Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Romanul Obiecte Ascutite!

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

sandra.lv

Romanul Obiecte Ascutite!

Mesajde sandra.lv » Joi Sep 10, 2009 2:57 pm

Romanul de debut al lui Gillian Flynn are in prim-plan o tanara cu grave probleme emotionale, cauzate de o familie disfunctionala, de trivialitatile unui mic oras de provincie si chiar de o crima. Este un thiller psihologic halucinant careproduce reactii intense, uneori greu de indurat.

Camille Preaker, o tanara ziarista cu trecut in automutilare, este trimisa in orasul natal din statul american Missouri, pentru a face un reportaj despre asasinarea unei fetite si disparitia alteia. Ajunsa aici, trebuie sa faca fata monstrilor trecutului, dar si celor ai prezentului, printre care o mama distanta si zeflemitoare, o sora vitrega de treisprezece ani, precoce si insolenta, care pluteste intre droguri, sex si abuz emotional, dar si un criminal in serie ale carui victime mutilate scot la iveala amintiri intunecate.

Stilul lui Flynn este fluid, creionand o imagine exacta a micului oras de provincie american. Romanul a primit deja critici favorabile din partea unor autori ca Stephen Kingsi Harlan Coben.

„A spune ca este un debut extraordinar, ar fi prea putin. N-am mai citit ceva atat de inspaimantator (…) de vreo treizeci de ani. "Obiecte ascutite" nu este un romancaresa te sperie si pe careapoi sa-l uiti; fiorii se acumuleaza, efectul este devastator. Ultimele treizeci de pagini m-au ingrozit, dar pur si simplu nu ma puteam opri. Pe urma, dupa ce am stins lumina, povestea era acolo, in capul meu, sasaind ca un sarpe incolacit intr-o pestera.

Opera remarcabila, incisiva, cu o scriitura patrunzatoare si analize psihologice taioase.” Stephen King

Am citit cartea si cu fiecare pagina care o citesti te face mai curios!
Alte pareri despre aceast roman? ^ ^

Multumesc,

Sandra :D

anna_d

Mesajde anna_d » Vin Ian 22, 2010 7:36 pm

Eu nu l-am citit, dar pare interesant din descriere.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mie Mar 03, 2010 12:43 am

Nu l-am citit. La ce editura a aparut?

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Mar 03, 2010 3:23 pm

Am vazut ca la Ed. Tritonic o au.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mie Mar 03, 2010 5:40 pm

E bine de stiut. Merci de info :wink:

anna_d