Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

cum ne pastram sanatoase psihic?

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

pasarea.spin

cum ne pastram sanatoase psihic?

Mesajde pasarea.spin » Mar Sep 07, 2010 3:02 pm

traim intr o sociatate care a luat o razna. probleme politice, la serviciu, in familie, banii etc. toate este ne cam dau viata peste cap. stresul e cel mai mare dusman al nostru. de aceea am deschis acest topic, sa aflu ce faceti voi pentru a va mentine sanatoase dpdv psihic. :roll:

psiho_lore

Re: cum ne pastram sanatoase psihic?

Mesajde psiho_lore » Mie Sep 08, 2010 2:41 am

Sanatatea psihica e relativa....fiecare avem o oarecare doza de ""nebunie"...Eu cred ca cea mai importanta calitate a omului normal este auto stima,cat despre normalitate sunt multe de spus...important insa este sa nu ajungem a ne face rau noua sau altora si sa constientizam ca orice este trecator...pana si viata insasi,asa ca ar trebui macar sa incercam sa traim fiecare moment ca si cum ar fi ultimul si din fiecare parte urata a vietii sa incercam sa ramanem si cu ceva experienta,pe care mai tarziu s-o utilizam in folosul nostru,in mod pozitiv.Se spune ca "ceea ce nu te omoara,te intareste"...Cat de momentele de stress maxim,cred ca doar in noi putem gasii o cale de a le depasi.La mine are un efect pozitiv o portie de plans,o baie aromata si cateva ore cu mine insami.E bine ca orice moment sa fie trait asa cum vine...pentru ca oricum nu va fi vesnic. :)

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Sep 08, 2010 10:50 am

E adevarat ca pana si problemele politice ne pot afecta in cele din urma. Insa e bine sa nu ne facem prea multe griji inutile. Mai ales ca in politica sunt putine sansele ca noi sa schimbam ceva. In rest, in viata de zi cu zi cu totii avem parte si de momente frumoase, si de griji, si de zile mai proaste. Insa ar trebui sa fim recunoscatori daca suntem sanatosi si noi si cei dragi si daca putem duce un trai cat de cat decent.

zahari.k

Mesajde zahari.k » Mie Sep 08, 2010 9:23 pm

foarte buna intrebarea.
desi o facem,cred ca nu ar trebui sa ne enervam din fleauri,sa avem un stil de viata bine organizat, sa ne respectam pretioasa odihna si sa fim calculate.Stiu ca pentru majoritatea dintre noi este greu,dar daca ne straduim cred ca putem reusi.

Apropo fetelor,am auzit ca atunci cand esti nervoasa nu este bine sa tii in tine,ci trebuie sa te manifesti(sa nu se inteleaga gresit,sa nu incepem sa aruncam cu tot ce prindem in mana prin incapere).Nu mai stiu exact efectele,am sa ma interesez.
Oricum,cu singuranta stiti cat de bine e atunci cand te descarci de nervi.

Little.teaR

Mesajde Little.teaR » Mie Sep 08, 2010 11:35 pm

Ai un calculator conectat la internet? Iti mai lipseste magazinul tau online, echipat special pentru tine, functioneaza non-stop. Il primesti GRATUIT impreuna cu metoda de lucru la cheie si sprijin pas cu pas. Castigi bani frumosi muncind acasa 1 - 2 ore pe zi.
Detalii: http://shop.metropolitans.ro/catalog/a/ ... ampaign=YM
True love is your soul's recognition of its counterpoint in another.

elaga

Mesajde elaga » Mie Sep 08, 2010 11:45 pm

Pe mine ma motiveaza copilul. Daca eu ma pierd cu firea el pe cine mai are sa-l sustina? Incerc sa fiu puternica pentru el. Asta in primul rand, in al doilea rand nu ma uit la TV, nu citesc stirile de groaza, incerc sa ma tin departe de toata nebunia asta.

http://mamasiiubita.blogspot.com/

zahari.k

Mesajde zahari.k » Joi Sep 09, 2010 1:54 pm

elaga scrie:Pe mine ma motiveaza copilul. Daca eu ma pierd cu firea el pe cine mai are sa-l sustina? Incerc sa fiu puternica pentru el. Asta in primul rand, in al doilea rand nu ma uit la TV, nu citesc stirile de groaza, incerc sa ma tin departe de toata nebunia asta.

http://mamasiiubita.blogspot.com/

e o metoda buna.toate lucrurile astea au un impact negativ asupra noastra,in general

justdivahair

Mesajde justdivahair » Mar Sep 14, 2010 5:21 pm

Ca sa nu ne mai afecteze evenimentele negative, propun sa fim ignorante, dar cu cap (fara sa deranjam noi pe altcineva).

gHelena

Mesajde gHelena » Dum Sep 26, 2010 12:01 pm

Ce spuneti de mai putine false probleme si mai multa incredere in fortele proprii? In viata fiecareia dintre noi apar nenumarate probleme, unele mai grave decat altele sau unele chiar banale, pe care noi le transformam insa in intamplari apocaliptice. E important sa fii capabila sa iti gestionezi latura afectiva deoarece, un om slab sau labil psihic e un om pierdut. Nu e atat de greu pe cat pare sa te mentii sanatoasa psihic. Eu insami am aflat asta in momentul in care, coplesita fiind de probleme, am descoperit ca autocompatimirea si pesimismul nu fac decat sa inrautateasca lucrurile. Concluzia? Odihna, alimentatia sanatoasa, dragostea pentru cei apropiati si optimismul sunt cele mai bune solutii pentru un corp si un suflet sanatos. In plus, nu uitati ca, oricat de lunga si geroasa ar fi iarna, primavara se iveste la un moment dat. :wink:
Elena Gherasim

alfi

Mesajde alfi » Dum Oct 03, 2010 12:45 am

Little.teaR scrie:Ai un calculator conectat la internet? Iti mai lipseste magazinul tau online, echipat special pentru tine, functioneaza non-stop. Il primesti GRATUIT impreuna cu metoda de lucru la cheie si sprijin pas cu pas. Castigi bani frumosi muncind acasa 1 - 2 ore pe zi.
Detalii: http://shop.metropolitans.ro/catalog/a/ ... ampaign=YM

mah..., eu nu inteleg :roll: de ce cand ,,mi-e lumea mai draga,, si citesc cu mare interes :shock: vreun subiect(mesaj) ,trebuie sa apara cate unul/una cu cate un mesaj dinasta de c...ct,numa imi strica pofta de forum.....
domle' eu te intreb: De ce nu faci numai tu asta daca e asa de rentabil??? Ma intreb de ce esti asa de bun/buna si dornic/ca sa ne ,,dezvalui,, si noua acest ,,secret,,??? ca daca eu l-asi stii tie sigur nu ti l-asi spune...

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Dum Oct 03, 2010 8:26 am

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dienutza89

Mesajde dienutza89 » Dum Oct 03, 2010 11:45 am

http://femeia-moderna.forumcreativ.ro/forum.htm un forum dedicat femeilor cu cele mai interesante teme de discutie si multe concursuri active. Te asteptam si pe tine!!

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Lun Oct 04, 2010 12:10 am

E subtirel si la capitolul discutii pe forum... :mrgreen:

dienutza89

Mesajde dienutza89 » Lun Oct 04, 2010 7:21 am

nu e deloc subtirel. e abia la inceput.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Lun Oct 04, 2010 7:58 am

Eu am vazut postari din 2008...deci nu mai e la inceput...iar postarile f. rare denota lipsa de interes a vizitatorilor...in plus sunt cam aceleasi teme ca si pe aici... :mrgreen:

Următorul