Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Biblioteca – un spatiu pe cale de disparitie

Nu toate femeile sunt gospodine desavarsite precum, celebrul personaj din "Desperate Housewives", Bree Van De Kamp. Daca esti mai degraba o Gabrielle Solis cu siguranta vei considera ca o reteta noua este mereu bine-venita mai ales daca se incadreaza si in categoria "gustos si usor de preparat".

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

popa.alexandra

Biblioteca – un spatiu pe cale de disparitie

Mesajde popa.alexandra » Lun Oct 18, 2010 11:52 am

Cititul poate parea intr-adevar un lux de-a dreptul aristocratic, dar, in acelasi timp, se poate dovedi un hobby util si deosebit de relaxant.
O incapere cu un colt de lectura (o canapea confortabila), cu aparatura audio aferenta pentru crearea ambiantei potrivite, cu nelipsitul computer
pe care sa fie bine si eficient catalogate toate volumele disponibile, cu o perfecta luminozitate necesara lecturii (dar si cu zone de penumbra, pentru a nu primejdui cartile)... totul pare astfel mai aproape de exigentele de confort ale unui lector de esenta contemporana.

Combinata cu o functie mai stringent lucrativa, biblioteca poate „gazdui” si un birou pentru munca de acasa, astfel incat latura mai boema a spatiului sa fie armonizata cu un statut mai practic. De altfel, ca investitie, cartile reprezinta o achizitie de perspectiva, pentru ca – precum vinul – arta (si exista o arta a cartii nu numai de continut, ci si de forma) se invecheste frumos si ... valoros.
Aveti o astfel de biblioteca acasa? Ce colectii se gasesc in bibliotecile voastre? :)

sunny.days

Re: Biblioteca – un spatiu pe cale de disparitie

Mesajde sunny.days » Lun Oct 18, 2010 1:39 pm

Intr-adevar, cred ca e super sa ai un spatiu special amenajat doar pentru citit :wink: :)
Eu insa nu am, si nu citesc la masa de birou de pe laptop; mie imi place sa citesc o carte propriu-zisa, adevarata, sa o simt, sa o ating, sa ii dau paginile :) ...asta in timp ce sunt cuibarita confortabil pe canapea :wink: :lol:
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit!

anna_d

Mesajde anna_d » Lun Oct 18, 2010 2:46 pm

Am destule carti in biblioteca de acasa, aproape ca nu mai incap in biblioteca. A trebuit sa mai fac rost de niste rafturi. Am carti din literatura romana, engleza, franceza, dar si altele. De asemenea, mai sunt carti de psihologie sau medicina naturista.
In afara de acestea, mai citesc si carti electronice de pe net.

gHelena

Mesajde gHelena » Lun Oct 18, 2010 5:58 pm

In biblioteca mea poti gasi de la dictionare la volume de poezii si enciclopedii. Insa cel mai important nu este numarul cartilor, ci faptul ca iti cunosti cartile si ai citit macar cate o pagina din fiecare. Asadar, rostul cartilor nu este de a fi colectionate intr-o biblioteca, ci de a fi citite si impartasite si celorlalti. De exemplu, va recomand "Numele trandafirului" de Umberto Eco si "Despre dragoste si alti demoni", de Garcia Marquez. Spor sa aveti, dragele mele!
Elena Gherasim

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Mar Oct 19, 2010 10:03 am

Ma bucur sa vad ca in ciuda a tot ceea ce se vehiculeaza legat de lipsa de dorinta cate lectura, exista inca persoane care se bucura "sa simta" o carte. Helena ne-a dat niste recomandari. Voi ce carti aveti in "prim-plan"?

edytdyana72

Mesajde edytdyana72 » Vin Oct 22, 2010 9:08 am

o biblioteca mai mare sau mai mica cred ca exista in toate casele ;va sfatuiesc sa cititi Torente de Anne Marie Desmarest,o carte de dragoste de care eu m-am indragostit..

maryplum

Mesajde maryplum » Vin Oct 22, 2010 4:03 pm

Intamplator lucrez in domeniul digitizarii. Este uimitor ce cantitate de documente putem stoca pe un spatiu mic. Americanii au acele vookuri, un fel de ipoduri pe care citesc carti. Intr-adevarat, atunci cand citesti, rasfoiesti o carte cu mainile tale, simti ceva diferit, dar de ce sa nu fim deschisi spre ce e nou?
http://strangcureaua.ablog.ro/
CUM SA FACI ECONOMII PE TIMP DE CRIZA

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Lun Oct 25, 2010 1:09 pm

Intr-adevar, se citeste foarte mult pe Internet. De la ziare pana la carti. Nu spun ca e ceva rau in asta dar este bine, pentru sufletul nostru, sa pastram "traditia".

anna_d

Mesajde anna_d » Lun Oct 25, 2010 3:21 pm

popa.alexandra scrie:Intr-adevar, se citeste foarte mult pe Internet. De la ziare pana la carti. Nu spun ca e ceva rau in asta dar este bine, pentru sufletul nostru, sa pastram "traditia".

La mine depinde cum apuc sa le gasesc. Sa nu uitam si ca spatiul pentru carti, reviste dintr-o casa e limitat.

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Mar Oct 26, 2010 2:36 pm

Eu am o colectie de reviste "Bravo" de pe vremea cand mai aveam timp de citit...Si m-am mutat de foarte multe ori. Le gaseam loc, fara probleme. Si, crede-ma, e un numar impresionant. :)

diana.pricop65

Mesajde diana.pricop65 » Mie Noi 17, 2010 6:15 pm

Mi-ar place sa am o camera amenajata doar pentru citit, cu o biblioteca mare pe un perete intreg, asa cum vad in filme, sa pot gasi rapid cartile pe care vreau sa le citesc sau sa le recitesc. In 2 camere e mai greu, in biblioteca nu incap multe carti, are si spatiu de vitrina, de televizor, sertare..... Cartile stau mai mult prin cutii si din pacate uit si ce mai am pe acolo, daca nu pot sa le vad mereu.
Organizare evenimente cu orice tema pentru petrecere

andreea1001

Mesajde andreea1001 » Joi Noi 25, 2010 4:02 pm

Aceasta tehnologie moderna numita internet a luat incetul cu incetul locul bibliotecii,oamenii prefera de multe ori sa citeasca pe net,decat sa se duca in biblioteca sa citeasca sau sa-si cumpere o carte .

anna_d

Mesajde anna_d » Joi Noi 25, 2010 4:21 pm

andreea1001 scrie:Aceasta tehnologie moderna numita internet a luat incetul cu incetul locul bibliotecii,oamenii prefera de multe ori sa citeasca pe net,decat sa se duca in biblioteca sa citeasca sau sa-si cumpere o carte .

Da, dar pe net nu gasesti chiar orice carte. Asa ca mai e nevoie si de biblioteci!

gmd

Mesajde gmd » Sâm Sep 03, 2011 10:13 pm

Cartile reprezinta pentru mine o mare pasiune, asa ca ele ocupa un loc important in casa si in viata mea. Mi-am luat special un dulap tip biblioteca, cu multe rafturi, pentru a le putea aseza frumos si a ma bucura de ele. Asta nu inseamna ca le tin doar de decor, le-am citit pe toate, unele chiar de mai multe ori. Pentru mine, e o bucurie mare cand reusesc sa-mi mai cumpar cate o carte. Ma bucur de ea mai mult ca de o bijuterie. Cartile sunt prietenii mei tacuti, dar care imi dezvaluie lumi nebanuit de frumoase...
E adevarat ca bibliotecile sunt pe cale de disparitie, e firesc ca noul sa-si ia partea sa, dar eu, chiar daca folosesc laptopul sau calculatorul, gasesc adevarata placere a lecturii intr-o carte palpabila, pe care o pot citi si reciti stand comoda pe canapea.
Observ cu regret ca cei care au o biblioteca ( citind si cartile din ea, bineinteles ) devin, incet dar sigur, un fel de dinozauri ai erei informatizarii, fiind aproape pe cale de disparitie...
Am diferite genuri de carti in biblioteca, pe care le citesc in functie de starea mea de spirit. Imi plac creatiile lui Sadoveanu, am aproape toate cartile lui, am citit si recitit de multe ori "Mizerabilii" de V. Hugo, Cehov, Tostoi, Daphne du Maurier ( Rebecca; Generalul regelui ), Maurice Baring - "Daphne Adeane",Jane Austin - "Mandrie si prejudecata", Vera Calin - "Post-Scriptum" etc, etc...

final_nov

Mesajde final_nov » Joi Ian 10, 2013 12:54 pm

eu personal prefer un e-book reader. in cateva sute de grame ai peste tot alaturi de tine sute de carti