Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

GRADINITE

Sa ai o familie fericita si sa cresti un copil nu este tocmai usor. Mereu se ivesc tot felul de probleme. Nu-i asa ca iti doreai sa ai un loc unde sa poti discuta despre ele cu o multime de alte femei care au nevoie, ca si tine, de cateva sfaturi? Fa schimb de experiente cu mamicile si sotiile de pe Diva Hair!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: GRADINITE

Mesajde gabriela2310b » Vin Iun 04, 2010 12:19 am

ce frumos ai povestit hana2 :P
banuiesc ca toate mamele trec prin aceste emotii.
prima zi de scoala am inteles insa ca e cel mai emotionant moment :P

hana2

Mesajde hana2 » Vin Iun 04, 2010 10:27 am

Orice "prima data" e emotionanta : cand afli ca esti insarcinata , prima ecografie, prima data cand simti ca misca in burtica, cand il vezi pentru prima data, primul zambet, primul gangurit, primul dintisor, primul cuvant, prima data cand spune mama, primii pasi, prima data cand incepe sa manance mancarica solida, prima data cand accepta lapticul din biberon (dupa ce a fost alaptat), prima data cand face la olita, prima data cand esti nevoita sa-l las in grija cuiva, prima zi de gradinita...... si lista poate continua

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Iun 04, 2010 11:02 am

:P :P

hana2

Mesajde hana2 » Vin Iun 18, 2010 4:35 pm

Azi a fost prima zi cand ne-am luat la revedere civilizat , fara suparari si plans :D
Nu am avut parte de isterii nici inainte, dar se mai supara cand realiza ca am plecat si eu ma simteam prost ca plecam asa tiptil fara sa-i spun :?
Dar pana la urma s-a adaptat destul de usor si a hotarat sa ramana la somnic din proprie initiativa...si acum sta de la 8 :30 la 14:30 (15:00).
D-na educatoare il lauda mereu... si eu sunt tare fericita si mandra de el :D
Am primit si niste fotografii pe mail din timpul activitatilor de la gradi ... :D :D
Ataşamente
ashraf picteaza.jpg
Vizualizat de 2255 ori

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Iun 18, 2010 9:03 pm

ce frumusel si serios e :P

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Iun 18, 2010 9:40 pm

hana2 scrie:Si noi urmeaza sa ne inscriem la gradi... :wink:
Din pacate, orasul in care locuim acum este unul mic si nu avem prea multe obtiuni...multa lume m-a sfatuit sa il inscriu la o gradinita de stat si am ales variana cea mai aprope de casa dar am fost tare dezamagita...bataie pe locuri, sistemul de pile si relatii e la mare cinste , locurile fiind ocupate cu mult sa inainte sa inceapa inscrierile propriuzise si conditiile nu sunt cine stie ce...asa ca m-am reorientat...si am ales o gradinita particulara, unde sunt mai putini in grupe, au mai multe dotari si sunt destul de noi in comparatie cu cele de stat, au mai multe tipuri de activitati si in plus fata de gradinitele de stat li se preda o limba straina, pe mine m-a preocupat si meniul si pot sa spun ca la capitolul acesta am fost mai mult decat multumita de ceea ce am gasit la gradinita aceasta,plus ca doamnele de aici au fost mult mai dragutze ....maine mergem sa studiem mai bine conditiile si programul, sa incercam sa ne adaptam si daca vom fi multumiti vom contiunua aici
Aici nici nu e nevoie sa asteptam pana la toamna ca sa putem fecventa gradinta si mie mi-ar fi de mare ajutor sa se adapteze mai repede ....
Iar taxa lunara nu este cu mult mai mare decat cea de la stat...asa ca intr-un fel exista si un avantaj in orselul acesta :wink:

Ai procedat bine cu gradinita particulara...si eu l-am mutat la una de acesr gen, dupa un an la stat, care a fost un fiasco...pe langa faptul ca au trebuit pile, educatoarea (mult laudata pentru experienta) trebuia mereu gadilata...parintii trebuiau sa sponsorizeze gradinita si educatoarea, grupa era numeroasa, iar educatoarea mult laudata a fost un dezastru ca pedagog si psiholog...la gradinita particulara grupele au fost mici, s-a lucrat diferentiat si educatoarele erau tinere si frumoase...am dat un ban, dar am stat in fata...sper ca la scoala nu o luam de la capat cu pilele si gadilatul invatatoarei, desi nu cred ca scap pana la urma...mi-e o sila de nu mai pot... :x

hana2

Mesajde hana2 » Vin Iun 18, 2010 11:34 pm

Da din pacate cam asa stau lucrurile.
Deoocamdata sunt tare multumita de gradinita pe care am ales-o, fiul meu s-a adaptat foarte rapid si nu am avut probleme...d-na educatoare este o draguta si imi place stilul pe care-l abordeaza in activitaile cu copii.

elaga

Mesajde elaga » Sâm Sep 25, 2010 8:35 pm

Eu inca n-am reusit sa ma hotarasc daca sa-l dau la gradinita cu program normal sau cu program step-by-step si mai cateva luni pana sa depun cererea de inscriere. Voi la ce tip de gradinite ii aveti?

pe_lucia

Mesajde pe_lucia » Vin Apr 08, 2011 8:35 pm

Nenorocirea la gradi' este virusatul umat de febra, curs nas, nopti nedormite de copil +parinti. Ce chin! Asa or fi facind toti copiii pe planeta asta gradinita: din viroza in viroza, pt ca asistentele si educatoarele sunt iresponsabile si ii primesc bolnavi copti?

pe_lucia

Mesajde pe_lucia » Dum Apr 10, 2011 5:19 pm

@hana2: in prima fotografie, cel cu minutele pictate este copilasul tau? Frumusel foc! sa-ti traiasca si ma bucur ca ai scapat cu bine de primele emotii 'gradinitesti".

elenadarius

Mesajde elenadarius » Mar Iul 14, 2015 10:53 am

In Bucuresti poate fi foarte dificil de gasit o gradinita, nu pentru ca nu ar exista gradinite bune, ci pentru ca sunt atat de multe incat dureaza foarte mult pana sa alegi una. Pentru putina inspiratie, iti recomand site-ul http://gradinita.net/

aleshs5

Mesajde aleshs5 » Mar Mar 01, 2016 1:17 pm

În căutarea grădiniță pentru copii este o muncă foarte dificilă, sora mea a primit tulburare de panică din cauza acestei

andi1981

Mesajde andi1981 » Vin Apr 01, 2016 11:41 am

buna ziua tuturor mamicilor de aici
fetita mea a mers la gradinita Butterfly, se afla chiar in Aviatiei langa bblocul nostru, dar stiu ca au sedii in mai multe cartiere. cred ca se poate vedea la ei pe net unde sunt localizati. http://www.gradinitabutterfly.ro/
noi am fost foarte multumiti, atenti cu copiii, atenti cu parintii, rareori am avut ceva de reprosat si au deja experienta de vreo 10 ani pe piata
dar cel mai bine este sa mergeti si sa vedeti singure cum stau lucrurile
o zi frumoasa

Anterior