Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

CEAI VERDE

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

larissa.maria

Re: CEAI VERDE

Mesajde larissa.maria » Joi Mar 27, 2014 11:12 am

dororai scrie:Îl beau în fiecare zi, dimineaţa şi la prânz. Este adevărat că e foarte bun pentru slăbit, anumite substanţe din el accelerează metabolismul. Însă efectele se fac simţite în momentul în care îl consumi în mod regulat - ideal să combini regimul şi cu puţin efort fizic.

Fiecare ceai verde se prepara diferit, în general se infuzează în apă la 70-80 C (nu pune ceaiul în apă imediat după clocotire, aşteaptă 2-3 minute să scadă temperatura), timp de 1-3 minute. Dacă se ţine mai mult sunt şanse mari ca gustul să devină amărui şi destul de neplăcut. Ceaiul se poate consuma atât cald cât şi rece. Vara îţi recomand să încerci infuziile reci: în loc de apă clocotită se pune ceaiul peste noapte în frigider, într-o sticlă cu apă rece.

Ca o iniţiere în lumea ceaiurilor verzi îţi recomand ceaiul "Viată Vesnica" de la d'Oro Tea. Este plin de frunze lungi de ceai verde şi are o aromă uşor fructoasă, delicioasă: http://doro-tea.ro/ceai-verde-viata-vesnica

Site-ul e dragut, dar nu se precizeaza producatorul pt. niciunul dintre produsele listate...cum pe piata circula tot felul de dubiosenii via China si cum sursa de materii prime pt. branduri renumite din Europa e tot China, imi rezerv dreptul de a nu ma lasa vrajita de povestea de marketing.

dororai

Mesajde dororai » Joi Mar 27, 2014 3:11 pm

larissa.maria, mulţumim frumos pentru feedback!

Mă bucur că îţi place site-ul nostru, am muncit mult să-l aranjăm şi, e adevărat, încă avem multe lucruri de îmbunătăţit. Deţinem certificate care atestă provenienţa şi calitatea ceaiurilor noastre şi e foarte bună remarca ta, n-ar fi trebuit să ezităm în a le face publice pe site.

...cum sursa de materii prime pt. branduri renumite din Europa e tot China

Din fraza asta am înţeles că ai avea o părere destul de proastă despre ceaiurile din China în general. Cred că e o mică confuzie aici. E adevărat, există ceai chinezesc de calitate inferioară (multe plicuri umplute cu mai mult praf decât frunză), dar se găsesc şi nenumărate de plante proaspete şi atent prelucrate. China e ţara în care a luat naştere tradiţia ceaiului şi este în prezent cel mai mare exportator de ceai din lume. Ce vreau să spun e că în China se produce şi mult, mult ceai bun. :-)

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Mar 28, 2014 9:21 am

Asa e, dar din pacate la noi ajung tot felul de produse dubioase via China. :twisted:

iasmina13

Mesajde iasmina13 » Mar Mai 06, 2014 6:02 pm

Bine ar fi sa fie macar praful in plic, insa partea proasta este ca , de cand au aparut pe piata pastilele cu extractele active din ceai, ia ghiciti ce se face cu app 60% din ceaiul aflat la vanzare... ii este extras principiul activ, substantele etc si poi este rehidratat. Funza este ok , aproape identca, dar ..e ca si cum ai manca boabe de piper fara tarie. Banui ca si voi ati sesizat in bucatarie ca sunt condimente la plic fara gust. ( gen piper) Acceeasi procedura. Se extrage substanta, aroma din ondiment si se ambaleaza. Am baut ceai de la doro.. e bun, apoi am incercat si alte marci..praf de ele( chinezarii as spune) ..Am dat si peste
orientalmed.ro/ceaiuri/ceai-verde si mi-a placut foarte mult. Un ceai cu simt de raspundere venit din cate am aflat pe filiera engleza. Pentru domnii aia sobri, si cu pretentii.
Voi ce ceaiuri BUNE, VERITABILE mai consumati?..( sa nu veniti cu Li**on sau alte asemenea)

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mar Mai 06, 2014 10:21 pm

iasmina13 scrie:Bine ar fi sa fie macar praful in plic, insa partea proasta este ca , de cand au aparut pe piata pastilele cu extractele active din ceai, ia ghiciti ce se face cu app 60% din ceaiul aflat la vanzare... ii este extras principiul activ, substantele etc si poi este rehidratat. Funza este ok , aproape identca, dar ..e ca si cum ai manca boabe de piper fara tarie. Banui ca si voi ati sesizat in bucatarie ca sunt condimente la plic fara gust. ( gen piper) Acceeasi procedura. Se extrage substanta, aroma din ondiment si se ambaleaza. Am baut ceai de la doro.. e bun, apoi am incercat si alte marci..praf de ele( chinezarii as spune) ..Am dat si peste
orientalmed.ro/ceaiuri/ceai-verde si mi-a placut foarte mult. Un ceai cu simt de raspundere venit din cate am aflat pe filiera engleza. Pentru domnii aia sobri, si cu pretentii.
Voi ce ceaiuri BUNE, VERITABILE mai consumati?..( sa nu veniti cu Li**on sau alte asemenea)

Pai si Doro veneau tot pe filera englezeasca, cu materii prime din China...toti vindeti aceleasi rahaturi via China, incercati doar sa aburiti lumea cu englezismele...bulshit... :mrgreen:

silvi79

Mesajde silvi79 » Vin Aug 08, 2014 8:20 pm

Am sa incerc sa fac un clasament al celor mai bune ceaiuri baute de mine:

1. Tulsi Masala Chai de la Organic India - il gasiti pe www.tulsi.ro
2. GRAND JASMIN DAO REN MAO FENG BIO de la Les Palais de The il gasiti pe http://www.palaisdesthes.com.
Ceaiul mi-a fost adus de cineva din Franta insa anumite sortimente le puteti gasi in Librariile Carturesti
3. Peach Mango Green tea de la Revolution - l-am baut in Oradea.
4. Tulsi Sweet Rose - Organic India - il gasiti in mall Baneasa la Diverta sau in cateva plafare. www.tulsi.ro
5. Ginger Lemongrass de la Tea Forte - il gasiti la Carturesti sau in alte magazine.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Sâm Aug 09, 2014 11:41 am

silvi79 scrie:Am sa incerc sa fac un clasament al celor mai bune ceaiuri baute de mine:

1. Tulsi Masala Chai de la Organic India - il gasiti pe http://www.tulsi.ro
2. GRAND JASMIN DAO REN MAO FENG BIO de la Les Palais de The il gasiti pe http://www.palaisdesthes.com.
Ceaiul mi-a fost adus de cineva din Franta insa anumite sortimente le puteti gasi in Librariile Carturesti
4. Tulsi Sweet Rose - Organic India - il gasiti in mall Baneasa la Diverta sau in cateva plafare. http://www.tulsi.ro
5. Ginger Lemongrass de la Tea Forte - il gasiti la Carturesti sau in alte magazine.

Hai sa nu mai batem campii cu reclama...un ceai e un ceai si atat...

Sunmodels

Mesajde Sunmodels » Dum Aug 17, 2014 5:37 pm

Si tu poti face parte din echipa SUN Models! Ai doar de castigat!

Avantajele SUN Models
Salariu minim garantat! Pachet de salarizare foarte atractiv, procent consistent si bonusuri periodice.
Siguranta unui job 100% legal si a unui mediu de munca placut si relaxant, alaturi de profesionisti, care vor fi alaturi de tine cu sfaturi, idei sau pareri si te vor indruma atunci cand vei avea nevoie. Toate colaborarile noastre se bazeaza pe contract de munca incheiat intre model si studio.
Pe toate site-urile cu care lucram este restrictionat accesul persoanelor din Romania, asigurandu-se astfel confidentialitate si intimitatea modelelor.
Program de munca flexibil, adaptabil nevoilor de ordin personal (ex. scoala, facultate, sot, copil, etc.)
Conditii de munca excelente intr-o locatie ultra-centrala din Constanta asigurata cu sistem de securitate si dotari de ultima generatie, in imediata vecinatate a tuturor mijloacelor de transport in comun, taxi-uri, baruri, pub-uri, restaurante, etc.
Camere de lucru individuale, cu un decor modern, confortabil si echipamente de calitate.
Sedinte foto gratuite periodice (imaginea ta este extreme de importanta, de aceea vom organiza sedinte foto profesionale care te vor pune in valoare; sedintele foto NU se fac nud).
Training gratuit, personalizat (trainerul nostru iti va explica ceea ce vei face, iti va oferi sfaturi, idei, pareri si raspunsuri privitoare la absolut orice intrebare ai, atunci cand ai nevoie si te va ajuta atat la inceput, cat si pe parcursul activitatii tale), suport tehnic disponibil 24/24 si consiliere.
Team-buiding-uri periodice (muncim, dar trebuie sa ne si distram si sa ne relaxam; de aceea periodic organizam team-building-uri pentru a ne bucura de rezultatele muncii noastre).

Cerintele SUN Models
Acest anunt se adreseaza doar persoanelor de sex feminin.
Varsta minima 18 ani.
Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu.
Seriozitate, dorinta de a invata, o personalitate comunicativa.
Dorinta de a face parte dintr-un colectiv dinamic.

Date de contact:

Pentru a obtine mai multe informatii, daca doresti sa vezi cum arata studioul sau doresti sa ne contactezi, te rugam sa accesezi site-ul
www.videochat-sunmodels.ro

E-mail:office@sunmodels.ro
Yahoo Messenger:studio_sun@yahoo.com

dororai

Mesajde dororai » Joi Sep 04, 2014 8:40 pm

larissa.maria scrie:Pai si Doro veneau tot pe filera englezeasca, cu materii prime din China...toti vindeti aceleasi rahaturi via China, incercati doar sa aburiti lumea cu englezismele...bulshit... :mrgreen:

Larissa, inainte sa spui ca toti vindem aceleasi porcarii, poate ar trebui sa si incerci cate ceva. te provoc la un ceai. :-)

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Dum Sep 07, 2014 9:25 am

dororai scrie:
larissa.maria scrie:Pai si Doro veneau tot pe filera englezeasca, cu materii prime din China...toti vindeti aceleasi rahaturi via China, incercati doar sa aburiti lumea cu englezismele...bulshit... :mrgreen:

Larissa, inainte sa spui ca toti vindem aceleasi porcarii, poate ar trebui sa si incerci cate ceva. te provoc la un ceai. :-)

Exact asta am zis...ca aceleasi materii prime dubioase via China intra in compozitia multor ceaiuri de "renume"...nu te mai poti lua ca vin din Marea Britanie, Germania, etc....peste dubiosenii se adauga arome, coloranti si alte E-uri care dau gust si miros atractiv, se ambaleaza frumos, se gaseste reclama adecvata si gata...consumatorul e aburit... :evil:

dororai

Mesajde dororai » Lun Sep 08, 2014 7:40 pm

Generalizarile nu sunt bune. :-)

Foxy75

Mesajde Foxy75 » Mie Sep 10, 2014 4:42 pm

silvi79 scrie:Am sa incerc sa fac un clasament al celor mai bune ceaiuri baute de mine:

1. Tulsi Masala Chai de la Organic India - il gasiti pe http://www.tulsi.ro
4. Tulsi Sweet Rose - Organic India - il gasiti in mall Baneasa la Diverta sau in cateva plafare. http://www.tulsi.ro

Reclama sau nu :), eu sunt un fan al ceaiului (de orice fel, al celui verde in special) si ma bucur de aceste recomandari. Am sa le incerc pe cele de la Carturesti, pentru ca mi se par foarte potrivite cu locul acela, unde eu ajung destul de des.
Si nu, un ceai nu este doar un ceai! Un ceai este o intreaga poezie, o simfonie de arome si gusturi ....pentru cei care stiu despre ce vorbesc :D

Frosty

www.frosty.ro

Mesajde Frosty » Lun Dec 14, 2015 5:42 pm

Frosty.ro topeste kilogramele, dar si preturile! O gama variata de produse te ajuta sa slabesti cat ai clipi! Tonifiezi corpul, combati efectul yoyo, arzi grasimile in mod natural, fara sa te infometezi, fara sa iti afectezi sanatatea http://www.frosty.ro Contact: 0730.410.783

zane20

Mesajde zane20 » Mie Noi 01, 2017 12:56 pm

Un supliment cu ceai verde foarte util este si produsul Thermacuts.

sotea70

Mesajde sotea70 » Mar Noi 28, 2017 12:35 pm

Ceai de slabit destul d ebun e si hello Slim.
www.ohtomi.ro

AnteriorUrmătorul