Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Voluntariat

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

taarraa

Mesajde taarraa » Dum Mar 28, 2010 1:04 am

Nici nu stii ce sa mai crezi...intr-un fel e adevart si asta...insa daca stau sa ma gandesc ce am vazut...ajung sa cred ca omul este mai mediocru decat animalul acela pe care il izgoneste si de care isi bate joc.

Cat despre oameni...sunt si cu nevoi...insa diferenta dintre oameni si animale este destul de mare...un animal nu se poate apara,nu-si poate expune nevoiele,suferintele.Asta pentru mine inseamna totul.Am ajutat oameni si m-au facut sa regret insa in cazul animalelor niciodata nu s-a intamplat asta.

christinev

Mesajde christinev » Dum Mar 28, 2010 1:05 am

sunt si multi romani care fac asa ceva,sa stii.nu am cum sa ghicesc care este cu adevarat nevoias si care nu,sa nu mai zic ca multi au facut din asta o meserie unde se duc zilnic la munca la locul stabilit,si daca mergi cu acelasi mijloc de transport in comun ii vezi ca vin zilnic cu acelasi text,unii castiga mai bine decat oameni care se spetesc cu munca pentru 7 mil pe luna.
Si eu vreau sa ma apuc de voluntariat la o asociatie de animale,insa sunt din Bucuresti,nu prea stiu cum stau treburile astea la noi,dar o sa ma interesez.

marianirina

Mesajde marianirina » Dum Mar 28, 2010 1:07 am

Da dar problema este ca asociatia aceasta la care voluntariez eu are si o clinica mobila cu care merge din sat in sat si trateaza animalele, in special caii, si sunt oameni care refuza.......asta nu pot sa inteleg.....nu le cere nici un ban in schimb.

christinev

Mesajde christinev » Dum Mar 28, 2010 1:09 am

asta nu dovedeste decat rautatea lor din suflet.

marianirina

Mesajde marianirina » Dum Mar 28, 2010 1:09 am

Si calul chiar este un animal de care ei au nevoie ..........prefera sa l tina asa nenorocit , sa nu l hraneasca.....pur si simplu sa l epuizeze pana la moarte. Si cred ca nu mai are nici un rost sa adaug faptul ca ii biciuiesc zi de zi.

marianirina

Mesajde marianirina » Dum Mar 28, 2010 1:13 am

christinev in buc poti sa mergi la adapostul Glia...........iti recomand sa nu mergi la un adapost al Primariei.......nu le pasa absolut deloc de ce se intampla cu animalele lor.........cel mai bine e sa cauti o asociatie

christinev

Mesajde christinev » Dum Mar 28, 2010 1:20 am

Irina,cam ce faci tu ca voluntara,si cate ore?

marianirina

Mesajde marianirina » Dum Mar 28, 2010 1:28 am

Poi stau cam 4-5 ore. Ma joc cu animalele, curatim pisicile prin urechi, le periem........uneori mai facem si curat (dar la adapostul la care merg eu este un om care se ocupa cu asta), le facem baie( atunci cand le pregatim pt adoptii).........eu stiu...... ne uitam cu atentie la fiecare in parte dupa posibile boli( cum ar fi dermatitele la pisici ca apar foarte usor sau capuse la catei) deparazitre si.....la caluti si magarusi in principal doar ne jucam cu ei.
Si cam atat.......daca ai banuti poti sa le si cumperi cate ceva.......sau poti sa cauti persoane care vor sa adopte........sau sa organizezi campanii gen"doneaza o conserva"

christinev

Mesajde christinev » Dum Mar 28, 2010 1:29 am

Am inteles,foarte dragut din partea ta! :D

marianirina

Mesajde marianirina » Dum Mar 28, 2010 1:32 am

Multumesc frumos...........oricum sa stii ca nu e greu si orice faci e bine primit ;)

alfi

Re:

Mesajde alfi » Sâm Apr 03, 2010 12:39 am

larissa.maria scrie:Draguta ocupatie, dar ma gandesc ca mai bine te ocupai de copii sau de batrani, ca sunt destui necajiti pe lumea asta...

Fara suparare larisa.maria....eu personal am incercat chestiile astea (cu copii) si multzamul....NEVER deci daca ai incercat vreodata o chestie dinasta(sa ingrijesti copil luat din plasament sau asa ceva) atunci asi fi foarte interesata sa mai discut pe acest subiect cu tine sau cu oricine altcineva,iar daca nu ai trait o asemenea experientza....mai bine nu aborda subiectul,ca iti spun ...cu toata mila pe care(aparent) tzi-o inspira......e f.f.f fara rost.
recunosc ,cu ,,batranii,, nu am incercat experientze dinastea(intretineri,intrajutorari,etc),....dar cu copii din plasament......aici le stiu!!!
Complicat.....

larissa.maria

Re: Voluntariat

Mesajde larissa.maria » Sâm Apr 03, 2010 1:09 pm

M-am referit la copiii care cersesc pe strada...nu am luat copii din plasament spre ingrijire, intr-adevar am cunostinte care au dat chix cu asta...si nici nu as lua nici spre ingrijire si nici spre adoptie tiganusi de la orfelinat...vorba aceea tiganu-i tot tigan...dar am ajutat cu haine si mancare familii nevoiase cu multi copii...si batrani...

taarraa

Mesajde taarraa » Joi Apr 15, 2010 11:24 pm

App de ce ziceai tu mai sus larissa...acesta este motivul pentru care prefer sa ajut animalele.
"Un câine nu-si doreste masini luxoase,
case mari sau haine de firmã.
Se multumeste si cu un bãt de aruncat
Câinelui nu-i pasã dacã esti bogat
sau sãrac,harnic sau lenes,destept sau prost
Dãruieste-i inima ta iar el si-o va dãrui pe a lui
Despre câti oameni poti vorbi asa?
Câti oameni te pot face sã te simti unic
si special?
Câti oameni te pot face sã te simti
nemaipomenit? "

Acest citat face parte din introducerea unu film extraordinar pe care il recomnad cu drag .Se numeste Marley and me

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Vin Apr 16, 2010 12:36 am

Apropo de voluntariat, in perioada 19-25 aprilie are loc Saptamana Nationala a Voluntariatului. Mai multe detalii gasiti pe www.voluntariat.ro

alfi

Mesajde alfi » Vin Apr 16, 2010 1:53 am

[quote="larissa.maria"]M-am referit la copiii care cersesc pe strada...nu am luat copii din plasament spre ingrijire, intr-adevar am cunostinte care au dat chix cu asta...si nici nu as lua nici spre ingrijire si nici spre adoptie tiganusi de la orfelinat...vorba aceea tiganu-i tot tigan...dar am ajutat cu haine si mancare familii nevoiase cu multi copii...si batrani...[/quote

Cred ca cu cei de pe strada ar fi si mai grav :roll: .....nu sti cand iti da in cap,ii primesti in casa iar ei urmaresc ce se poate fura, :idea: insa cu chestia asta cu ajutorul material,sunt de acord cu tine si am facut-o oridecate ori mi-a casunat sa-mi fac loc in dulap :lol: :lol: ,insa urasc pe aceia care spun ca au probleme de genu si cand incerci sa le oferi cate ceva nu le comvine ca de fapt lor le-ar trebuii......doar bani!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

AnteriorUrmătorul