Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Mai citesc tinerii in ziua de azi?

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Y_Yvonne

Re: Mai citesc tinerii in ziua de azi?

Mesajde Y_Yvonne » Lun Feb 15, 2010 4:17 pm

emmyly scrie:Asta este intebarea: MAI CITESC TINERII DIN ZIUA D AZI? :?: cu atata televiziune dar mai ales internet...oare mai citesc?
Toate ziarele scot colectii de carti care, uimitor se vand "ca painea calda"...Dar cine sunt oare cumparatorii? :?: nu am vazut de cativa ani buni un tanar sA intre intr-o librarie si sa caute Coelhio, Hemingway, Rebreanu,Preda Sau multi alti scriitori reprezentativi... Voi ce credeti?

Stim cu totii rasunsul la aceasta intrebare. :) totusi, nu-i un adevar general...

IoanaLLC

Mesajde IoanaLLC » Lun Feb 15, 2010 7:12 pm

Pentu Emmyly. Stim cu totii raspunsul insa cine sa mai dea celor care vin
pasiunea pentru citit? O carte va ramane mereu o placere de savurat.

anna_d

Mesajde anna_d » Dum Feb 21, 2010 1:36 pm

Niciodata nu le-a placut tuturor sa citeasca, indiferent de varsta.
Dar mai sunt si azi cititori, persoane care, indiferent de varsta, gasesc placerea de a trai aventuri alaturi de persoanejele unei carti.
Depinde si de parinti, si ei pot trezi gustul pentru lectura si respectul copilului pentru carti. Ii pot oferi povesti, carti cu poze... Iar copilul in functie de caracter le poate aprecia.
Si sa nu uitam ca o carte e apreciata sau nu in general in functie de gusturi. Poate unor tineri nu le plac cele studiate la scoala, fiindca nu sunt interesante pentru varsta lor in acel moment... Unele carti le apreciem mai mult dupa o anumita varsta...

IoanaLLC

Adevarat!

Mesajde IoanaLLC » Dum Feb 21, 2010 2:46 pm

anna_d scrie:Niciodata nu le-a placut tuturor sa citeasca, indiferent de varsta.
Dar mai sunt si azi cititori, persoane care, indiferent de varsta, gasesc placerea de a trai aventuri alaturi de persoanejele unei carti.
Depinde si de parinti, si ei pot trezi gustul pentru lectura si respectul copilului pentru carti. Ii pot oferi povesti, carti cu poze... Iar copilul in functie de caracter le poate aprecia.
Si sa nu uitam ca o carte e apreciata sau nu in general in functie de gusturi. Poate unor tineri nu le plac cele studiate la scoala, fiindca nu sunt interesante pentru varsta lor in acel moment... Unele carti le apreciem mai mult dupa o anumita varsta...

Asa este, cititul este o deprindere pe care o ai sau nu. Educatia primita influenteaza mult aceasta dar sunt si oameni care descopera placerea
lecturii ca o pasiune de suflet, mai devreme sau mai tarziu. Referitor la copii,desi inca nu am, cred ca trebuie sa aiba libertatea alegerii dupa ce parintii indica posibilitatile si nu trebuie impus un anumit stil deoarece respectul fata de o carte se transmite prin atitudine.Din pacate scoala nu formeaza in sensul corect dar da niste indicii si un tip formal de cititor care
nu lectureaza pentru placerea personala ci mai mult se informeaza.
Daca deduc corect ai copii si atunci cu drag va recomand o poveste noua si plina de har, pentru cei mari si de ce nu, mici pe care o poti descarca gratis de pe http://www.lifelines.ro/LLC/pret.html- The Green Lemon Story

anna_d

Mesajde anna_d » Dum Feb 21, 2010 3:30 pm

Nu am copii! :) Ma gandeam la modul in care m-au educat pe mine parintii mei.
Dar sunt pe aici mamici si sigur le va folosi cartea recomandata de tine.

IoanaLLC

Poveste pentru mamici, cea mai noua poveste pentru adulti

Mesajde IoanaLLC » Lun Feb 22, 2010 3:40 am

anna_d scrie:Nu am copii! :) Ma gandeam la modul in care m-au educat pe mine parintii mei.
Dar sunt pe aici mamici si sigur le va folosi cartea recomandata de tine.

Esti o norocoasa, ceea ce inseamna ca ai avut si niste parinti minunati care au stiut sa te indrume sa-ti dea placerea de a citi si de a-ti face viata mai frumoasa prin ceea ce vezi cu ochii mintii, traind o lume mai presus de realitate dar care iti aduce aici bucurie.
Povestea este un text pentru adulti si nu pentru copii, este poveste doar pentru ca este scrisa in stilul acesta si iti recomand cand ai pofta de citit: http://www.lifelines.ro/LLC/Lifelines_f ... story1.pdf
Este gratis! Nu e ceva comercial. Lectura placuta!

anna_d

Mesajde anna_d » Lun Feb 22, 2010 3:05 pm

Multumesc pentru sugestie.
E foarte util netul fiindca asa gasim destule carti in format electronic gratuite.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Mar 02, 2010 9:57 pm

Da, carti de colorat :lol: :lol: :lol: :lol:
kidding...evident ca citesc, chiar mult.
La noi inca mai exista cultul cartii :wink:

zahari.k

Mesajde zahari.k » Sâm Oct 02, 2010 9:59 pm

Cand eram mica nu mi-a placut deloc sa citesc.Imi amintesc ca ai mei imi puneau nr.de pagini pe zi in vacanta si daca nu citeam nu ieseam din casa.Era un adevarat chin :lol:

Dar...cand am crescut mai mare am descoperit placerea cititului singura;si am realizat un lucru:e placut sa citesti carti care te atrag,nu pe care esti oarecum obligat sa le citesti.Bine,sunt si carti "de capai" pe care trebuie sa le citesti,pentru ca fac parte din cultura generala.

Concluzie:Nu trebuie sa citesti carti din obligatie,ci din placere si sunt sigura ca cineva care spune acum "nu-mi plac deloc cartile",nu a descoperit inca carti care sa fie pe placul sau;iar cand le va gasi isi va schimba parerea.
La mine asa a fost:)

elaga

Mesajde elaga » Sâm Oct 02, 2010 11:03 pm

emmyly scrie:Asta este intebarea: MAI CITESC TINERII DIN ZIUA D AZI? :?: cu atata televiziune dar mai ales internet...oare mai citesc?
Toate ziarele scot colectii de carti care, uimitor se vand "ca painea calda"...Dar cine sunt oare cumparatorii? :?: nu am vazut de cativa ani buni un tanar sA intre intr-o librarie si sa caute Coelhio, Hemingway, Rebreanu,Preda Sau multi alti scriitori reprezentativi... Voi ce credeti?

Se vand ca painea calda e cam mult zis. S-au vandut la inceput si nu pentru a fi citite, ci pentru ca dau bine in biblioteca. Am o cunostinta care nici nu le-a scos din tipla. Cica se sterg mai usor de praf. Si e inginer. Nu citesc nici tinerii, nici varstnicii, unii sunt pe net, iar altii sunt pe OTV. Asta e realitatea zilelor noastre.

zahari.k

Mesajde zahari.k » Dum Oct 03, 2010 8:42 pm

asa e.e trist ca acum prostia se afla in prim plan iar cultura...undeva prin spate,foooooarte departe...

CarmenRC

Mesajde CarmenRC » Lun Oct 04, 2010 9:39 pm

Din pacate nu prea. Internetul este o forta prea mare.

andreea1001

Mesajde andreea1001 » Joi Noi 25, 2010 7:12 pm

Eu cred ca nu foarte multi tineri citesc,eu cred ca prefera sa foloseasca internet-ul,este o metoda usoara si moderna.

Sunmodels

Mesajde Sunmodels » Dum Aug 17, 2014 6:29 pm

Si tu poti face parte din echipa SUN Models! Ai doar de castigat!

Avantajele SUN Models
Salariu minim garantat! Pachet de salarizare foarte atractiv, procent consistent si bonusuri periodice.
Siguranta unui job 100% legal si a unui mediu de munca placut si relaxant, alaturi de profesionisti, care vor fi alaturi de tine cu sfaturi, idei sau pareri si te vor indruma atunci cand vei avea nevoie. Toate colaborarile noastre se bazeaza pe contract de munca incheiat intre model si studio.
Pe toate site-urile cu care lucram este restrictionat accesul persoanelor din Romania, asigurandu-se astfel confidentialitate si intimitatea modelelor.
Program de munca flexibil, adaptabil nevoilor de ordin personal (ex. scoala, facultate, sot, copil, etc.)
Conditii de munca excelente intr-o locatie ultra-centrala din Constanta asigurata cu sistem de securitate si dotari de ultima generatie, in imediata vecinatate a tuturor mijloacelor de transport in comun, taxi-uri, baruri, pub-uri, restaurante, etc.
Camere de lucru individuale, cu un decor modern, confortabil si echipamente de calitate.
Sedinte foto gratuite periodice (imaginea ta este extreme de importanta, de aceea vom organiza sedinte foto profesionale care te vor pune in valoare; sedintele foto NU se fac nud).
Training gratuit, personalizat (trainerul nostru iti va explica ceea ce vei face, iti va oferi sfaturi, idei, pareri si raspunsuri privitoare la absolut orice intrebare ai, atunci cand ai nevoie si te va ajuta atat la inceput, cat si pe parcursul activitatii tale), suport tehnic disponibil 24/24 si consiliere.
Team-buiding-uri periodice (muncim, dar trebuie sa ne si distram si sa ne relaxam; de aceea periodic organizam team-building-uri pentru a ne bucura de rezultatele muncii noastre).

Cerintele SUN Models
Acest anunt se adreseaza doar persoanelor de sex feminin.
Varsta minima 18 ani.
Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu.
Seriozitate, dorinta de a invata, o personalitate comunicativa.
Dorinta de a face parte dintr-un colectiv dinamic.

Date de contact:

Pentru a obtine mai multe informatii, daca doresti sa vezi cum arata studioul sau doresti sa ne contactezi, te rugam sa accesezi site-ul
www.videochat-sunmodels.ro

E-mail:office@sunmodels.ro
Yahoo Messenger:studio_sun@yahoo.com

Foxy75

Re:

Mesajde Foxy75 » Vin Aug 22, 2014 12:54 pm

anna_d scrie:Niciodata nu le-a placut tuturor sa citeasca, indiferent de varsta.

Perfect adevarat. Nu toti prietenii mei de acum citesc, la fel cum nu toti prietenii mei din scoala citeau. Din pacate nu toti copii prietenilor mei care citesc, citesc si ei, dar, din fericire sunt prieteni ai mei care nu citesc, dar copiii lor, da. (In acest ultim caz, insa, au fost alti adulti din familie care le-au insuflat aceasta pasiune).

Eu nu ma simt bine daca nu am o carte in poseta pe care sa o pot citi in fiecare clipa libera (si, nu, calculatorul nu ma impiedica sa am aceasta pasiune - desi imi petrec in fata lui cel putin 8 ore pe zi prin natura meseriei). In schimb, sora mea a citit o singura (una singura, de la cap la coada :evil: ) carte toata viata ei de pana acum, la 29 de ani! Si am avut amandoua aceeasi parinti, aceeasi biblioteca acasa, am facut aceleasi scoli si aceeasi expunere la cultura...
Deci, sunt multe lucruri de care depinde dorinta de a citi, a unui om....

AnteriorUrmătorul