Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

frumusetea cere apa

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

anna_d

frumusetea cere apa

Mesajde anna_d » Joi Feb 18, 2010 3:48 pm

Pentru femei, consumul de lichide este extrem de important, pentru ca, in general, ele transpira mai mult decat barbatii.Se pot pierde pana la 3 litri de apa pe zi!
Stiati ca organismul nostru e compus din 60-70% apa?
Ce sa bem? Ceaiuri, sucuri, alcool?
Ideale sunt apa minerala semiacidulata, sucurile naturale si ceaiurile din plante.De evitat ceaiul negru, berea cu alcool, cafeaua si sucurile foarte acidulate.
Baile in mare de 1-2 ori pe zi, facute vreme de cel putin doua saptamani consecutiv, au efecte excelente in tratarea unor afectiuni ale pielii.

anasoltan

Mesajde anasoltan » Vin Feb 26, 2010 3:53 pm

ce topic e asta? :roll: de parca nu ar mai exista destule asemanatoare

anna_d

Mesajde anna_d » Vin Feb 26, 2010 4:19 pm

Pai daca-s pierdute printre tot felul de reclame...

anasoltan

Mesajde anasoltan » Vin Feb 26, 2010 4:21 pm

da si asta e corect

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Vin Feb 26, 2010 8:47 pm

As zice mai degraba sanatatea decat frumusetea pentru ca niciun corp nu e frumos daca nu e sanatos.
Apa de care are nevoie organismul poate fi asimilata si din supe, fructe si legume care au continut ridicat de fluide ( gen pepene).
Cel mai bun lichid pentru organism e apa pura, apa semiacidulata nu e chiar la fel de recomandat ca apa plata sau apa potabila. Cat despre evitarea ceaiului negru, hm, as zice mai bine limitarea consumului sau datorita taninurilor. Nici cafeaua nu e chiar de evitat (aceasta avand si efecte benefice asupra oragnismului), mai importanta este cantitatea si starea de sanatate a persoanei respective. In mod evident daca ai hipertensiune arteriala nu o sa bei x cafele pe zi.
Baile in Marea Moarta sunt cele mai eficiente pentru mentinerea unui ten sanatos si pentru tratamentul unor afectiuni dermatologice. Ma indoiesc ca o baie in "curata" apa a Marii Negre va face pielea ca de bebelus, ba chiar din contra uneori.

anasoltan

Mesajde anasoltan » Sâm Feb 27, 2010 3:32 am

interesant :wink:

anna_d

Mesajde anna_d » Sâm Feb 27, 2010 1:30 pm

E bine sa avem grija si sa nu ajungem sa retinem apa... intr-adevar sanatatea e importanta pentru frumusete, ar trebui sa-i acordam atentia cuvenita si sanatatii.

anasoltan

Mesajde anasoltan » Dum Feb 28, 2010 3:34 am

e primordiala chiar, daca nu ai sanatate nu ai nimik

anna_d

Mesajde anna_d » Lun Mar 01, 2010 9:11 pm

Ar fi chinuita o viata fara sanatate...

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Mar 02, 2010 12:41 pm

pentru a nu retine apa este bine sa reducem consumul de sare, exista insa si afectiuni care determina retinerea apei in organism sau unele medicamente ( ex majoritatea anticonceptionalelor)

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Mar 03, 2010 4:16 pm

gabriela2310b scrie:As zice mai degraba sanatatea decat frumusetea pentru ca niciun corp nu e frumos daca nu e sanatos.
Apa de care are nevoie organismul poate fi asimilata si din supe, fructe si legume care au continut ridicat de fluide ( gen pepene).
Cel mai bun lichid pentru organism e apa pura, apa semiacidulata nu e chiar la fel de recomandat ca apa plata sau apa potabila. Cat despre evitarea ceaiului negru, hm, as zice mai bine limitarea consumului sau datorita taninurilor. Nici cafeaua nu e chiar de evitat (aceasta avand si efecte benefice asupra oragnismului), mai importanta este cantitatea si starea de sanatate a persoanei respective. In mod evident daca ai hipertensiune arteriala nu o sa bei x cafele pe zi.
Baile in Marea Moarta sunt cele mai eficiente pentru mentinerea unui ten sanatos si pentru tratamentul unor afectiuni dermatologice. Ma indoiesc ca o baie in "curata" apa a Marii Negre va face pielea ca de bebelus, ba chiar din contra uneori.

De acord si de data aceasta ;)

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Mar 03, 2010 7:10 pm

Y_Yvonne scrie:
gabriela2310b scrie:As zice mai degraba sanatatea decat frumusetea pentru ca niciun corp nu e frumos daca nu e sanatos.

De acord si de data aceasta ;)

:P :wink:

popa.alexandra

Re: frumusetea cere apa

Mesajde popa.alexandra » Lun Noi 29, 2010 5:38 pm

Femeile transpira mai mult decat barbatii? Nici pe asta nu am stiut-o. Foarte posibil. Eu nu am probleme: beau zilnic foarte multe lichide, ca e vorba despre apa, ciorba sau altceva lichid. Cert e ca nu simt senzatia de sete decat atunci cand sunt la menstruatie. In rest, nu am probleme. :)

anamariatoma

Re: frumusetea cere apa

Mesajde anamariatoma » Joi Dec 02, 2010 10:58 am

\\\\\\\\\\\\
Referitor la :Frumusetea cere apa ,eu am gasit urmatorul articol care mi-sa parut interesant
Terapia cu ape minerale
Izvoarele de ape minerale sint extrem de cautate pretutindeni. Trecind prin straturile succesive cu continut variat de diverse substante, apa spala si dizolva anumite minerale si saruri solubile. In plus, apele minerale pot sa contina anumite substante organice si bioactive sau gaze dizolvate. Din aceste motive, apele minerale sint utile in cure interne sau externe. De aceste cure cu ape minerale beneficiaza cei cu afectiuni ale aparatului locomotor sau ale cailor respiratorii, bolnavii de reumatism sau cei care necesita cure de recuperare dupa traumatisme sau interventii chirurgicale.

Apele minerale pot actiona impotriva carentei de saruri minerale, in ele existand mari depozite de calciu, magneziu, si chiar fluor. De asemenea contin si oligoelemente care sunt foarte bine asimilate de organism, asemeni sulfatillor ce le confera virtuti diuretice si laxative.

Apele minerale folosite in cure interne vindeca sau amelioreaza boli digestive, normalizeaza functiile gastrointestinale, actioneaza in procesele inflamatorii ale aparatului uro-genital. Apele carbogazoase sint un stimulent, imbunatatind peristaltismul stomacului si intestinului, maresc sau scad, dupa caz, aciditatea gastrica, stimuleaza circulatia la nivelul stomacului si al ficatului. O alta functie de maxima importanta a apelor minerale este lichidarea foamei de oxigen la nivelul tesuturilor, ameliorind rezistenta organismului la boli.
Nu voi scrie tot articolul asa ca atasez link-ul unde ilputeti gasi.
http://www.terapii-naturiste.com/terapii_naturiste/balneoterapia/crenoterapia/ape_minerale.htm

Frosty

www.frosty.ro

Mesajde Frosty » Lun Dec 14, 2015 6:18 pm

Frosty.ro topeste kilogramele, dar si preturile! O gama variata de produse te ajuta sa slabesti cat ai clipi! Tonifiezi corpul, combati efectul yoyo, arzi grasimile in mod natural, fara sa te infometezi, fara sa iti afectezi sanatatea http://www.frosty.ro Contact: 0730.410.783

Următorul