se exfoliau si se rupeau f repede

andreea_94

Mesajde andreea_94 » Joi Aug 27, 2009 2:39 pm

unghiile le-am avut intotdeana moi...nu astept mari minuni, insa parul meu a devenit o problema: cade la pieptanat si cand fac baie. De aceea, il tin mai mult impletit. As fi vrut sa incerc biofemin sau eurovita, dar mi-e frica sa nu ma ingras.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

tratamente pentru par si unghii

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 27, 2009 6:34 pm

Pentru ingrijirea parului si a unghiilor recomand utilizarea uleiului de argan: intern, cate o lingurita, pe stomacul gol in fiecare dimineata; extern: aplicatii ca atare sau in amestec cu ape ( roze, flori de portocale)- pentru unghii sau in amestec cu alte produse ( galbenus de ou, alte uleiuri- masline, ricin) pentru par.
In general majoritatea uleiurilor sunt bune pentru par si unghii, insa se stie ca cele mai indicate sunt: uleiul de argan, uleiul de masine si cel de migdale dulci.
Exista si numeroase tratamente medicamentose pe care le puteti procura din farmacii.

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Sâm Aug 29, 2009 1:04 pm

pt par am luat revalid si viaderm.Cel din urma este mai ieftin si mult mai bun.

andreea_94

Mesajde andreea_94 » Sâm Aug 29, 2009 4:58 pm

ancasobo scrie:pt par am luat revalid si viaderm.Cel din urma este mai ieftin si mult mai bun.

Am fost si eu la farmacie, dar mi-a spus ca Viaderm s-ar puta sa ingrase si mi-a fost frica sa iau. Tu ai luat in greutate?

andreea_94

Mesajde andreea_94 » Dum Aug 30, 2009 1:13 pm

Despre uleiul de ricin ce parere aveti? A folosit cineva?

Lorett

Mesajde Lorett » Dum Aug 30, 2009 1:27 pm

Da ,e foarte bun. Intr un vazon de portelan pui apa fierbinte (suportabila) si o sticluta de ricin, iti bagi unghiile si le tii pana se raceste apa .Pe langa asta , cumpara ti de la Trendy lac de unde pt unghii exfoliate. Pe langa ca ti l intareste ,oja rezista mai mult pe unghie. Dar lasa ti macar o zi pa saptamana unghiile libere.Nu aplica nici macar lac .

andreea_94

Mesajde andreea_94 » Dum Aug 30, 2009 1:47 pm

Dar uleiul de ricin pentru par????Ce credeti?

Lorett

Mesajde Lorett » Dum Aug 30, 2009 2:02 pm

De asemeni.iti uzi parul,faci o singura samponare, intre timp pune sticluta cu ulei in apa foerbinte,pt ca uleiul trebuie incalzit inainte de aplicare.Sterge ti patul cu un prosop , apoi cu undisc de vata pe care il vei inmuia tot timpul in ulei ,aplici la radacina parulku,ai grija sa nu pui prea mult.Dupa ce ai aplicat fa ti un masaj usor si daca e cazul aplica ulei si pe lungimea parului. Apoi iti infasori parul intr un prosop fierbinte,pt ca acasa nu ai casca , ca insaloane ,ai grija ca prospul ud sa fie tot timpul cald,peste el pune un prosop uscat. Stai cam 30 de minute, in salon ai fi stat 15 ,dar te baga la casca.Dupa spala te pe cap de cate ori e nevoie.Si inca cea,multa lume nu stie sa se spele pe cap, pune sampon cam cat diametrul unei boabe de masline, fa o dubla samponare,decat una singura cu o palma de sampon.

andreea_94

Mesajde andreea_94 » Dum Aug 30, 2009 2:44 pm

Multumesc! La cat timp trebuie sa folosesc uleiul de ricin???Am citit ca o dat pe saptamana(pe un site), pe altul de 3 ori, dar mi se pare prea des.

Lorett

Mesajde Lorett » Dum Aug 30, 2009 3:18 pm

O data pe saptamana e de ajuns .

andreea_94

Mesajde andreea_94 » Dum Aug 30, 2009 4:12 pm

Multumesc frumos. Sa amestec si cu un galbenus de ou? Am auzit ca ar fi bun...

Lorett

Mesajde Lorett » Dum Aug 30, 2009 6:17 pm

Am auzit de reteta "minune"cu ou,dar nu stiu cum se prepara .

Contra caderii parului

Se piseaza bine o capatina mare de usturoi sau doua capatini mai mici intr-o piulita de lemn. Se adauga o sticla mare de ulei de ricin sau doua mici si aceeasi cantitate de rom. Se pun toate intr-o sticla inchisa la culoare si se lasa la macerat timp de 48 de ore, agitindu-se mereu sticla, zilnic. Cu toata solutia rezultata se fac masaje la radacina parului, apoi se acopera parul cu o punga de plastic si peste ea se infasoara capul cu un prosop fierbinte. Se sta asa timp de trei ore, vreme in care se incalzeste mereu prosopul, ca sa nu se raceasca.

Tratamentul se face doar o data pe saptamina.

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Mar Sep 01, 2009 12:08 am

o sa incerc si eu tratamentul contra caderii parului , sper sa dea rezultate

Următorul