Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

unghie incarnata

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

eramyse

unghie incarnata

Mesajde eramyse » Lun Sep 14, 2009 9:50 am

Cine stie cum se trateaza "natural" o unghie incarnata.Am problema aceasta de un an de zile si nu am reusit sa o rezolv (am fost si la medic care a spus ca trebuie sa o scoata, dar inca nu am avut curajul sa o fac).
Daca este cineva care a trecut prin asa ceva, va rog un sfat!!!!!! :( [/b]

modjo006

pentru unghia incarnata....

Mesajde modjo006 » Lun Sep 14, 2009 3:09 pm

am problema asta de cand ma stiu....la doctor nu am fost, dar am avut unghiile de la degetele mari de la ambele picioare cazute din cauza ca le-am dat peste cap. si au crescut la fel de incarnate- una chiar mai rau decat era. dar poti incerca si la doctor, insa din ce am mai auzit de la prietene, zice ca unghia trebuie smulsa periodic....deci...nu e cea mai buna solutie. eu am reusit sa o las sa creasca- cu niste dureri groaznice plus infectie, insa acum aproape ca am scapat. ce sa-ti zic....bafta!

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mar Sep 15, 2009 6:46 pm

Nu e o solutie sa nu mergi la medic! De fapt ar trebui sa mergi cat mai repede! :)

fancy.trendy

Mesajde fancy.trendy » Joi Sep 17, 2009 1:24 pm

Si eu am problema asta si nu o vizita la un "macelar" este solutia. Cel mai bine este sa te duci la o pedichiurista foarte buna care sa iti scoata colturile si apoi sa incerci sa lasi unghiile sa creasca patrate. Astfel se vor forma niste "santuri" pe unde sa creasca ungia si sa nu se mai formeze colturi care sa intre in carne. De ani de zile am avut problema asta si de cum mi-am lasat unghia patrata nu mai am probleme. Multa bafta
Cel mai divalicious magazin online de accesorii www.fancytrendy.ro si cel mai sweet blog de hainute http://fancytrendy.blogspot.com

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Sep 20, 2009 1:29 pm

In problema ta este implicat cu siguranta un stafilococ auriu. Tratamentul poate fi medicamentos si chirurgical. Pana sa ajungi la un chirurg ortoped este bine sa asiguri o toaleta a plagii cat mai buna, adica in primul rand sa speli bine cu apa si sapun, sa incerci sa evacuezi cat poti din puroiul respectiv, apoi in functie de preferinte poti folosi: cloramina T-sin ( comprimate pe care le dizolvi in apa si tii cateva minute degetelul in apa respectiva, poti inmuia un pansament steril in apa cu cloramina si sa-l pui peste degetel apoi sa fixezi pansament fasa peste si sa stai asa cu el), apa oxigenata ( cu care clatesti plaga din cand in cand, apoi pui pansament peste ea), rivanol ( clatesti bn, poti impregna un pansament steril cu rivanol si sa-l pui peste plaga, apoi sa pui pansament fasa, atentie rivanolul pateaza incat daca vrei sa nu-ti murdaresti sosetele e bine sa pui mai putin). Poti lua per os comprimate de oxacilina, fiind un antibiotic cu spectru larg, insa daca dupa toaleta atenta cu substante topice deinfectante vezi ca situatia se inrautateste trebuie sa te prezinti la un chirurg ortoped. Acesta iti va face o electrocauterizare a plagii ( cu anestezie locala), va indeparta o portiune din unghie si iti va explica diverse metode prin care sa impiedici cresterea ulterioara a unghiei tot in carne ( in primul rand sa nu-ti tai unghiile atat de scurte la colturi si preventiv e bine sa aplici din cand in cand scobitori sub unghia respectiva ca sa ii dirijezi directia de crestere, sa nu mai intre in carne). Oricum medicul ortoped iti va explica mai multe. Operatia e suportabila, o sa te doara putin dupa ce dispare efectul anestezicului insa poti lua calmante. Va fi putin mai greu sa mergi dupa operatie si neaparat va trebui sa-ti iei niste pantofi largi, care sa nu faca presiune asupra degetelului.
Trebuie sa ai mare grija dupa operatie sa fie in permanenta plaga cat mai bine curatata.
Sanatate!

ktalin_g22

unghii incarnate

Mesajde ktalin_g22 » Dum Oct 11, 2009 12:32 am

Am avut si eu probleme cu o unghie incarnata timp de 4 ani,atentie PATRU ANI.In acest timp am fost operat la fiecare 6-7 luni fara vre-o imbunatatire,am intrebat pe oricine putea sa ma scape de durere fara vre-un rezultat, pana cand am gasit tratamentul: 3 to sponge .Sfatul meu:MERGETI LA Tg.Mures la PEDILINE. FARA OPERATII ,FARA LEACURI BABESTI,FARA ANESTEZII,FARA LASER intr-un cuvant FARA DURERI si NU ESTE SCUMP.Multumesc pe aceasta cale d-nei EDIT CONSTANTINESCU,datorita careia ma bucur din nou de mers...[/b]

anna_d

Mesajde anna_d » Sâm Ian 23, 2010 5:18 pm

Din cate stiu eu de la cunoscuti care au fost in cazul acesta, numai medicul e solutia... operatie...

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Sâm Ian 23, 2010 8:39 pm

Pedichiura trebuie facuta urmand linia naturala a unghiei...probleme cu unghia incarnata am doar de cand merg la pedichiura...iar recent, unei manichiurieste/pedichiuriste i-a scapat porumbelul din gura si mi-a spus, pentru a -si denigra colegele de breasla, ca majoritatea mai lasa un coltisor, pentru ca unghia sa nu creasca normal si mai apelam la serviciile lor...

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Sâm Ian 23, 2010 9:06 pm

ANDACRISTINA scrie:Pedichiura trebuie facuta urmand linia naturala a unghiei...probleme cu unghia incarnata am doar de cand merg la pedichiura...iar recent, unei manichiurieste/pedichiuriste i-a scapat porumbelul din gura si mi-a spus, pentru a -si denigra colegele de breasla, ca majoritatea mai lasa un coltisor, pentru ca unghia sa nu creasca normal si mai apelam la serviciile lor...

Anda vorbesti serios?
De fapt ce ma mai mir,daca eu m-am ales cu unghiile bolnave dupa o pedichiura si o manichiura facuta la un salon....prefer sa nu ii spun numele.
Imagine
Bijuterii unicat cu certificate de garantie pe www.bijuteriixandra.ro

anna_d

Mesajde anna_d » Sâm Ian 23, 2010 9:25 pm

ANDACRISTINA scrie:ca majoritatea mai lasa un coltisor, pentru ca unghia sa nu creasca normal si mai apelam la serviciile lor...

Ce idee ingrozitoare! Dar daca cineva vrea sa mearga la salon merge oricum. Cum pot sa faca asa ceva unui om?

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Sâm Ian 23, 2010 9:47 pm

Banii sunt ochiul dracului...

sarbu_clau

Mesajde sarbu_clau » Lun Ian 25, 2010 12:08 am

Si eu am prb asta...cred ca de 12 ani,prostia mea a fost ca era mica cand ma tentat usa de la lift in timp ce acesta mergea. Ambagat picioru si mi l-am prins acolo,n-am patit nimic,doar unghia mi-a sarit putin,dar asta era inceputul.Au urmat ani grei ptr unghiutza mea,pana cand am ajunsl a operatir,mia cazut dar acum am ramas cu un defect a crescut prea groasa si pare una peste asta. :x :(( acum imi viine sa plang. caci nu pot purta papuci si cu greu imi gasesc incaltaminte.

taarraa

Mesajde taarraa » Lun Ian 25, 2010 12:26 am

Aiurea ....

sarbu_clau

Mesajde sarbu_clau » Lun Ian 25, 2010 12:45 am

mie imi spui,mie asa de greu sa caut incaltaminte....si cu greu gasesc ca dupa operatie mi sa marit picorul stang cu un cm.

taarraa

Mesajde taarraa » Lun Ian 25, 2010 12:48 am

Imi pare rau pentru tine....e aiurea mai ales pentru o femeie sa nu-si gaseasca pantofi potriviti

Următorul