Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ati auzit de spinning?E super distractiv si chiar eficient!

Toate avem un ideal de frumusete bine stabilit. Ca sa il atingi trebuie sa ai un regim de alimentatie sanatos si nu in ultimul rand sa fii o persoana activa. Fa schimb de diete si de trucuri de slabire cu noile tale prietene!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

dulceanutza

Ati auzit de spinning?E super distractiv si chiar eficient!

Mesajde dulceanutza » Dum Noi 15, 2009 12:43 pm

Spinningul sunt exercitii pe bicicleta pe diferite ritmuri de muzica! Este putin greu sa tineti pasul la inceput insa veti vedea cu grupul si muzica va ademenesc la mai mult. Efectiv dupa fiercare ora de spinning simti fiecare muschi pe care l-ai lucrat, adica abdomen, coapse, picioare. Eu fac si pot sa va zic ca din cate am incercat pana acum spinningul mi se pare cel mai ok .Simti intradevar ca faci miscare..Si nu fac nici o dieta, mananc orice! Sunt dependenta de ciocolata. Mananc des si putin ceea ce este cel mai sanatos. . Daca sunteti interesate trimiteti-mi un mail la dulce.anutza@yahoo.com. Poate ne vedem acolo :) Pupici

ileana81ileana

Mesajde ileana81ileana » Dum Noi 15, 2009 9:04 pm

Buna,

e impropriu sa spui ca faci o ora bicicleta si mananci ce vrei si slabesti, toata lumea vrea asta :). Asta ti se poate intampla tie si inca catorva doamne/domnisoare care au arderi puternice.
Deci parerea mea este ca spinningul este eficient, dar numai cu o alimentatie adecvata. Inca ceva, cine are probleme cu articulatiile (in special genunchi) ar trebui sa se indrepte spre alte tipuri de activitate.
Dar ca orice tip de activitate, este binevenita :)

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Lun Noi 16, 2009 12:21 am

Cand ai probleme cu articulatiile .. nu este nici o problema sa faci spinning. Trebuie sa folosesti frana astefel incat sa nu fortezi articulatiile. Deci nu este "un pericol" . Intradevar sunt persoane carora nu le este indicat din cauza problemelor de sanatate insa eu aici vorbeam de intretinere pur si simplu. Fiecare isi stie problemele si limitele.

:!: Deci daca vrei sa iti tonifici corpul , sa arzi o cantitate mare de calorii si sa-ti imbunatatesti sistemul cardiac poti apela la acest tip de miscare.

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Lun Noi 16, 2009 12:27 am

Bineinteles nu toata lumea beneficieaza de un organism cu arderi puternice de grasimi, dar cu siguranta dupa o ora de spinninng simti diferenta intre o bicicleta normala de fitness si o bicicleta speciala pentru spinning. ( nu au nici o legatura una cu alta) Si in principal ruperile de ritm , eliminarea apei din corp si arderile de grasimi se fac in cantitati mult mai mari decat dupa o ora de pedalat normal ( in sala de fitness) sau o ora de alergare normala.

ileana81ileana

Mesajde ileana81ileana » Lun Noi 16, 2009 1:03 pm

Ei vezi, incepem sa dezvoltam subiectul mai pe bune ca sa zic asa...limite, posibilitati, in nici un caz ciocolata cu nemiluita :)

Cum am mai spus, ca orice efort este binevenit, dar te limiteaza, adica inafara de picioare, fesieri si cardio efectiv....nu prea lucrezi alte parti. Impreuna cu un program de fitness adecvat e f util, deoarece multi oameni cauta tonifierea musculara.

Si ar mai fi multe de spus, dar cum sunt pentru miscare, in concluzie e o activitate binevenita.

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Joi Noi 26, 2009 2:33 am

pozitia corecta a corpului si a bicicletei vis -a -vis de corp, conteaza foarte mult. Se lucreaza si abdomenul pentru ca pe parcursul exercitiului, abdomenul sta incordat.
Plus ca fitness-ul nu ajuta cu nimic o persoana care vrea sa slabeasca, daca nu se bazeaza pe alergat, sau pe o activitate precum spinningul pentru ars calorii.

ileana81ileana

Mesajde ileana81ileana » Vin Noi 27, 2009 10:20 am

Cel mai trist este ca vorbesti fara cunostinta de cauza. Abdomenul incordat il poti tine toata ziua, fie ca stai la birou, sau mergi pe strada, sau te uiti la TV etc etc, dar asta nu inseamna ca-l lucrezi.
Doi la mana: pentru cine vrea sa slabeasca, asta asa, ca sa te ajut, nu de alta, dar ar fi trebuit sa te documentezi inainte de a vorbi, sa stii si tu ca muschii sunt cei mai mari consumatori de energie (si asta nu o spun eu, ci oameni cu multa experienta in ale sportului). Ca sa slabesti frumos deci, trebuie sa lucrezi musculatura (cu greutati mici este soarte bine. Cu greutati mai mari este ideal. Aviz doamnelor si domnisoarelor: prin constructia noastra nu avem atatia hormoni masculini ca sa zicem ca daca lucram cu greutati ne facem imense!!! Este total gresitya abordarea). La fel cum este total gresita abordarea ca daca stai pe banda/bicicleta/eliptical 45-50 minute o sa slabesti de nu se poate. Da, slabesti, dar daca muschiul nu este lucrat, aspectul tot flasc va fi.
Si sunt foarte multe aspecte de discutat. Sportul si dieta nu inseamna numai exercitiul cutare si alimentul cutare, ci si o seama de reactii hormonale in organism care te pot ajuta sau nu in atingerea obiectivelor, depinde doar de ce alegi sa faci.
Deci, mai da si tu niste search-uri pe google, documenteaza-te inainte (altii o fac de ani de zile si tot nu fac pe expertii) si mai vorbim.

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Vin Noi 27, 2009 1:41 pm

ce frustrata esti.. ma amuzi :)) search pe google poate da toata lumea.
E bine ca dai search pe google si ne scrii aici definitii de cutare si cutare. Eu iti spun din experienta personala. Cum mi s-a lucrat corpul mai bine. Fac asta de ceva timp si iti si pot arata rezultatele daca vrei :))
:) So .. keep searching!

ileana81ileana

Mesajde ileana81ileana » Vin Noi 27, 2009 2:42 pm

in general ignorantii, prin faptul ca nu stau sa isi puna prea multe intrebari, sa caute tot felul de raspunsuri, solutii etc, sunt si cei care o duc cel mai bine din pacate, asa ca...o sa "reusesti" in viata prin ignoranta, si lipsa de bun simt mai ales.
Eu nu te-am catalogat, nu ti-am facut nici un profil psihologic ca sa spun asa, ci pur si simplu ti-am sugerat sa te mai documentezi, pentru ca nu e rau sa inveti mai multe in viata. Dar evident, se pare ca le stii pe toate, asa ca mult succes in continuare. Intr-adevar esti experta, nu mai ai nevoie sa citesti nimic.

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Vin Noi 27, 2009 11:09 pm

bine draga mea... Ca tot esti experta in "google search" cauta termenul contractie musculara si tot ce poti intelege prin el. Ca un ultim raspuns. :) Sincer nu ma cobor la nivelul de a te insulta.
Succes in continuare in sportul tau de "navigare" pe internet...desigur :)
Poate reusesti sa si dai ceva kg jos cu asta.. Asteptam vesti de la tine!
Ciao!

ileana81ileana

Mesajde ileana81ileana » Sâm Noi 28, 2009 9:58 am

Nu pot sa-ti spun decat ca evident, la stilul tau "profund", nu ai inteles absolut nimic. Asa ca citeste din nou raspunsurile mele, foloseste-ti un pic si inteligenta si ai sa intelegi exact ce ti-am spus eu si o sa vezi ca nu are nici o legatura cu ce ai inteles tu. Dar, cum mie nu-mi place genu asta de oameni care doamne fereste sa primeasca vreun sfat/sugestie, e ultima data cand iti mai scriu. Deci gaseste-ti cu altcineva cu cine sa fii ironica si atoatestiutoare.

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Sâm Noi 28, 2009 8:06 pm

Nu am nici o problema cu contrazicerile draga mea, dar sincer cum pot discuta despre asa ceva cu cineva care imi spune mie ca "incordand abdomenul" nu il lucrezi, si respectiv citez "La fel cum este total gresita abordarea ca daca stai pe banda/bicicleta/eliptical 45-50 minute o sa slabesti de nu se poate. Da, slabesti, dar daca muschiul nu este lucrat, aspectul tot flasc va fi." Daca esti atat de desteapta sa crezi ca faci exercitii pe bicileta sau alergi si slabesti fara sa lucrezi muschiul, iar acesta ramane Flasc ?! :lol:
M-ai facut sa pierd mult timp in ultima vreme, banuiesc ca nu prea ai viata personala, si te amuza sa faci pe desteapta pe forum-uri. Si chiar te rog sa nu mai raspunzi ca nu am timp de pierdut . Ma intereseaza si alte pareri.
Repet! Nu am spus ca spinningul este bun pentru oricine si ca poti slabi enorm facand doar asta. Am spus ca fiecare isi stie posibilitatile si limitele.
Dar este o activitate foarte sanatoasa si vioaie. Nu vorbesc din google..Vorbesc din experienta personala spre deosebire de alte persoane!
Va pup :D

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Sâm Noi 28, 2009 8:12 pm

Sau poate crezi ca daca "stai pe banda/bicicleta/eliptical 45-50 minute o sa slabesti de nu se poate" .. Corect, nu slabesti pentru ca pe biciclete si benzi pedalam si respectiv alergam . Stand pe ele...mai greu. :)

pupisori

Mesajde pupisori » Dum Ian 31, 2010 11:46 pm

ce dilema aveti si voi :P

anna_d

Mesajde anna_d » Dum Feb 07, 2010 4:16 pm

Pare distractiv spinning-ul...

Următorul