Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

psoriazis

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

valeria.clescu

psoriazis

Mesajde valeria.clescu » Dum Ian 31, 2010 9:46 pm

buna. stie cineva ce tratamente se fac in cazul celor care au psoriazis? ce remedii exista? medicul mi-a spus ca inca nu s-a descoperit un remediu care sa vindece complet boala, ci doar s-o mentina la nivelul minim. si nu se stie exact cauza care o provoaca: ereditate, stres etc. m-ar interesa sa aflu cat mai multe, deoarece ma confrunt cu ea.

pupisori

Mesajde pupisori » Dum Ian 31, 2010 10:27 pm

da nu exista tratament si nici cev a care sa remedieze, exista insa niste creme colorante care sa mascheze acele pete
intreaba in farmacii

laura28

Mesajde laura28 » Lun Feb 01, 2010 1:26 am

Am intalnit pe cineva care mi-a spus ca s-a imbonlavit de aceasta boala dar ca a si gasit o doctorita care la facut bine interzicandu-i sa mai manance carne. Am ramas uimita insa persoana a insistat sa ne spuna mie si pritetenilor mei ca de cand a renuntat se simte bine si nu mai are nici o problema, insa consuma peste care se pare ca nu ii facea rau. Din pacate nu am cum sa iau legatura cu persoana in cauza insa poate te ajuta cu ceva informatia. Sunt sigura ca ai sa gaseti mai multe daca ai timp si rabdare sa cauti pe google. Cauta in arhiva Formula AS de pe internet si sigur vei gasi remedii naturiste. Bafta

bogdanirimia

Mesajde bogdanirimia » Lun Feb 01, 2010 10:01 pm

Buna ziua. m-am inscris doar ca sa va pot raspunde. Nu cred ca poate fi vindecata complet aceasta boala la toata lumea . Dar am cunoscut cateva persoane care mi-au spus cum au reusit cu ceaiuri sa se mentina chiar foarte bine. Am sa caut saptamana asta unde am notat si daca imi trimiteti un pm va raspund sau trimitetimi adresa de email si va trimit cand gasesc

DANARTS

Re: psoriazis

Mesajde DANARTS » Mar Feb 02, 2010 9:12 am

valeria.clescu scrie:buna. stie cineva ce tratamente se fac in cazul celor care au psoriazis? ce remedii exista? medicul mi-a spus ca inca nu s-a descoperit un remediu care sa vindece complet boala, ci doar s-o mentina la nivelul minim. si nu se stie exact cauza care o provoaca: ereditate, stres etc. m-ar interesa sa aflu cat mai multe, deoarece ma confrunt cu ea.

buna. un super tratament folosit in afara pentru psoriazis este uleiul de canepa, care face minuni in cazul acesta, este un ulei miraculos . se bea de 2 linguri / zi de ulei iar zonele afectate se pot unge cu acelasi ulei, se gaseste on line pe net. ex. natura shop unde e mai ieftin.

alinapopatimos

Mesajde alinapopatimos » Mar Feb 02, 2010 9:14 am

buna dragele mele.eu cunosc cazuri in care psoriazisul s-a vindecat.urmez un curs de reflexologie,i-ar profesoara mea a avut pacienti cu forme ft avansate(adica p tot corpul)i-ar acum nu mai au nimic.bineinteles la unii a recidivat,dar anumiti pacientinu au mai avut nimic de ani de zile.eu fac cursurile pt ca fratele meu are psoriazis iar la un moment dat a avut o deceptie.intradevar i s-a interzis sa mai fumeze.sa bea,sa manance care de porc sau de orice fel din organism.se mai indica o cura de detoxifiere a organismului.bineinteles nu poti sti in ca caz reflexologia va da roade,tratamentul trb sa dureze mult,un an sau daca se poate mai mult,de altfel ca si in cazul prduselor naturiste.parerea mea este un om bolnav indifernt de boala care o are ar trb sa incerce toate tratamente aferente medicinei alopate.deci nu va lasati invins de boala.

alinapopatimos

Mesajde alinapopatimos » Mar Feb 02, 2010 9:16 am

si psoriazisul are mai multe forme nu neaparat de pete.fretele meu are ca niste bubite de pe care pielea se descuameaza.

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Mie Feb 03, 2010 8:54 am

Medicul are dreptate...am vazut un documentar pe acesta tema si concluzia era aceeasi....

calinescualexandra

Mesajde calinescualexandra » Joi Feb 04, 2010 5:05 pm

Vad pe acest forum multe discutii interesante insa aceasta mi-a atras atentia in mod deosebit. Eu am doar 18 ani si sufar de psoriazis de la varsta de 13 ani respectiv clasa a VI-a. In prima faza m-am dus la spitalul de boli infectioase la un dermatolog cu experienta; el mi-a dat diagnosticul de psoriazis si a avut dreptate. Primul tratament a constat in aplicari pe piele a unui preparat farmaceutic de 2 ori p zi dupa care seara aplicarea unui lotiuni tonice tot preparat faramaceutic. Eu am avut psoriazis in zona pielii scalpului deci era relativ acoperit de par si nu se vedea. In timp insa parul in zonele cu psoriazis mi s-a rarit considerabil. Dupa acest prim tratament local psoriazisul mi-a trecut, dar in clasa a 8-a sub presiunea stresului de la capacitate am avut iar un puseu si mi-a reaparut.Atunci am primti solutia salvatoare: medicul homeopat respectiv medicina alternativa. Mam tratat timp de 8 luni conform unei scheme personalizate de medicatie; medicamentele sunt p baza de plante, nu au efecte secundare de niciun fel iar singurul lucru interzis pe durata tratamentului este menta si camforul sub orice forma...de atunci mi-a mai aparut doar in clasa a 11-a tot sub presiunea stresului si mam tratat in 3 luni....medicatia homeopatica este de durata insa daca lucrati intr-un mediu agitat nu o sa scapati niciodata pe perioade mai lungi de 2 ani de aceasta boala de piele...eu personal abia astept sa termin liceul la care sunt pt a putea lua o pauza si sa lucrez intrun mediu lejer...Si inca ceva: tratament definitiv chiar nu exista, dar exista tratamente eficiente pe durata indelungata daca sunteti dispusi sa urmati scheme de tratament complexe initial, dar care mai apoi se simplifica treptat. O zi buna tuturor!

hot_tequila

Locaţie: Bucuresti

Mesajde hot_tequila » Joi Feb 04, 2010 10:19 pm

Asa este.
Am citit pe internet si de niste ceaiuri speciale pentru psoriazis, cu care se poate tine boala in frau - Deniplant parca ii zice. Nu ar strica sa citesti despre el cate ceva. :)
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

anasoltan

Mesajde anasoltan » Joi Feb 04, 2010 10:44 pm

multumimi pt informatie :wink:

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Sâm Feb 13, 2010 11:29 am

Te-a informat corect medicul tau dermatolog, chiar nu exista actualmente nicio metoda care sa vindece complet aceasta afectiune, insa exista diverse produse care te vor ajuta sa tii boala in frau.
Daca vei evita la maxim stresul si atunci cand te confrunti cu el, pur si simplu te concentrezi asupra altor lucruri vei observa ca psoriazisul este foarte bine tinut in frau.
Produsele topice cele mai indicate ti le va recomanda dermatologul.
Daca ai posibilitatea poti incerca o cura de bai la Marea Moarta (Iordania, Israel), cu rezultate deosebite in multe afectiuni dermatologice, dar mai ales in psoriazis.
Sanatate!

anna_d

Mesajde anna_d » Sâm Feb 27, 2010 1:56 pm

Informatii utile, cauze, tratamente:
http://www.sfatulmedicului.ro/Psoriazis ... zisul_1373

anasoltan

Mesajde anasoltan » Dum Feb 28, 2010 3:52 am

da stiu, am citit acolo

prick

Re: psoriazis

Mesajde prick » Joi Mai 27, 2010 9:38 pm

buna,fetelor...e prima data cand dau un raspuns pe forum si fac asta pt k m-a interesat ff mult subiectul.va marturisesc ca tata meu sufera de aceasta boala ingrozitoare care l-a schimbat ff mult(a devenit introvertit,pustnic,,,etc)lucru care m-a nemultumit total..m-am documentat de acesta boala mai mult decat un medic dermatolog cand l=am vazut in ce situatie ajunsese.am fost la tot felul de medici,in toata tara:toti ii prescriau unguente si ii recomandau sa u se mai enerveze...dar stiti si voi cum este.pana cand mi-a povestit o dna despre produsele naturale cu aloe vera de la FOREVER.Nu am crezut nmk,dar pana la urma am zis sa incerc (am discutat k anum pers care mi-au zis ca sunt niste produse ff bune)si credeti-ma pe cuvant k nu regret nicio secunda alegerea facuta.tatal meu NU mai are Psoriazis.a facut un tratament de vreo 3 luni de zile,folosind atat p cale interna cat si externa ..merita sa incercati...multa sanattate

Următorul