Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

cum se comporta sefii si de ce?

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

sweet_lady89

cum se comporta sefii si de ce?

Mesajde sweet_lady89 » Lun Aug 10, 2009 11:28 am

in pauza de cafea,la un suc in oras, peste tot poti auzi discutii de genul:seful meu e isteric,seful meu urla pana nu mai poate samd.si eu am astfel de probleme.cand i se pare lui ca ceva nu e ok incepe sa strige si sa se agite.asta pana cand reusesc sa-l conving ca nu are motive sa se enerveze.la inceput am fost 3 angajate si o contabila.am ramas doar eu si contabila.cum?una dintre angajate e fiica sefului care bineinteles habar nu are ce se intampla in firma(si cica e manager)a doua a demisionat pe motivul sefului ca....nu avea ce sa faca.(gestionara)asa ca acum am ramas eu sa fac munca a inca 2 oameni.mai exact:contracte pt creditare,evidenta primara(pe care o facea fata care a plecat),incasare rate,evidenta clientilor si...aprovizionare.(ca doar a zis sefu ca nu degeaba am carnet)asa ca acum eu centrez,eu dau cu capul.singura persoana avizata pe care sa-si descarce seful nervii sunt eu.oare exista vreun sef care sa nu aiba obiceiul sa urle la angajati?voi ce peripetii ati avut cu sefii?odata seful calcula o suma banala si rezultatul a fost gresit(am calculat si eu)cand i-am spus ca a gresit m-a alintat cu expresia "proasta".si lista poate continua.noroc ca-s multumita de salar si de conditii.

MainePoimaine

Mesajde MainePoimaine » Lun Aug 10, 2009 5:23 pm

vaaai ce nervi de otel ai! Eu nu as suporta nici macar sa tipe la mine cu atat mai putin sa ma faca proasta! Asta este problema generala a sefilor.. putini stiu sa-si aprecieze angajatii.. spre ex ce ar face daca l-ai lasa cu ochii in soare?1 Si-ar cam da seama ca nu erai atat de proasta din mom ce faceai munca ta si a celorlalte 2 persoane.

O singura data am avut o sefa nesuferita, cam crizata, care nu stia sa-si urmareasca interesul si se purta aiurea cand tot asa eram singura care o mai putea ajuta... dar nu am stat sa ma gandesc de 2 ori inainte de a demisiona. Parerea mea cu astfel de sefi este ca "se risca"... si pierd. Asta e, isi asuma riscul daca au un astfel de comportament.

Pentru mine este foarte importanta atmosfera de la job. Daca nu ma simt bine nu stau prea mult timp in acelasi loc indiferent de suma/ pozitie in firma... Atunci cand am demisionat de la sefa nebuna abia imi marise salriul si ma avansase dar nu mi-a pasat. Am zis ca sunt tanara si daca acum nu-mi permit acum sa fac ce vreau cand nu am casa, masa, catel, purcel de intretinut... atunci cand?!

Ssimone

Mesajde Ssimone » Mar Aug 11, 2009 3:39 pm

eu din acest punc de vedere am mare noroc pt ca seful meu se intampla sa imi fie si socru...
este un om de aur care se comporta f frumos cu angajatii si ii ajuta financiar de cate ori au nevoie (sa mai adaug ca firma are mai mult de 200 de angajati), chiar organizeaza si mese festive pt ei in cinstea aniversarilor si a sarbatorilor mari!
ca in orice firma sunt sanctionate si greselile dar de multe ori se mai trec si cu vederea pt ca este omeneste sa mai si gresesti!
Ca patron de firma a stiut sa isi apropie angajatii si sa le ofere si multe beneficii iar acest lucru i se intoarce prin corectitudinea si munca sporita a salariatiilor firmei!

maia08

Mesajde maia08 » Mie Aug 12, 2009 7:11 pm

niciodata nu-i voi intelege pe sefii ce urla aiurea si nu le voi permite asta,ce daka sunt sefi??nu-s tot oameni?
nu funtia konteaza in primul rand ,ci omenia!!!
akum sunt in alta tara,insa seful unde am lukrat ceva vreme,era de treaba si intelegea ce se poate de inteles!!!
kiar daka ridika vocea(au fost kateva kazuri),o facuse pe dreptate,ku una dintre angajate,kare era al naibii de mandra si principiala...a urmat cererea de eliberare fetei a 2-a zi,dar nu a fost semnata deoarece,s-a ajuns la un numitor komun ku skuze reciproce si strangere de mana!!nici un direktor ce real isi pretuieste angajatii si munka lor, nu va urla la ei sau mai ku seama sa-i numeaska urat!!!
am avut si eu ceva pretentii la el,si putin am vorbit ambii mai dur,dar a 2-a zi ,iarasi skuze si nu s-a mai repetat....
daka era ceva,mereu ne aduna in kabinetul sau,sau kate unul, si incet si klar le dezbateam pe toate!!!
ne pretuia pe fiekare,si kiar daka intre angajati erau kontrarii si invidii kum se mai intampla,ku seful toti o duceam bine,si el se purta respektabil ku noi!!!
fiekare sef ar trebuie sa-si respekte angajatii si sa le vorbeaska in termeni acceptabili,pt. k ::ce ar face un sef,kat ar fi el de sef,fara angajati????
numai niste imbecili ar urla aiurea la angajati si mai ku seama sa-i numeaska!!
seful tau are o problema psihika -lady 89,iara tu o rabdare si o tarie de karakter kum mai rar intalnesti la un om!!!
~MAi~

sweet_lady89

Mesajde sweet_lady89 » Joi Aug 13, 2009 9:08 am

ce norocoase sunteti,fetelor!ieri am aflat ca pleaca in vacanta seful meu.ce veste grozava!asa-i,trebuie o tarie de cracter uimitoare ca sa-i rezisti sefului meu fara sa clachezi.altfel e si el destul de atent cu mine ca unic angajat:)).prime de sarbatori,cadouri de 8 martie si altele.ma bucur pentru voi ca aveti sefi intelegatori.

maia08

Mesajde maia08 » Joi Aug 13, 2009 10:34 am

sper sa ne bukuram si noi pt.tine kand poate se va skimba esterikul tau sef si va fi un om nomal,ori kand poate vei da si tu peste un sef.normal!!!!
~MAi~

Descultza

Mesajde Descultza » Dum Aug 16, 2009 5:58 pm

@Sweet_lady: Te inteleg perfect! Anul acesta am avut si eu primul job. Am stat 6 luni... Mai exact, saptamana aceasta este ultima in care voi mai lucra. Am demisionat.

Salariul este bun, insa atmosfera tensionata din cauza nervilor pe care seful ii avea de la primele ore ale diminetii. Nervi pt care angajatii nu erau de vina. Pur si simplu tipa si ne trateaza urat.

Cand lucrezi intr-o astfel de atmosfera nici nu-ti vine sa dai randament... Te consumi psihic enorm si nu ar trebui :wink:
http://hippiebox.wordpress.com/ - Magazinul meu cu imbracaminte si accesorii hippie :)

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Vin Aug 28, 2009 2:36 pm

Sefii cred ca angajatii intrec masura sau nu vor mai lucra cu spor daca ei nu-s afurisiti.

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Lun Aug 31, 2009 9:33 pm

la mine seful lucreaza aproape la fel de mult ca si angajatii , poate mai mult uneori

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Mar Sep 01, 2009 10:11 am

Seful alor mei de exemplu este un hot,dar nu putem sa spunem asta si despre altii.

molly

Mesajde molly » Mar Sep 01, 2009 1:16 pm

toti trag pt ei , noi muncim pt sefi 70% ca salariile noastre ....

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Mar Sep 01, 2009 3:25 pm

Da si e foarte aiurea asta :|

molly

Mesajde molly » Mar Sep 01, 2009 11:37 pm

sunt multi badarani , ei cer de la angajati performanta dar sunt unii ca abia stiu sa foloseasca e-mailul
:roll:

Ancasobo

Mesajde Ancasobo » Mie Sep 02, 2009 11:03 am

dar sunt sefi?

molly

Mesajde molly » Mie Sep 02, 2009 1:30 pm

sunt , si le intra banii de pe munca altora ...daca au avut sustinere pt asi face firma ... asta este ...

Următorul