Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Un sfat va rog! ce cariera sa urmez?

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

B.Diva

Un sfat va rog! ce cariera sa urmez?

Mesajde B.Diva » Mar Mar 02, 2010 9:13 pm

Stiu ca multi dintre voi aveti deja o viziune clara asupra viitorului vostru si a ceea ce va doriti sa faceti in urmatorii ani. Din pacate, eu ma confrunt inca cu aceasta problema, nestiind inca ce cariera sa imi aleg.Trist
... si v-as ruga pe voi sa scrieti mai jos cateva idei fie ca este ceva ce va place voua sau o recomandare pentru mine ;)

Va multumesc! :*

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Mar 02, 2010 9:17 pm

Ce pregatire ai, ce inclinatii?

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Mar 02, 2010 9:25 pm

Gandeste-te la ce iti plce cel mai mult sa faci, la ce te pricepi, la ce ar putea sa-ti confere un trai asa cum iti doresti.
Ne dam si noi cu parerea, dar trebuie sa ai si tu cateva idei :wink:

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Mar 02, 2010 9:28 pm

Vezi ce mai conteaza in afara de pregatire, talent, de ce materii iti plac... Poate te-ar interesa un salariu bun (e si normal), dar gandeste-te si daca te vezi practicand acea meserie... Trebuie sa iti placa cat de cat, sa nu te duci in sila la servici. Orienteaza-te si daca iti vei putea gasi cu usurinta un loc de munca dupa terminarea facultatii pe care ti-o alegi.
Ultima oară modificat de anna_d pe Mar Mar 02, 2010 10:43 pm, modificat 1 dată în total.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Mar 02, 2010 9:34 pm

Mai exista si centre speciale de indrumare profesionala :wink:

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mar Mar 02, 2010 10:42 pm

Alege-ti o profesie care sa iti confere independenta...posibilitatea de a demara propria afacere in domeniul ales...din pacate, in ziua de azi, nu te mai orientezi dupa ceea ce ti-ar place, ci dupa ceea ti-ar putea aduce cel mai mare castig...

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Mar 02, 2010 10:44 pm

Oricat de mare castig ti-ar aduce, daca nu-ti place deloc sau nu te pricepi...nu prea vad cum profesezi.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Mar 03, 2010 12:15 am

Poti sa fii priceput intr-un domeniu, dar sa nu iti placa....

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Mar 03, 2010 12:18 am

larissa.maria scrie:Poti sa fii priceput intr-un domeniu, dar sa nu iti placa....

Oricum plictiseala intervine de-a lungul timpului in orice job.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Mar 03, 2010 12:20 am

Cred ca doar cei nevoiti sa fie cu mintea permanent in priza nu se plictisesc...medicii, juristii, informaticienii....

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Mar 03, 2010 12:21 am

larissa.maria scrie:Cred ca doar cei nevoiti sa fie cu mintea permanent in priza nu se plictisesc...medicii, juristii, informaticienii....

Se plictisesc si ei dupa 15-20 de ani de munca. Iar cand ajung sa se simta cu adevarat profesionisti in domeniu, oricum sunt prea batrani ca sa mai profeseze.

Y_Yvonne

Re: Un sfat va rog! ce cariera sa urmez?

Mesajde Y_Yvonne » Mie Mar 03, 2010 5:00 pm

B.Diva scrie:Stiu ca multi dintre voi aveti deja o viziune clara asupra viitorului vostru si a ceea ce va doriti sa faceti in urmatorii ani. Din pacate, eu ma confrunt inca cu aceasta problema, nestiind inca ce cariera sa imi aleg.Trist
... si v-as ruga pe voi sa scrieti mai jos cateva idei fie ca este ceva ce va place voua sau o recomandare pentru mine ;)

Eu zic sa urmaresti piata muncii, sa vezi ce se cere si in fnc de pregatirea ta, sa alegi. ;)

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Mar 03, 2010 5:34 pm

Y_Yvonne scrie:
B.Diva scrie:Stiu ca multi dintre voi aveti deja o viziune clara asupra viitorului vostru si a ceea ce va doriti sa faceti in urmatorii ani. Din pacate, eu ma confrunt inca cu aceasta problema, nestiind inca ce cariera sa imi aleg.Trist

Eu zic sa urmaresti piata muncii, sa vezi ce se cere si in fnc de pregatirea ta, sa alegi. ;)

E si asta o optiune, mai ales in zilele noastre.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Mar 03, 2010 11:40 pm

gabriela2310b scrie:
Y_Yvonne scrie:

E si asta o optiune, mai ales in zilele noastre.

Cred ca de acum incolo o sa trebuiasca sa facem ceea ce ...se cere, nu chiar ce ne place sau ptr ce ne-am pregatit ...cel putin in Ro. [ma refer la domenii serioase de activitate]

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Mar 03, 2010 11:41 pm

gabriela2310b scrie:
larissa.maria scrie:Poti sa fii priceput intr-un domeniu, dar sa nu iti placa....

Oricum plictiseala intervine de-a lungul timpului in orice job.

Asa este...

Următorul