Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

cosuri sub piele inghinal

Se spune ca sanatatea este mai buna decat toate. Fii pregatita sa primesti si sa dai sfaturi despre cele mai bune metode si produse care te pot ajuta sa ai o sanatate de invidiat!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Creatza90

cosuri sub piele inghinal

Mesajde Creatza90 » Lun Oct 03, 2011 11:53 am

Buna... ma fac de cativa ani cu ceara la cosmetica pentru ca sunt bruneta si cu lama sau orice altceva nu as face fata....dar inghinal am o mare problema...imi cresc fire sub piele care se transforma in cosuri foarte mari ... imi coc foarte greu si tin foarte mult timp pana reusesc sa scot firul de par...am incercat peelingul cu cafea....antibiotice plus tinctura de musetel....chiar si sa ma sterg cu betadina si sa aplic baneocid..apoi fluocinolon...pana si propolis dar fara rezultat.... va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat
Va multumesc

Ioana.Anca

Re: cosuri sub piele inghinal

Mesajde Ioana.Anca » Mar Oct 04, 2011 12:55 am

Buna! Si mie imi apar la cateva zile dupa epilare (cu lama, ca eu chiar as lesina daca m-as epila cu ceara) cosulete, apoi cresc fire sub piele in acele locuri. Si eu m-am dat cu rivanol si cu alte dezinfectante ca m-am gandit ca asa se usuca, am incercat si eu flucinolon, unguent de galbenele si ce n-am mai incercat!!!! Am ajuns la concluzia ca nu am ce face, asa se irita pielea acolo, mai urat, pentru ca e foarte sensibila. Daca, de exemplu, las mai mult timp sa treaca pana sa ma epilez din nou (2 saptamani, de exemplu), dispar si nu reapar decat dupa urmatorul ras. Sa nu ma mai epilez deloc nici nu concep :shock: :shock:
For this love I put all else aside
No matter what comes my way I’ll keep You in my life

Ioana.Anca

Mesajde Ioana.Anca » Mar Oct 04, 2011 12:58 am

Poate exista ceva ce poate fi aplicat chiar dupa epilare pentru a preveni iritatiile, dar eu inca nu am descoperit asa ceva, nici nu am auzit de un asemenea produs. Nu pentru zona inghinala...

cookieRO

Mesajde cookieRO » Mar Oct 04, 2011 1:25 am

scumpa mea, alea nu sunt cosuri. alea sunt fire de par care cresc acolo :) asa ca tot ce ai de facut, daca te tine(suna mult prea infiorator ) sa iei un ac si sa incerci sa iti scoti firul de par ce creste acolo. eu ma fac cu epilatorul de ani de zile inghinal si patesc asa destul de des. acul sa fie de seringa si spor la treaba . dezinfectezi zona , scormoni dupa fir, il scoti (poti folosi si penseta pentru a trage de fir), dai cu spirt(e mai la indemana) iar si ai scapat :)

Ioana.Anca

Mesajde Ioana.Anca » Mar Oct 04, 2011 1:28 am

Si eu le mai scot cu penseta... :|

paliuk02

Mesajde paliuk02 » Mar Oct 04, 2011 8:43 am

Incearca zinerit. Eu mai folosesc in fiecare zi ceva sapun de brusture de la sensi blue. E in jur de 30 de lei. Chiar are efect. Usuca pielea si nu se mai fac cosuri. Cat de curand vreau sa incep o epilare definitiva

sunny.days

Mesajde sunny.days » Mar Oct 04, 2011 11:29 am

Dupa epilare si eventual scos firele de sub piele puneti preventiv Baneocin - pudra, sau unguent, este ff bun, si e si ieftin :wink:
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit!

cookieRO

Mesajde cookieRO » Mar Oct 04, 2011 12:36 pm

cel putin in cazul meu, a fost suficient spirtul :) nu e profunda leziunea creata si sistemul nostru imunitar nu necesita n produse pentru a vindeca rana.

ancaili05

Mesajde ancaili05 » Mar Oct 04, 2011 10:30 pm

Buna fetelor,

am vazut ca aveti probleme cu cresterea pilozitatii din zona inghinala.... :?:
Inainte de toate tin sa va spun ca sunt cosmeticiana de aprox 14 ani...deci pot si sunt in masura sa va sfatuiesc...sa incepem cu inceputul....nu schimbati ceara...ori va epilati cu cea traditionala ori cu cea de unica folosinta NU le alternati ,aruncati tot ce foloseati spirt(cea mai mare prostie ),etc.....cea care va epileaza sa stie clar cum se epileaza pt a nu rupe pirele de par (sa stie meserie mai exact), apoi de la farmacie va cumparati Eryfluid si tamponati zona epilata 10 zile dupa epilat ,aprox 3luni, dupa cele 10 zile folositi crema de corp sau chiar crema cu galbenele pt a hidrata cat mai bine pielea,firele trebuiesc invatate sa creasca spre suprafata iar pielea tr sa fie flexibila pt ca firul de par sa poata creste VA ROG NU VA MALTRATATI SINGURE ,incercati ceea ce v-am spus si poate ma tineti la curent
Va urez bafta la toate :)

ancaili05

Mesajde ancaili05 » Mar Oct 04, 2011 10:32 pm

AAAAAA si fara ACE ,nu e tr voastra :wink:

irinaiordache

Mesajde irinaiordache » Mar Oct 11, 2011 9:47 pm

bune sfaturi:) multumim:)

mitzy_pitzy

Mesajde mitzy_pitzy » Mie Sep 12, 2012 8:03 pm

Buna fetelor! Si eu sunt noua pe acest forum :oops: Am intrat din intamplare pe linkul acesta si oarecum ma bucur sa aflu ca mai sunt si oameni care au aceeasi problema pe care am avut-o eu (nu ca as fi sadica sau ceva, hihi)... Sa va spun cum am reusit eu sa scap de asa ceva: epilare definitiva cu IPL. Stiu... exista multe persoane care resping ideea pentru ca e dureros, dureaza mult, etc. Nu va mai spun ca pe mine, pana m-a convins prietena mea cea mai buna sa ma duc, a durat ceva timp, mai ales ca sunt foarte alba si am firele de par foarte rezistente, dar nu mai suportam mancarimea si cosurile, asa ca am zis "fie" si m-am dus... Nu pot sa va povestesc cat de multumita sunt de rezultate. Parul nu a disparut momentan total, dar am inteles ca trebuie sa fac mai multe sedinte, si-asa, in stadiul in care e acum (adica a mai ramas aproape 20% dupa 3 sedinte) nici nu imi mai pune probleme. Doctorita de la cabinetul unde m-am dus eu a fost foarte draguta si mi-a explicat ca, daca scoatem firul de par si il indepartam definitiv, dispar si cosurile... 8) parampam, a zis ca asta e foliculita, sau cam asa ceva. Si chiar nu au mai aparut atatea dupa ce am facut prima sedinta. Merita sa incercati, eu stiu sigur ca o sa ma duc sa mi le termin si mi-am facut si axila :wink: :P cabinetul e undeva in zona Dorobanti, daca vreti, va dau mai multe detalii... Va pup si sper sa auzim de bine!

ionut83

Mesajde ionut83 » Joi Sep 20, 2012 2:17 pm

Aici nu stiu ce sa zic, daca erau cosuri pe fata puteam sa va recomand derminax, dar nu stiu daca functioneaza aici:)

amalian2000

Mesajde amalian2000 » Mie Dec 19, 2012 8:08 pm

pentru mine e oficial de mult timp, chestia asta chiar functioneaza, sunt deja la ultimele sedinte si se vad rezultate de 90% mitzy_pitzy, tu unde ai fost de ai inceput tratamentul?

mitzy_pitzy

Mesajde mitzy_pitzy » Mie Feb 20, 2013 2:02 am

pai am fost la Cosmetic Laser Center pe dorobanti si e super misto acolo. va las un nr de tel daca e 0734033333

Următorul