Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Dieta

Toate avem un ideal de frumusete bine stabilit. Ca sa il atingi trebuie sa ai un regim de alimentatie sanatos si nu in ultimul rand sa fii o persoana activa. Fa schimb de diete si de trucuri de slabire cu noile tale prietene!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

alis_m_cool

Dieta

Mesajde alis_m_cool » Lun Oct 26, 2009 9:11 pm

Buna!Am o intrebare....daca mananc cel putin 2 saptamani 3 mere pe zi pot slabi???cate kilograme???as vrea un raspun cat mai repede..e buna dieta mea ????un mar dimineata unul la pranz si unul seara????
:?: :?: [/b]

MainePoimaine

Mesajde MainePoimaine » Mar Oct 27, 2009 10:18 am

Daca doar mananci aceste mere dar in rest nu iti schimbi cu nimic alimentatia.... cu siguranta nu va avea niciun efect. Poate doar ca o sa ai o igiena orala mai buna deorece merele curata foarte bine dintii. Nu sunt experta... dar asta este parerea mea. Poate vor mai raspunde si alte fete si vei trage apoi sg concluziile. Bafta!

Ely_80

Mesajde Ely_80 » Mar Oct 27, 2009 12:20 pm

Buna de ce nu incerci dieta cu limonda uite aici poti gasi date despre ea si in cat timp poti slabi http://www.sfatulmedicului.ro/Diete-de- ... tatea_5371
Bafta

alis_m_cool

Dieta

Mesajde alis_m_cool » Mar Oct 27, 2009 6:03 pm

Mersi Ely:X:X:Xsi pentru mAINEpOIMAINE ma refeream sa manan doar atat nimik altceva ;)

power_plate

Locaţie: Str. Pictor Rosenthal nr.8

Invitatie

Mesajde power_plate » Mie Oct 28, 2009 3:57 pm

Power Slim – mai bun decat o dieta

Un nou concept de nutritie adresat slabirii si alimentatiei sanatoase, numit Power Slim va fi introdus in curand pe piata romaneasca de catre compania Power Plate International. Noul mod de nutritie propune un nou stil de viata, iar prezentarea acestuia va fi Sambata, 31 octombrie, in Hotelul Ramada Majestic, sala Al. Odobescu, sub indrumarea nutritionistului olandez Hylke Boelens.

Conceptul Power Slim garanteaza slabirea lunara intre 6 si 9 kilograme, prin propunerea unui sortiment vast alimentar bazat pe continut bogat de proteine cu o restrictie asupra zaharurilor si a grasimilor . Metoda de slabire a fost atestata stiintific si dezvoltata de catre Universitatea Harvard din S.U.A. si este extrem de cautata in Germania, Olanda si Elvetia.

Cu multumiri,

BOLOHANLIGIA

Mesajde BOLOHANLIGIA » Sâm Noi 21, 2009 12:17 pm

Am slabit in timp,marind numarul gustarilor intre mese si avind masa principala la prinz si nu seara cum se obisnuieste in tara noastra.
Maninc cam de 6 ori pe zi :dimineata la 7-8 lapte(cu paine sau nu),la ora 10 un covrig,la ora 12-13 la prinz carne la gratar (sau peste)cu garnitura si paine(de ex.),la 1 ora dupa masa fructe,la ora 16 un foietaj,iar seara pina la ora 20 cartofi fierti sau copti goi;mincind des,cantitatile sint mici.
Nu maninc ciocolata,bomboane,prajituri ci numai produse de patiserie in special cu aluat foietaj care nu este dulce .
Beau 2-3 litri apa pe zi intre mese.
Nu ma uit la emisiuni in care se prezinta retete , nu citesc reviste cu acest subiect .
Nu las prin casa la vedere dulciuri si mincare .
Se evita bananele si fructele acide care cresc pofta de mincare .
Se evita grasimile ; maninc numai carne de pui sau de peste fara piele si carne de vita.
Ciorbele dilata stomacul fara sa te sature (si trebuie sa mai maninci tot atunci inca un fel de mincare),de aceea sint de evitat in cura de slabire .
Folosesc hartia de bucatarie pentru a stoarce uleiul si grasimile din diverse alimente(de ex.carne sau peste)chiar daca sint preparate la gratar.

ileana81ileana

Mesajde ileana81ileana » Dum Noi 22, 2009 12:12 pm

Buna,

voi realizati ce faceti? va distrugeti atat psihic cat si fizic. dieta cu doar 3 mere pe zi? dieta cu paine, cu foietaj?
de sport ati auzit sau este mult prea comod pentru voi? ce urmariti? sa slabiti indiferent ce, sau sa slabiti frumos si sa va si mentineti?

daca am fost prea dura imi pare rau, dar pentru numele lui dumnezeu, treziti-va!!!

BOLOHANLIGIA

Mesajde BOLOHANLIGIA » Dum Noi 22, 2009 12:57 pm

Precizarea este foarte buna !
Este adevarat ca nici o dieta nu are efect fara sport ;eu l-am introdus treptat, pentru ca atunci cind eram suprapoderala oboseam foarte repede.
Dar nici sportul fara dieta nu duce la slabire -sa fim seriosi !
In concluzie ,pentru a scade in greutate sint la fel de necesare amindoua.
In ceea ce priveste mesajul anterior,eu am prezentat modalitatea personala
in care am slabit si sint incomparabil mai sanatoasa fizic si psihic decit eram inainte.
In fond nu toti sintem la fel si fiecare poate slabi in alt mod la fel de eficient.
Dar intr-adevar dieta si sportul sint fundamentale pentru aceasta .

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Dum Ian 17, 2010 7:57 pm

Daca ai 5 mese pe zi ,trei mese principale si 2 gustari vei slabi,dar fii atenta la ce consumi.
Si fa miscare.
Fainoase mai putine,dulciuri la fel,sucuri carbogazoase .
Sucurile naturale de fructe sunt bune,dar nu in cantitate mare deoarece contin zahar din fructe.

alis_m_cool

Mesajde alis_m_cool » Dum Ian 17, 2010 8:00 pm

mersi fetelor :-*o sa tin cont de sfaturi

Tiss

Re: Dieta

Mesajde Tiss » Dum Ian 17, 2010 8:15 pm

alis_m_cool scrie:Buna!Am o intrebare....daca mananc cel putin 2 saptamani 3 mere pe zi pot slabi???cate kilograme???as vrea un raspun cat mai repede..e buna dieta mea ????un mar dimineata unul la pranz si unul seara????
:?: :?: [/b]

Daca nu mananci si altceva, da. :lol:
Lasand gluma la o parte, daca nu sunt indiscreta, ce inaltime ai si ce greutate?
Mananci dimineata?
Cand mananci mai mult, in timpul zilei sau seara/noaptea?

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Dum Ian 17, 2010 8:59 pm

Bolohanligia a spus corect, dieta si sportul se interconditioneaza...totusi, nu sunt de acord cu parerea ei despre foetaje...sunt tot fainoase, in plus contin multi aditivi care dauneaza, mai ales celor care au probleme cu greutatea...

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Dum Ian 17, 2010 9:06 pm

alis_m_cool scrie:mersi fetelor :-*o sa tin cont de sfaturi

cu placere.

BOLOHANLIGIA

Mesajde BOLOHANLIGIA » Mar Ian 19, 2010 10:14 pm

Multumesc pentru apreciere .
Dupa cum am mai spus ,aceasta este modalitatea personala prin care am slabit cu 20 kg in aprox.5 ani si reusesc sa ma mentin ;o motivatie foarte puternica este si amintirea greutatii cu care ma deplasam atunci cind eram grasa,a dificultatii de a ma incheia la sireturile incaltamintei,a nemultumirii fata de aspectul meu si alte asemenea inconveniente .
Folosirea produselor de panificatie este data de sensibilitatea pe care o am la stomac in momentul in care consum multe cruditati ;de obicei,consumul acestora din urma il fac la 1/2 ora dupa masa ,nu pe stomacul gol.
Aici se adevereste faptul ca fiecare dieta trebuie personalizata in functie de organism , pentru a asigura mentinerea echilibrului si a preveni aparitia altor neajunsuri care sa duca in final la anularea rezultatului
propus.

Tiss

Mesajde Tiss » Mie Ian 20, 2010 12:26 am

BOLOHANLIGIA scrie:
dieta trebuie personalizata in functie de organism , pentru a asigura mentinerea echilibrului si a preveni aparitia altor neajunsuri care sa duca in final la anularea rezultatului
propus.

Un lucru deosebit de important de care, din pacate, foarte putini tin seama atunci cand isi doresc sa slabeasca.

BOLOHANLIGIA, felicitari pentru voita pe care ai avut-o si pe care o ai inca, avand in vedere ca reusesti sa te mentii si multa sanatate! :wink:

Următorul