Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Cum reusim sa pastram ordinea in casa?

Nu toate femeile sunt gospodine desavarsite precum, celebrul personaj din "Desperate Housewives", Bree Van De Kamp. Daca esti mai degraba o Gabrielle Solis cu siguranta vei considera ca o reteta noua este mereu bine-venita mai ales daca se incadreaza si in categoria "gustos si usor de preparat".

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

anna_d

Cum reusim sa pastram ordinea in casa?

Mesajde anna_d » Lun Ian 31, 2011 9:13 pm

.....
Ultima oară modificat de anna_d pe Sâm Sep 29, 2012 1:01 pm, modificat 1 dată în total.

dana68

Re: Cum reusim sa pastram ordinea in casa?

Mesajde dana68 » Mar Feb 01, 2011 11:01 am

Totul depinde de spatiul pe care il avem si de amenajarea lui intr-un mod util in asa fel ca fiecare loc din casa sa fie folositor.Trebuie sa avem grija sa nu depasim limita si sa incarcam "atmosfera".Mai departe este usor! :) Gasim locuri stabile pentru fiecare lucru in parte,avem grija sa le punem la loc dupa ce le folosim iar atunci cand primim ceva nou il integram in "peisaj".Lucrurile vechi le putem darui dar daca vrem sa le pastram le depozitam intr-un mod cat se poate de ordonat intr-un loc cat mai putin vizibil(de exemplu:in cutii de carton pe care putem scrie ce este in interior, fiindu-ne usor sa gasim ceva).
Cel mai important sfat pentru pastrarea ordinii ramane:"Pune lucrul pe care l-ai folosit la LOCUL LUI!" :D De cand ma stiu imi rasuna in urechi:PUNE LA LOC...!!!!La fel ii invatam si pe copiii nostri in "lupta "cu jucariile.
"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."

pinklollypop

Mesajde pinklollypop » Mar Feb 01, 2011 1:29 pm

of, dana... ce bine ar fi daca ar fi totul asa simplu :D eu pur si simplu nu reusesc sa ma "concentrez" sa pun lucrurile la loc dupa utilizare... in special cand sunt grabita sau obosita sau am 10000 de chestii de facut :( in general, se creaza la mine in casa un haos progresiv, de luni pana sambata, cand ma enervez, ma inarmez cu rabdare si ma apuc de facut ordine si curatenie :)) in timpul saptamanii, nu am nici o sansa sa imi pun lucrurile in ordine. remarc totusi ca sunt femei extrem de ordonate, a caror casa e mereu impecabila! cred ca tine si de firea fiecareia dintre noi... eu una sunt mai zapacita, mai aeriana si mai artista de felul meu :D automat, aceste trasaturi de caracter se reflecta si in ordinea din casa. Logodnicul meu, in primii doia ani de relatie, innebunea cand vedea ca imi las cosmeticele si fardurile peste tot. acum s-a obisnuit si face mereu glume pe seama mea si a dezordinii mele :)) acum, e o diferenta intre mizerie si dezordine... in conceptia mea, dezordinea se accepta. mizeria- niciodata!

gHelena

Mesajde gHelena » Mar Feb 01, 2011 2:15 pm

Pentru a pastra ordinea cel mai important este sa nu lasi pe maine ce poti face azi. Chiar daca de multe ori suntem obosite sau nu avem chef sa aranjam lucrurile la locul lor, este bine sa facem un efort pe moment, deoarece in timp toate aceste nimicuri se aduna si mai tarziu ne dau batai de cap mai mari.
Elena Gherasim

pe_lucia

Mesajde pe_lucia » Dum Feb 06, 2011 2:48 pm

Procedez la fel ca si gHelena: fiecare lucrusor la locul sau imediat. pe urma, te bulversezi singura si pe cei din jur. In plus muncesti apoi dublu. Conteaza mult sa fii organizata si ordonata. Dezordinea este obositoare, stresanta si consuma timp.

x.laura60

Mesajde x.laura60 » Joi Feb 24, 2011 8:06 pm

trebuie sa ne gandim in primul rand la sanatate..iar unde e mizerie...sunt si riscuri...si ordine in casa trebuie facuta zi de zi

cr1s71n200

Mesajde cr1s71n200 » Mie Iul 13, 2011 1:12 am

gHelena scrie:Pentru a pastra ordinea cel mai important este sa nu lasi pe maine ce poti face azi. Chiar daca de multe ori suntem obosite sau nu avem chef sa aranjam lucrurile la locul lor, este bine sa facem un efort pe moment, deoarece in timp toate aceste nimicuri se aduna si mai tarziu ne dau batai de cap mai mari.

Sa zicem ca se poate lasa ceva pe maine, dar daca lasi lucrurile de azi pe poimaine si tot asa e dezastru