Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Postul. De ce il tii?

Nu toate femeile sunt gospodine desavarsite precum, celebrul personaj din "Desperate Housewives", Bree Van De Kamp. Daca esti mai degraba o Gabrielle Solis cu siguranta vei considera ca o reteta noua este mereu bine-venita mai ales daca se incadreaza si in categoria "gustos si usor de preparat".

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

anna_d

Postul. De ce il tii?

Mesajde anna_d » Joi Noi 25, 2010 2:25 pm

....
Ultima oară modificat de anna_d pe Sâm Sep 29, 2012 1:01 pm, modificat 1 dată în total.

pe_lucia

Re: Postul. De ce il tii?

Mesajde pe_lucia » Joi Noi 25, 2010 11:13 pm

Nu anna, nu am tinut niciodata. Consider ca ar fi mult mai eficient si corect cu noi insine daca: am minti mai putin, ne-am uri mai putin, am fi mai putin ipocriti, daca ne-am respecta mai mult, ne-am iubi mai mult, am comunica mai frumos.

denisaalina009

Mesajde denisaalina009 » Vin Noi 26, 2010 10:41 am

cred ca pentru majoritatea lumii a tine post = a tine o cura de slabire, pt ca sunt f putini care tin post si fac si rugaciuni si se abtin si de la multe chestii urate,vulgare...

iulianna89

Mesajde iulianna89 » Vin Noi 26, 2010 11:18 am

este o vorba din batrani...citez"nu conteaza ce bagi in gura,conteaza ce scoti pe gura" :lol: ...concluzia este ca mai bine ne-am abtine de la anumite tentatii trupesti sau anumite vb sau fapte vulgare decat sa me gandim de unde anume provine un anumit tip de mancare inainte sa il consumam :)

dana68

Mesajde dana68 » Mar Noi 30, 2010 9:12 pm

Stiati ca tara noastra are o retea nationala de rugaciune? Stiati ca maine,1 decembrie 2010, este zi de post si rugaciune pentru tara?Stiati ca sunt chemati la rugaciune toti cei care cred in Dumnezeu indiferent de religie?
Biblia spune:"...daca poporul Meu, peste care este chemat Numele Meu se va smeri, se va ruga si va cauta fata Mea, si se va abate de la caile lui rele - il voi asculta din ceruri, ii voi ierta pacatul si-i voi tamadui tara. (2Cron.7:14)
Postul este o atitudine de smerenie prin care cautam Fata Domnului.Unit cu rugaciunea este cea mai puternica "arma"care ne-a fost data.Daca ai in inima sa postesti si sa te rogi sa o faci cu credinta si cu bucurie!Daca sanatatea iti permite nu manca pana ce nu apune soarele,bea doar apa pana atunci si incheie ziua ,impreuna cu cineva care a facut la fel ca tine,in rugaciune.Pocaieste-te intai pentru pacatele tale,(cele de care iti aduci aminte),apoi roaga-te pentru tara ta!Si vei vedea ca ceea ce Dumnezeu promite,implineste!
"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."

cristina23

Mesajde cristina23 » Mar Dec 07, 2010 12:14 am

Cred ca N ori am vrut si mai incercam cateodata sa tin si eu post,dar nu am reusit. :oops:

dana68

Mesajde dana68 » Mie Dec 08, 2010 1:47 pm

cristina23 scrie:Cred ca N ori am vrut si mai incercam cateodata sa tin si eu post,dar nu am reusit. :oops:

Eu sunt o pofticioasa si cu mult timp in urma am crezut ca nu voi putea tine post niciodata.Dar acum pot sa fac acest lucru cu bucurie si nu izolata,departe de mancare!Pregatesc si servesc masa celor din familia mea fara probelme.Cred cu tarie ca toate le fac nu prin puterea mea.Dumnezeu imi da putere!
Iti dau un sfat:posteste cu un scop,(pentru inceput---o inima curata) roaga-te inainte si cere Lui Dumnezeu putere.Nu incerca din prima sa postesti toata ziua.Incepe prin a renunta la micul dejun,o zi pe saptamana.Bea in schimb sucuri de fructe si apa.Inainte sa servest pranzul roaga-te din nou si multumeste Domnului.Vei vedea ca facand acest lucru te vei "antrena"si vei putea sa postesti o zi intreaga,sau trei,sau sapte :) Cine stie?Sunt oameni care au postit si 40 de zile(fara mancare,doar lichide)!Un medic ar spune:IMPOSIBIL!
"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."

adinaeucriss

Mesajde adinaeucriss » Joi Dec 16, 2010 1:23 am

Noi nu am tinut niciodata post pentru ca asa trebuie, eu de exemplu, mananc in ultima vreme mai mult fructe si legume, cred ca as putea spune ca tin post, dar o fac atunci cand imi cere organismul, nu pentru ca suntem in perioada postului. Mi s-a intamplat sa am si zile in care sa nu mananc decat o fructa si sa beau doar apa, asa ma simteam bine atunci.
Organizare nunta - agentie full service

x.laura60

Mesajde x.laura60 » Joi Feb 24, 2011 8:11 pm

pentru ca eu cred in Dumnezeu. Dar niciodata nu pot tine post strict deoarece nu conteaza doar ce mananci ci si alte lucruri...

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Mar 08, 2011 9:57 pm

....
Ultima oară modificat de anna_d pe Sâm Sep 29, 2012 1:01 pm, modificat 1 dată în total.

vampiresoule

Mesajde vampiresoule » Joi Apr 28, 2011 1:05 pm

nici eu nu am postit niciodata.. :oops:

lauraionescu19

Mesajde lauraionescu19 » Dum Feb 26, 2012 11:39 am

pentru ca sunt o persoana destul de credincioasa

RoxxRoxy

Mesajde RoxxRoxy » Sâm Iun 30, 2012 8:24 pm

De ce sa tin post? Mai bine tin regim ca e mai sanatos. In post nu ai de unde sa iei toate proteinele de care ai nevoie, de vitamine nu mai zic. Nu am de ce sa mai tin post, am tinut cand eram mica si nu imi place deloooc.