Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ai infia un copil?

Sa ai o familie fericita si sa cresti un copil nu este tocmai usor. Mereu se ivesc tot felul de probleme. Nu-i asa ca iti doreai sa ai un loc unde sa poti discuta despre ele cu o multime de alte femei care au nevoie, ca si tine, de cateva sfaturi? Fa schimb de experiente cu mamicile si sotiile de pe Diva Hair!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

anna_d

Ai infia un copil?

Mesajde anna_d » Sâm Sep 18, 2010 11:29 am

Daca nu ar fi posibil sa nasti unul....
Sunt foarte multi copii prin orfelinate. Tu ai lua acasa unul? Daca nu, de ce te temi?

CarmenRC

Re: Ai infia un copil?

Mesajde CarmenRC » Sâm Sep 18, 2010 12:59 pm

Sinceră să fiu până acum nu m-am gândit la posibilitatea de a nu putea avea copii. Sper să nu mi se întâmple pentru că e un lucru foarte dureros, iar maternitatea, din câte citesc şi pe qbebe.ro, este un lucru minunat, o etapă a vieţii pe care vreau şi trebuie să o experimentez. Pe de altă parte, m-am mai gândit la ceva. Eu aş vrea să am 3 copii, poate din nostalgie, mama mea la rândul ei tot 3 copii are, 2 ai mei şi unul adoptat. Poate suna ciudat, dar chiar aş vrea să ofer o şansă la viaţă şi la educaţie unui copil amărât, să simt că fac şi eu măcar un lucru bun în viaţă. Îmi dau seama şi ce responsabilitate implică, de aceea vreau să-l iau de bebeluş şi să îl cresc ca şi cum ar fi al meu. Poate nici nu ar afla vreodată că este adoptat.

elaga

Mesajde elaga » Sâm Sep 18, 2010 10:32 pm

Da, as infia. E prea frumos sa ai un copil ca sa te lipsesti de aceasta bucurie. Plus ca un copil abandonat are cu atat mai multa nevoie de dragoste si ingrijire.

margelatu

Mesajde margelatu » Dum Sep 19, 2010 2:24 pm

evident ca as infia daca as avea ce s aii ofer in asa fel incit pe linga dragostea de parinte s anu simta nici lipsurile materiale !

ami87

Mesajde ami87 » Dum Sep 19, 2010 4:01 pm

da,as infia chiar daca as avea si proprii copii..cred ca e un sentiment minunat cand stii ca ai dat alt sens vietii unui copil...se stie cam ce soarta au copii din orfelinate,asa ca as avea o satisfactie imensa cand as vedea ca i-am dat si lui o sansa de a-si depasi conditia..l-as lua tot de bebelus,sau pana in 3 ani,si as cauta sa aflu cate ceva despre parinti si motivle pentru care l-au abandonat,desi nu cred ca in conditiile pe care i le-as putea oferi,ar puea ajunge un hot sau un criminal,doar pentru ca are asta "in sange"..am auzit de multe ori acest pretext..teama de a nu mosteni caracterul parintior..cred ca 90% tine de educatia pe care i-o oferi..

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Vin Sep 24, 2010 9:50 am

daca nu as putea sa am copii si solutia unei mame surogat nu ar fi optima in momentul respectiv as infia un copil. cat despre caracterele ereditare din pacate se mostenesc atat gena criminalitatii cat si mai nou descoperita gena a prostiei

bobicraioveanu

Mesajde bobicraioveanu » Lun Sep 19, 2011 5:26 pm

Chiar si din punct de vedere legal se specifica ca ''Adopţia este o măsură specială de protecţie a drepturilor copilului, prin care se stabileşte filiaţia între cel care adoptă şi copil, precum şi rudenia dintre copil şi rudele adoptatorului''. (art 1 alin 1 din Legea adoptiei actualizata

cucciolib

Mesajde cucciolib » Dum Oct 16, 2011 7:59 pm

anna_d scrie:Daca nu ar fi posibil sa nasti unul....
Sunt foarte multi copii prin orfelinate. Tu ai lua acasa unul? Daca nu, de ce te temi?

Da as infia

adiela

Mesajde adiela » Joi Dec 29, 2011 9:07 pm

Da, as infia, insa as fi foarte atenta ce copil as infia ...

RoxxRoxy

Mesajde RoxxRoxy » Mie Mar 28, 2012 1:59 pm

Nu m-am gandit niciodata la aceasta perspectiva, dar cred ca daca ar fi sa-mi fie de ceva teama ar fi de cat va mosteni de la familia care l-a abandonat si cat din aceste lucruri ereditare pot fi modelate de mine, ca parinte al acelui copil.

distinctflow

Mesajde distinctflow » Vin Dec 14, 2012 12:39 pm

Sigur as infia daca nu as putea sa il am pe al meu . Doamne ajuta sa se poata...
http://www.distinctflowers.ro/aranjamente-florale - Aranjamente florale deosebite doar de la o florarie online pentru sufletul tau si al celor dragi
http://www.distinctflowers.ro

estifrumoasa

Mesajde estifrumoasa » Lun Aug 05, 2013 4:04 pm

Daca as avea posibilitati financiare, pe langa copiii mei, nu as infia doar un copil, ci 2-3... Mi se pare ca este cel mai bun lucru pe care l poate face un om in viata sa... sa lase ceva in urma... sa fie pomenit de cei care ii sunt recunoscatori... Dar, in acelasi timp, noi romanii de abia ne descurcam sa crestem un copil.
Magazin online de cosmetice, bijuterii, lenjerie sexy si costume de baie: http://estifrumoasa.ro

pe_lucia

Mesajde pe_lucia » Dum Dec 08, 2013 7:30 pm

Nu as infia.

cristinne10

Locaţie: Constanta

Mesajde cristinne10 » Vin Iun 06, 2014 1:35 pm

Nu stiu cat curaj as avea.
Din cate stiu, procedura e complexa la noi, iar mama naturala poate oricand sa vina si sa-l vrea inapoi...si il poate avea, chiar daca tu l-ai crescut 10ani sau mai multi. Am o prietena care are o fetita de 3 ani si ar mai putea face si alti copii, insa se gandeste foarte serios sa si adopte unul. A zis ca, inevitabil, isi pune probleme de tot felul... de la cele privind procedura de care spuneam mai sus, pana la cele de tipul "il voi putea iubi ca pe copilul meu?" "poate ca nu, insa cu siguranta ar fi mai iubit decat intr-un centru de copii"

Caro_12

Mesajde Caro_12 » Lun Mar 16, 2015 5:29 pm

Sunt convinsa ca nu este acelasi lucru ca atunci cand tu l-ai purtat in burtica, i-ai simtiti primele miscari si l-ai nascut... Dar, pe de alta parte, pentru femeile care nu pot avea copii si isi doresc, cred ca este cea mai buna idee.
Eu nu cred ca poate sa vina mama naturala dupa cativa ani si sa-l ia asa usor, nu cred ca mai are dreptul...

Următorul