Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

pete albe pe unghii

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

pasarea.spin

pete albe pe unghii

Mesajde pasarea.spin » Mie Sep 08, 2010 8:13 pm

de ce apar aceste pete albe pe unghii?

zahari.k

Re: pete albe pe unghii

Mesajde zahari.k » Mie Sep 08, 2010 9:04 pm

hmm :-?exista mai multe cauze...
eu am auzit ca apar din lipsa calciului,lovituri

si sa stii ca nu prea exista remediu impotriva lor,pur si simplu trebuie sa astepti sa iti creasca unghiile ca sa dispara..

Little.teaR

Mesajde Little.teaR » Mie Sep 08, 2010 11:32 pm

Ai un calculator conectat la internet? Iti mai lipseste magazinul tau online, echipat special pentru tine, functioneaza non-stop. Il primesti GRATUIT impreuna cu metoda de lucru la cheie si sprijin pas cu pas. Castigi bani frumosi muncind acasa 1 - 2 ore pe zi.

Detalii:http://shop.metropolitans.ro/catalog/a/EAqJiCbvnt?utm_source=self&utm_medium=YM&utm_campaign=YM
True love is your soul's recognition of its counterpoint in another.

alexyab

Mesajde alexyab » Joi Sep 09, 2010 11:49 am

Cand eram mica si avem pete pe unghii, o prietena imi spunea ca acest lucru inseamna ca in luna respectiva ma voi inoi cu ceva , o hainuta ...Si eu imi doream sa imi apara cat mai multe pete.....hy.hiiii :P

anna_d

Mesajde anna_d » Joi Sep 09, 2010 12:02 pm

Leuconichia poate fi congenitala (prezenta de la nastere) sau dobandita. Formele congenitale sunt transmise autozomal dominant, si pot fi totale sau partiale, si asociate cu anumite malformatii sau surditate.

Formele dobandite de leuconichie sunt cel mai frecvent cauzate de traumatismele (ex. manichiura excesiva) asupra bazei unghiei (matricei unghiale), de unde creste unghia.

Coloratia alba a unghiilor poate sa urmeze unor fenomene fiziologice, precum menstruatia sau stresul puternic, sau dupa boli acute (ex. infarct miocardic), boli digestive (ex. colita ulcerativa), afectiuni cutanate (ex. eritem polimorf), boli renale (ex. insuficienta renala).

De asemenea, leuconichia dobandita poate fi cauzata de boli infectioase (ex. zona Zoester, rujeola, TBC, sifilis), boli autoimune sau neoplazice (ex. boala Hodgkin), tulburari metabolice, neuropatii periferice, psoriazis, si de intoxicatii cu arsenic, plumb, sulfamide, pilocarpina si thaliu.

De regula, petele albe cauzate de leuconichie dispar de la sine, pe masura ce unghia creste. Aceasta poate dura pana la 8 luni (unghiile de la maini cresc cu 0.3 cm pe luna).
Cea mai buna metoda de tratament ramane preventia, care consta in reducerea posibilitatilor de traumatizare a unghiilor, si tratarea sau eliminarea altor cauze posibile.

zahari.k

Mesajde zahari.k » Joi Sep 09, 2010 1:52 pm

alexyab scrie:Cand eram mica si avem pete pe unghii, o prietena imi spunea ca acest lucru inseamna ca in luna respectiva ma voi inoi cu ceva , o hainuta ...Si eu imi doream sa imi apara cat mai multe pete.....hy.hiiii :P

am trait sa o aud si p'asta! :lol:

Frosty

www.frosty.ro

Mesajde Frosty » Lun Dec 14, 2015 6:32 pm

Frosty.ro topeste kilogramele, dar si preturile! O gama variata de produse te ajuta sa slabesti cat ai clipi! Tonifiezi corpul, combati efectul yoyo, arzi grasimile in mod natural, fara sa te infometezi, fara sa iti afectezi sanatatea http://www.frosty.ro Contact: 0730.410.783

ralucamiu

Mesajde ralucamiu » Mie Mar 16, 2016 3:55 pm

pasarea.spin scrie:de ce apar aceste pete albe pe unghii?

Buna! eu stiu ca apar din cauza lipsei zincului.Daca vrei sa scapi rapid de ele, pot sa iti recomand ce am luat eu - Red Energy de la Btonic si si-a facut efectul din prima saptamana, in plus iti da si energie ca este un complex de minerale.

DreamingPrincess

Mesajde DreamingPrincess » Mie Mar 30, 2016 3:23 pm

E un semn al lipsei de calciu, stiu eu. Eu folosesc crema cun piersica de la Dior, am gasit-o la un pret foarte bun luna trecuta, pe Strawberry

minodora11

Mesajde minodora11 » Mar Mar 27, 2018 11:44 am

Poate sa fie si o micoza. Si aia da dungi albe pe unghii.