Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Ce faci in loc de clasica pauza de tigara?

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

dana_tudor01

Ce faci in loc de clasica pauza de tigara?

Mesajde dana_tudor01 » Mar Oct 19, 2010 3:26 pm

Servus,

Io m-am decism mai demult sa ma las de fumat si d-aia incerc sa-mi umplu timpul, mai ales acela din clasica pauza de tigara :mrgreen:
Evident, o ocupatie pe care am cam neglijat-o in ultiam vreme e sa butonez calculatorul :), sa scriu pe forum :wink:
O alta descoperita recent e sa fac niste teste psiho pe net, am vazut ca au bagat teste psiho moca, inclusiv d-alea de caracter sau inteligenta si pe site la cursuri eurocor, pe www.eurocor.ro. Butonul e cam naspa pozitionat, pe la coada, te omoara astia cu scroll-ul :evil: :evil: :evil: ! da testele psihi sunt scurte si faine :lol:
O alta varianta e sa mai socializezi cu colegii, dar la munca cica nu-i recomandat sa " dai tot din casa" si sa spui de viata ta, chestii trestii, ca poti crea barfe si barfulitze :oops:

Voi ce idei aveti apropo de umplut "timpii morti" de la munca? :?:

gHelena

Re: Ce faci in loc de clasica pauza de tigara?

Mesajde gHelena » Mar Oct 19, 2010 5:42 pm

In pauzele dintre cursuri obisnuiesc sa mananc un mar, sa discut cu ai mei colegi, sa beau un ceai sau, daca am acces la net ma informez asupra noutatilor. In general, este cam greu sa valorifici eficient acesti "timpi morti", deoarece sunt mereu si foarte scurti.
Elena Gherasim

elaga

Mesajde elaga » Mar Oct 19, 2010 8:52 pm

Eu profit de ocazie sa dau cateva telefoane, sa-mi citesc mail-ul, de multe ori am cate o carte in poseta, imi ia o vesnicie sa o termin, dar macar o termin. :D

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Oct 19, 2010 11:29 pm

in primul rand felicitari ca ai renuntat la un obicei nesanatos. si, ca sa fie o "victorie" si mai mare ai putea sa-l inlocuiesti cu unul sanatos, care sa-ti faca si placere.
eu cand am pauza la serviciu savurez o cana de ceai.

alfi

Mesajde alfi » Mie Oct 20, 2010 12:37 am

pescuiesc sau stau pe net :lol:
cert este ca ma simt mult mai sanatoasa,ma misc mult mai mult fara ca sa obosesc,nu mai am acel gust ,,spurcat,, de nicotina in gura dimineata :x ....etc

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Mie Oct 20, 2010 11:32 am

Ascult muzica, in general. Si nu doar in pauze. Uneori mai si trisez. :D

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Oct 20, 2010 2:25 pm

Poti citi cate ceva de pe net, poti citi o carte, o revista, poti bea o cafeluta, poti sta de vorba cu o colega.

maryplum

Mesajde maryplum » Mie Oct 20, 2010 9:04 pm

La munca am pauze din doua in doua ore. Sunt singura nefumatoare din birou, asa ca imi gasesc de lucru: beau cafea, vorbesc la telefon, rasfoiesc un ziar, o revista.
http://strangcureaua.ablog.ro/
CUM SA FACI ECONOMII PE TIMP DE CRIZA

gHelena

Mesajde gHelena » Joi Oct 21, 2010 11:44 am

Asadar, ceaiul, cafeaua si navigarea pe Internet sunt printre cele mai uzuale modalitati de a umple timpii morti. Este bine ca stim sa facem si pauze, sa ne relaxam, pentru ca doar asa putem face fata stresului. Si daca tot veni vorba de carti, va recomand "Razboaiele mele", de Adelin Petrisor.
Elena Gherasim

dana_tudor01

Mesajde dana_tudor01 » Joi Oct 21, 2010 4:11 pm

O alta idee: automasajul de 5 minute :lol:

Mi-a zia cineva ca-i eficient, adica sa-ti faci usor un masaj in jurul tamplelor, la ceafa sau chiar doua-trei exercitii de dezmortire :)

Cica e recomandat pentru cine are mai ales munca de birou :mrgreen:

Ranya32

Mesajde Ranya32 » Vin Oct 22, 2010 1:39 am

fumatul dauneaza grav sanatatii!DA!Dar si mancarea plina de E-uri,cica mananci sanatos:fructe si legume injectate,carne la gratar dar am vazut un reportaj la tv cum carnea care exista pe piata era"tratata"cu fel si fel de substante periculoase pt organism, pt a arata mai bine si a fii mai gustoasa,sucurile ce sa mai zic...pana si aerul este poluat!Asa ca eu nu sunt dispusa sa renunt la micile mele placeri sau obiceiuri ,fie ele proaste sau bune,adica la "pauza de tigara".

popa.alexandra

Mesajde popa.alexandra » Vin Oct 22, 2010 12:36 pm

Odata ce te obisnuiesti cu anumite lucruri greu te mai debarasezi de ele. De aceea nu e bine sa renuntam deodata la ceea ce ne face rau. Treptat, vom reusi. Trebuie doar sa avem vointa.

gHelena

Mesajde gHelena » Vin Oct 29, 2010 10:48 am

dana_tudor01 scrie:O alta idee: automasajul de 5 minute :lol:

Mi-a zia cineva ca-i eficient, adica sa-ti faci usor un masaj in jurul tamplelor, la ceafa sau chiar doua-trei exercitii de dezmortire :)

Cica e recomandat pentru cine are mai ales munca de birou :mrgreen:

Aceste exercitii sunt recomandate pentru mentinerea sanatatii coloanei vertebrale. In ceea ce priveste masajul, acesta creste atentia si relaxeaza. Si o scurta plimbare sau o gura de aer proaspat sunt trucuri la fel de utile pentru ca programul de la birou sa para mai usor.
Elena Gherasim

andreea1001

Mesajde andreea1001 » Vin Noi 26, 2010 11:52 am

In loc de clasica pauza de tigare vorbesc cu colegii,beau un suc,fumatul nu este primordial intr-o pauza din punctul meu de vedere.