Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

GRADINITE

Sa ai o familie fericita si sa cresti un copil nu este tocmai usor. Mereu se ivesc tot felul de probleme. Nu-i asa ca iti doreai sa ai un loc unde sa poti discuta despre ele cu o multime de alte femei care au nevoie, ca si tine, de cateva sfaturi? Fa schimb de experiente cu mamicile si sotiile de pe Diva Hair!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

GRADINITE

Mesajde adellinaa » Lun Apr 12, 2010 7:38 pm

La ce gradinita merge copilul tau? esti multumita? eu una caut deja o gradinita pentru fetita mea :roll:
adellinaa

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: GRADINITE

Mesajde gabriela2310b » Sâm Apr 24, 2010 5:18 pm

Banuiesc ca esti din Bucuresti. Ar fi multe variante de gradinite, insa trebuie sa rezervi locul uneori cu 1 an inainte. In functie de ceea ce iti doresti sa invete copilul tau, poti sa o duci la o gradinita unde poate invata limbi straine de circulatie internationala. daca doresti sa invete limbi mai putin utilizate, exista in Bucuresti si gradinite in limba turca, in limba araba. Pentru persoanele care sunt de alte religii, mai ales in capitala exista gradinite speciale unde copiii invata mai multe despre religia lor.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Apr 24, 2010 5:22 pm

taxa la o gradinita de lux poate ajunge si pana la 200 de euro, insa copiii respectivi au acces la diverse activitati: teatru, limbi straine, ateliere de creatie, programe sportive, metode de dezvoltare a personalitatii adaptate pe grupe de varste.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Apr 24, 2010 5:26 pm

http://www.roxybaby.ro/ o cresa din Bucuresti care are si oferte: 15% reducere pentru frati, platesti 10 ore si primesti 2 ore bonus si o luna gratuita pentru 12 luni platite.
Stiu ca in Bucuresti sunt gradinite care ofera si tabere de vara pentru copii la preturi foarte avantajoase, tabere in care copiii au accest la diverse activitati de grup.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Apr 24, 2010 8:47 pm

anna_d

Mesajde anna_d » Sâm Mai 01, 2010 7:34 pm

Eu am fost la o gradinita unde am invatat limba engleza. Se prinde bine o limba straina in copilarie, mai ales cand e invatata in joaca.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Mai 02, 2010 10:25 am

asa e. metodele didactice sunt adaptate varstei si oricum copiii prind mult mai repede o liba straina.
ai putea sa vii in ajutorul copilului tau vorbind cu el o liba straina pentru ca oricum in mediul in care traieste va invata cu siguranta foarte bine si limba romana :wink:

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Joi Mai 27, 2010 7:41 pm

mi-am iscris copila la gradinita 116 din piata Amzei.... acolo a fost si sora ei o vreme .... sper ca e la fel de bine sau mai bine decit atunci.... am mai facut cereri si la alte gradinite dar de la aceasta am primit deocamdata raspuns ferm
adellinaa

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Mai 28, 2010 10:49 pm

e greu sa gasesti o gradinita buna care sa mai aiba locuri.
daca ai fost multumita pana acum de acea gradinita, cu siguranta vei fi in continuare :wink:

hana2

Mesajde hana2 » Lun Mai 31, 2010 12:35 am

Si noi urmeaza sa ne inscriem la gradi... :wink:
Din pacate, orasul in care locuim acum este unul mic si nu avem prea multe obtiuni...multa lume m-a sfatuit sa il inscriu la o gradinita de stat si am ales variana cea mai aprope de casa dar am fost tare dezamagita...bataie pe locuri, sistemul de pile si relatii e la mare cinste , locurile fiind ocupate cu mult sa inainte sa inceapa inscrierile propriuzise si conditiile nu sunt cine stie ce...asa ca m-am reorientat...si am ales o gradinita particulara, unde sunt mai putini in grupe, au mai multe dotari si sunt destul de noi in comparatie cu cele de stat, au mai multe tipuri de activitati si in plus fata de gradinitele de stat li se preda o limba straina, pe mine m-a preocupat si meniul si pot sa spun ca la capitolul acesta am fost mai mult decat multumita de ceea ce am gasit la gradinita aceasta,plus ca doamnele de aici au fost mult mai dragutze ....maine mergem sa studiem mai bine conditiile si programul, sa incercam sa ne adaptam si daca vom fi multumiti vom contiunua aici
Aici nici nu e nevoie sa asteptam pana la toamna ca sa putem fecventa gradinta si mie mi-ar fi de mare ajutor sa se adapteze mai repede ....
Iar taxa lunara nu este cu mult mai mare decat cea de la stat...asa ca intr-un fel exista si un avantaj in orselul acesta :wink:

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Mai 31, 2010 2:06 pm

pentru locurile de la stat intotdeauna e mare bataie. am prietene care si-au dat copiii la diverse gradinite de stat. evident ca au trebuit sa dea spaga ( destul de mare zic eu 100 euro)

adellinaa
Expert Divahair

Mesajde adellinaa » Mar Iun 01, 2010 11:15 am

mai fetelor .... eu nu am dat spaga nici-o data .... cind mi-am inscris copii la gradi sau scoala .... m-am dus in perioada inscrierilor sau nu... am intrebat , am depus cerere si am asteptat raspunsul.... care a venit fara nici macar un buchet de flori
intr-un an a trebuit sa-mi mut copilul mare cu scoala pe 10 septembrie.... si m-am dus la directoare si am intrebat-o daca mai au locuri, ea a raspuns afirmativ si gata, am depus dosarul....
adellinaa

hana2

Mesajde hana2 » Mar Iun 01, 2010 10:11 pm

Norocul tau... mie mi-au iesit pe urechi, toate plimarile si cautarile dupa directoare si discutii aiurea :evil: ...pierdere de vreme ... :evil: nici acum nu sunt mutumita 100 %.....
Poate sunt si eu putin paranoica... asa ma simt de parca ar pleca in armata.... :cry:
Adevarul e k nu am avut incredere sa-l las cu nimeni, doar cu mama mea si atunci pentru cateva ore, in care cu greu ma abtineam sa nu sun...si acum am impresia ca nu o sa mai primeasca suficienta grija, atentie, supraveghere, intelegere, etc... :cry: :cry: :cry:

Imagine

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Iun 01, 2010 11:16 pm

ai avut mare noroc adelina. eu peste tot am auzit de spaga pentru a primi copilasii la gradinite bune

hana2

Mesajde hana2 » Joi Iun 03, 2010 12:05 am

Azi a fost prima zi in care a ramas fara mine la gradi ,pentru cateva ore (mai exact vre-o 2 ore si ceva :wink: ) ... am stat ceva vreme pe coridor...am tras cu urechea pe la usa , m-am uitat pe gaura de la cheie , ce sa va mai spun...tot ce nu imi imaginam vre-o data ca as putea face....
Mai apoi am iesit m-am plimbat putin prin fata gradinitei si am mers in apropiere (chiar in cladirea de langa, caci altfel nu mergeam) sa beau o cafea... dar asa pe fuga si cu ochii pe telefon (caci lasasem nr meu educatoarei pentru orice eventualitate)...insa nu a fost cazul sa ma sune...a intrebat de vre-o 2 ori de mine si s-a suparat putin dar nimic mai mult...
M-am mai calmat si eu si incep sa vad totul in alte culori...mai obtimiste :wink:
A avut azi prima lectie de engleza si a retinut denumirile pentru ochii, nas, gura , urechi, maini si picioare....am fost tare mandra de el :D
Maine o sa mergem mai devreme ca sa sa poata lua micul dejun impreuna cu copii ... deocamdata ma gandesc sa nu-l las mai mult de 3-4 ore...
Poate o sa radeti de mine cand veti citi dar ..... pentru noi incepe o noua etapa de viata ... dupa ce atat timp am fost asa lipiti (si la propriu si la figurat) unul de altul ....
ma bucur ca o sa ma regasesc pe mine, in curand , caci voi avea mai mult timp si o sa pot sa fiu si altceva decat mamica, ma bucur ca baiatul meu a crescut si nu e "sub fusta mea" , dar nu pot sa ignor ca ma incearca un sentiment de nostralgie si incep sa inteleg mai bine de ce trebuie sa avem maulta rabdare si sa pretuim fiecare moment ...

Următorul