Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

OFF TOPIC

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

hana2

OFF TOPIC

Mesajde hana2 » Mie Mai 05, 2010 11:34 pm

Am sa folosesc optiunea de modificare si am sa corectez...dar imagineaza-ti ca toti cei care au citit ce am scris , au sesizat ca greselile mele au fost din graba ... :wink:
Ultima oară modificat de hana2 pe Mie Iun 16, 2010 9:44 am, modificat de 2 ori în total.

Ionyssa

Re: OFF TOPIC

Mesajde Ionyssa » Joi Mai 06, 2010 12:36 am

Nu e necesar sa recurgi la avertizari, nu e nevoie sa-ti rasfoiesc topicurile ca sa observ cateva greseli "din graba" in fiecare text postat de tine. Ideea e sa ti le corectezi si mai apoi sa le "rasfoiesti" pe ale altora. Nu se face asa ceva daca te pretinzi o aparatoare infocata a limbii romane. N-ar trebui sa te mai grabesti, daca tot esti fan Pruteanu :)

Ionyssa

Mesajde Ionyssa » Joi Mai 06, 2010 12:38 am

hana2 scrie:Multumesc pentru atentionari, dat (dar) te avertizez ca daca te-ai apucat sa-mi rasfoiesti potarile (postarile) vei avea putin de lucru...spor la treaba (!!!)
Eu o sa folosesc obtiunea (optiunea) de modificare si am sa corectez...dar imagineaza-ti ca toti cei care au citit ce am scris si au intrat in jos, au sesizat ca greselile mele au fost din graba ... :wink:
:P

hana2

Mesajde hana2 » Joi Mai 06, 2010 9:37 am

Ionyssa scrie:Nu e necesar sa recurgi la avertizari, nu e nevoie sa-ti rasfoiesc topicurile ca sa observ cateva greseli "din graba" in fiecare text postat de tine. Ideea e sa ti le corectezi si mai apoi sa le "rasfoiesti" pe ale altora. Nu se face asa ceva daca te pretinzi o aparatoare infocata a limbii romane. N-ar trebui sa te mai grabesti, daca tot esti fan Pruteanu :)

Da, sigur ca trebuie sa le corectez, dar dupa cum am mai spus, pe ale altora le sesizez mai usor. :wink: Oricum nu m-am "legat" de astfel de greseli de redactare... le-am sesizat doar pe cele care schimba intelesul, sau "suna" de-a dreptul ciudat .
Spre deosebire de tine ,eu nu am fost rautacioasa cand te-am atentionat , dimpotriva ...dar ,daca te deranjeaza asa de tare, nu o sa-ti mai spun...ok?

Ionyssa

Mesajde Ionyssa » Joi Mai 06, 2010 7:37 pm

Nu sunt rautacioasa, sunt "caterincoasa" :))

hana2

Mesajde hana2 » Vin Mai 07, 2010 5:25 pm

Nu este tocmai o calitate de laudat ... Eu nu suport ironiile la adresa mea si ma straduiesc, sa ma abtin de la a face ironii pe seama altora....daca tot doresc sa fac oamenii din jurul meu sa rada fiind ironica, prefer sa fiu autoironica :wink:

Cat despre greselile pe care le facem constient sau nu, de exprimare sau ortografice, sunt omenesti si aici cred ca toata lumea e de acord ,doar ca e bine sa ne mai documentam si mai ales e bine sa stim cum sa acceptam sugestiile care sunt facute cu buna intentie...Mie nu-mi sta deloc in caracter sa merg la om, sa-i dau cu barda in cap...prefer sa-l iau cu vorba buna...daca intelege bine,daca nu, la revedere.

O sa dau un exemplu : vorbeam destul de des cu cineva pe mess, o persoana destul de dificila de altfel, care scria in mod frecvent
" ce face-ti ?" La inceput mi-am zis ,ca in mod cert s-a grabit, mai face si altceva intre timp si nu e atenta, etc...pentru ca ,daca avea indoieli ,putea sa faca o cautare in dex-on line pe care stiam ca-l mai foloseste ...dar ma rog, nu discuta cu primul ministru :wink:

Ma gandeam cum sa-i spun...chiar nu voiam sa se simta prost ,sau sa sara ca arsa, sa ne certam sau alte cele...dar nici nu ma puteam abtine ... :wink:
Pana la urma am hotarat sa raspund de fiecare data "bine,voi ce faceti ? "
si intr-un final s-a potolit....nu stiu nici acum si nici nu are cea mai mica importanta, daca stia de la inceput sau nu ,cum se scrie corect sau o facea din gresala ... pentru mine a fost de ajuns ca s-a corectat....

:roll: Nu toata lumea intelege de ce "imi bat capul" cu lucruri din acestea "marunte", :roll: ... dar face parte din felul meu de a fi .... incerc sa ma "tratez" dar vad ca nu reusesc :wink: :)

anna_d

Mesajde anna_d » Vin Mai 07, 2010 5:49 pm

E clar ca nu stia sa scrie corect. Cand stii cum se scrie corect "ce faceti" nu ajungem la greseli de genul "ce face-ti". Eventual inversam niste litere, dar nu introducem liniute unde stim ca nu e cazul.
Mi se pare o metoda eleganta de a corecta pe cineva.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Vin Mai 07, 2010 6:16 pm

errare humanum est. se poate intampla si unui lingvist sa comita greseli

anna_d

Mesajde anna_d » Vin Mai 07, 2010 7:02 pm

Da, normal. Dar un lingvist verifica daca nu e sigur de ceva.

Ionyssa

Mesajde Ionyssa » Vin Mai 07, 2010 7:15 pm

Hana2, tu ai inceput toata discutia legata de "greseli", nu eu. Tu ai inceput sa corectezi textul meu, in care nu era nimic de corectat (dupa umila mea parere). Si ma asteptam sa nu gasesc nici macar un cuvant caruia ii lipsea cate o litera la tine. Pentru ca atunci cand corectezi pe cineva, este de dorit ca tu sa excelezi la capitolul unde incerci sa faci corectii. Eu asta am vrut sa spun, mai intai verifica textele tale, ca in fiecare ai cuvinte fara cate o litera. Stiu ca asta s-ar traduce ceva de genu' "m-am grabit". Dar daca te grabesti, asta nu e o scuza sa nu-ti verifici textul inainte de postare. Nu ma "oftici" asa cum spui tu, dar nu inteleg de ce ma corectezi pe mine atata timp cat textele tale lasa de dorit la capitolul atentie.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Vin Mai 07, 2010 7:38 pm

cat tam-tam pentru nimic

hana2

Mesajde hana2 » Vin Mai 07, 2010 7:56 pm

Ionyssa scrie:Hana2, tu ai inceput toata discutia legata de "greseli", nu eu. Tu ai inceput sa corectezi textul meu, in care nu era nimic de corectat (dupa umila mea parere). Si ma asteptam sa nu gasesc nici macar un cuvant caruia ii lipsea cate o litera la tine. Pentru ca atunci cand corectezi pe cineva, este de dorit ca tu sa excelezi la capitolul unde incerci sa faci corectii. Eu asta am vrut sa spun, mai intai verifica textele tale, ca in fiecare ai cuvinte fara cate o litera. Stiu ca asta s-ar traduce ceva de genu' "m-am grabit". Dar daca te grabesti, asta nu e o scuza sa nu-ti verifici textul inainte de postare. Nu ma "oftici" asa cum spui tu, dar nu inteleg de ce ma corectezi pe mine atata timp cat textele tale lasa de dorit la capitolul atentie.

te cam contrazici...a data zici ca ai gresit, o data zici ca nu...
da, era ideal sa nu am greseli de ortografie insa, in cazul tau ,daca totusi era gresala era de exprimare, daca nu, era foarte simpul sa fie scris intre ghilimele...
oricum cu o floare nu se face primavara...poti sa vezi si singura cate greseli sunt pe forum...nu numai in cazul meu...numai ca mi-a venit mie asa de nebuna sa propun sa le corectam...eu ma bucur ca mi-ai aratat textele unde am "mancat litere"...cu motiv sau fara...prefer sa le corectez decat sa ma cert....

Ionyssa

Mesajde Ionyssa » Vin Mai 07, 2010 8:26 pm

Nu ma cert! Si nu ti-am aratat toate textele :)

hana2

Mesajde hana2 » Vin Mai 07, 2010 8:33 pm

Ok, te invit sa punem punct aici acestui subiect si sa vorbim despre lucruri mai interesante. De acord?

Ionyssa

Mesajde Ionyssa » Vin Mai 07, 2010 8:38 pm

Irefutabil :) Pe bune, chiar a fost caterinca, nu am nimic cu tine:) Propune tu o tema de discutie, sa vedem daca imi "merge gura" la fel de bine :))

Următorul