Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Gata cu casa si bucataria

Nu toate femeile sunt gospodine desavarsite precum, celebrul personaj din "Desperate Housewives", Bree Van De Kamp. Daca esti mai degraba o Gabrielle Solis cu siguranta vei considera ca o reteta noua este mereu bine-venita mai ales daca se incadreaza si in categoria "gustos si usor de preparat".

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Aiana

Gata cu casa si bucataria

Mesajde Aiana » Vin Mar 27, 2009 12:14 pm

Ce nasol nimeni nu navigheaza aici...Nimanui nu-i mai pasa de bucatarie si casa...Aveti dreptate eu am ajuns sa urasc momentul zilei in care ma intreb ,,ce mai gatesc astazi?,, sau,, vai trebuie sa spal ferestrele,, ,,aoleu astazi e zi de curatat covoarele,,.La naiba nu mai vreau hai pe un site de moda !
Mai este cineva la fel de plictisit de subiect? :?: :D

MainePoimaine

Mesajde MainePoimaine » Vin Mar 27, 2009 12:45 pm

Aiana aceeasi atitudine am descoperit-o si la mama. Dupa 40 si ceva de ani, timp in care a fost o gospodina desavarsita, a ajuns in pct in care a spus STOP. Acum prefera sa isi faca programare la manichiura decat sa faca mancare :) Cred ca a venit momentul ca femiile sa puna pe primul loc frumusetea lor, dupa ingrijirea casei.

Aiana

Mesajde Aiana » Vin Mar 27, 2009 2:28 pm

buna ,m-ar interesa cati ani are mama ta eu am 38 si am baieti de15 si 19 ani.mereu i-am pus pe primul loc.nu ma intelege gresit nu regret acest lucru dar acum au alte preocupari.nu mai sunt centrul Universului pt. ei.uneori ma simt data la o parte in favoarea altor lucruri .am inteles ca a venit timpul sa maa-mi persoana.
mult succes mamei tale in noile preocupari,si chiar te rog sa o incurajezi

MainePoimaine

Mesajde MainePoimaine » Vin Mar 27, 2009 3:03 pm

Mama are 48 de ani si ea tot 2 copii (eu de 23 de ani si sora mea de 28 de ani). Si cred ca tot pe acelasi principiu s-a schimbat si ea. Sora mea e deja la casa ei... iar eu pot sa imi pregatesc si singura de mancare :D

A fost un pic ciudat la inceput... dar acum evident ca ma bucur pentru ea si o incurajez. Mie imi place sa fiu foarte cocheta si mult timp mi-am dorit ca si mama sa acorde aceeasi importanta aspectului fizic. Acum a sosit acel moment si evident ca nu pot decat sa ma bucur!

Acum, la 48 de ani, s-a dus pentru prima oara la nutritionist si e hotarata sa slabeasca, are programare din 2 in 2 saptamani la manichiura/ pedichiura.... se duce periodic sa se tunda la coafor, isi cumpara haine mai multe (inainte prefera sa cumpere mancare) ii place sa isi asorteze bijuteriile la hainele pe care le poarta (inainte avea clasicele bijuterii de aur pe care nu le schimba deloc) asa ca am ajuns sa i le imprumut pe ale mele. Ce mai, imi place de noua mea mamica! Asa ca nu pot decat sa te incurajez si pe tine sa faci la fel! Meriti ce-i mai bun!

Aiana

Mesajde Aiana » Vin Mar 27, 2009 3:10 pm

Esti o tanara fericita eu mi-am pierdut mama la varsta mamei tale .Am avut si eu asfel de momente cu ea:ii imprumutam bijuterii,o programam la salon,o ajutam sa-si aleaga haine noi....Era minunat .Nu pierde aceste clipe sunt unice.

MainePoimaine

Mesajde MainePoimaine » Vin Mar 27, 2009 3:16 pm

Imi pare rau Aiana! :( cand am citit m-a trecut un fior prin tot corpul. Nu stiu ce m-as face fara ea... cand eram mica ma gandeam cat de frumos ar fi sa fie nemuritoare :) ... inca ma mai gandesc la asta.

Aiana

Mesajde Aiana » Vin Mar 27, 2009 3:33 pm

Esti o simpatica.Am o nepotica de varsta ta.Vorbesc cu ea vrute si nevrute,si ma simt bine in compania ei.La fel imi face placere sa vorbesc si cu tine .De multe ori sotul ma acuza ca sufar de sindromul Peter Pan si ca nu o sa ma maturizez complet niciodata.Ce nu stie el este ca nu vreau sa ma maturizez,sa devin o scortoasa si sa urasc pe toti cei din jur .Prefer sa raman vesnic tanara spiritual macar.

MainePoimaine

Mesajde MainePoimaine » Vin Mar 27, 2009 3:44 pm

Si eu ma bucur nespus de mult ca am gasit pe cineva cu care sa vorbesc pe forum :D

M-am amuzat teribil de faza cu sindromul Peter Pan dar ai grija sa nu il asculti niciodata pe sotul tau in privinta asta! Nu conteaza ce varsta ai, important este de cat te simti!

Eu cred ca este minunat ca la orice varsta sa poti sa vorbesti cu cei mai tineri si sa ai lucruri in comun, subiecte de discutie cu ei ... pana la urma daca reusesti sa faci asta, inseamna ca poti sa fii si o mama buna, sa discuti orice cu copiii tai :)

Hai ca pana la urma am facut o compilatie de raspunsuri si pt acest subiect si pentru cel cu copiii :P

Aiana

Mesajde Aiana » Vin Mar 27, 2009 4:05 pm

Vezi cum descoperi si singura raspunsul la intrebarea daca o sa fii o mama buna ?Secretul sta indragostea si puterea de-l intelege si mai ales in puterea de-ai arata cand greseste.Nu cu forta si violenta.Cu mult calm si rabdare.

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Vin Apr 24, 2009 11:27 pm

totusi fetelor niciodata sa nu fie mizerie in casa, in baie, bucatarie! Eu nu suport asta! E o vorba care spune La cap papusa si la cur matusa! E cam dura! E important ca fetele de varsta mea sa aiba o educatie in acest sens!

Aiana

Mesajde Aiana » Lun Apr 27, 2009 9:58 am

In privinta asta sunt de acord cu tine Camelia,dar eu am devenit de-a dreptul obsedata de asta. :twisted: Baietii mei imi spun ,,detector de scame,,Ma infurie orice lucru pus aiurea...Nici asa nu e bine. :cry:

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Lun Aug 31, 2009 10:26 pm

si eu vreau casa mea (noastra) dar se pare ca mai avem de asteptat ,
pana atunci amenajam si achizitionam bunuri in locuinta actuala

melissa.dana

Mesajde melissa.dana » Sâm Dec 19, 2009 2:53 pm

Camelia12 scrie:totusi fetelor niciodata sa nu fie mizerie in casa, in baie, bucatarie! Eu nu suport asta! E o vorba care spune La cap papusa si la cur matusa! E cam dura! E important ca fetele de varsta mea sa aiba o educatie in acest sens!

La noi se spune; LA CAP CARUNTA SI LA CUR, BOLUNDA!

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Ian 20, 2010 9:09 pm

Camelia12 scrie:totusi fetelor niciodata sa nu fie mizerie in casa, in baie, bucatarie! Eu nu suport asta!

Mizeria nu cred ca ii place cuiva.

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Mie Ian 20, 2010 10:59 pm

anna_d scrie:
Camelia12 scrie:totusi fetelor niciodata sa nu fie mizerie in casa, in baie, bucatarie! Eu nu suport asta!

Mizeria nu cred ca ii place cuiva.

Intradevar,dar cateodata mai simti nevoia unei pauze..noroc ca il am pe sot,care ma ajuta foarte mult. :lol:

Următorul