Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Agentii de turism sau direct

Sa vorbim despre modul in care ne place sa ne relaxam si sa ne incarcam bateriile dupa o saptamana de munca, despre cartile preferate, ultimele filme vazute, piesele de teatru care ne-au impresionat si nu in ultimul rand despre concedii si excursii de vis.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Agentii sau rezervari directe?

Chestionarul s-a închis pe data de Joi Mar 17, 2011 2:00 pm

-agentii turism
1
17%
-site-uri booking
1
17%
-rezervare directa la hotel
4
67%

Voturi totale : 6

otilialzr

Agentii de turism sau direct

Mesajde otilialzr » Mar Feb 15, 2011 2:00 pm

Voi cum plecati in vacante cu rezervari de la agentii de turism sau direct de pe site-urile de booking sau ale hotelurilor si de ce?

Lizuca2

Re: Agentii de turism sau direct

Mesajde Lizuca2 » Mar Feb 15, 2011 4:40 pm

Eu una aleg agentia de turism. Chiar daca mi s-a intamplat sa am probleme pt ca au incurcat informatii, eu raman fidela agentiilor. Ma simt mai sigura si nu ma duc parca in necunoscut.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mar Feb 15, 2011 10:35 pm

Pentru prima data am rezervat prin booking.com si a iesit bine...pe viitor ma gandesc sa caut direct hotelul care ma intereseaza si sa evit comisioanele... :mrgreen:

otilialzr

Mesajde otilialzr » Mie Feb 16, 2011 12:06 pm

Deoarece nu imi place sa merg la hotel sau in statiunile aglomerate (imi place linistea si intimitatea macar in vacanta), am mers mereu cautand oferte in site-uri de booking si apoi rezervand direct de la hotel (sau proprietar), de exemplu in Grecia am cautat oferte cu vile pt. 2 persoane si am inchiriat direct de la proprietar.

Cand merg la hotel caut pe site-urile de booking si apoi daca imi place ceva intru pe site-ul hotelului. :D

Cred ca si agentiile sunt bune pentru oa :| menii mai comozi sau care se tem.

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Feb 16, 2011 5:01 pm

Pentru hoteluri prefer sa rezerv direct. Odata am rezervat prin agentie si s-au mirat cei de la receptie, nu stiau de rezervare... Desi s-a rezolvat apoi, am zis ca nu mai vreau stres. Plus ca nici nu le-a convenit celor de la hotel ca le mai lua agentia din bani.

alfi

Mesajde alfi » Mie Feb 16, 2011 7:01 pm

Daca merg cu agentie,inseamna ca costul este unul mai mult decat SUPER BUN(ceea ce se poate gasi cam rar...),eu merg de ani buni cu rezervare direct la hotel si intotdeauna a iesit bine.
Acum chiar ma pregatesc sa plec la schi in Austria si am cautat sa merg cu o agentie,insa imediat ce am gasit hotelul(care il oferise si agentia),am intrebat cat costa si am constatat ca diferenta era de 157 de euro(bineinteles in plus) la agentia respectiva.....imediat am rezervat la hotel ....
Anul trecut ,in vara am fost in Sardinia la Cagliari ,in concediu la mare,si tot cu rezervare directa si vreau sa va spun ca am economisit aprox.800 de euro rezervand direct si biletele de avion si hotelul.....agentia mi-a cerut pentru acelasi sejur 1870 euro/2 pers/8 nopti cu tot cu bilete de avion(fara taxe de aeroport) si cu rezervare directa am platit in final 1060 cu tot cu bilete de avion si taxe incluse.....asa ca dupa mine agentiile......pot sa-si inchida portile..... :)

crissa004

Mesajde crissa004 » Sâm Feb 19, 2011 9:34 pm

Cand merg intr-un circuit in afara tarii, prefer agentiile, ca sa am cazarea asigurata pe zile conform programului. Cand merg sa stau intr-un singur loc mai multe zile, ma informez de la prieteni si rezerv direct la hotel, transportul oricum nu este inclus in oferte la agentii :) In tara, ma cazez mai mult la pensiuni, in ultimul caz la hoteluri si merg pe cont propriu.
Bilete de avion pentru orice destinatie

alfi

Mesajde alfi » Joi Mar 31, 2011 11:12 pm

idcatalin scrie:cel mai bine e sa iei de la agentie daca mergi in afara tarii.Au si discount si gasesc mai usor ceeea ce-ti trebuie.Asta daca gasesti agentia potrivita.

eu tocmai ca NU mai iau de la AGENTIE,tocmai pentru ca au DISCOUNT....care de fapt este cam asa:
pretul umflat cu ....X % (care reprezinta comisionul lor),din care iti da cica....discount cateva procente,asta daca te arati cat decat interesat...sa te prinda.
Eu ma intreb totusi DE CE ,,E mai bine sa iei de la agentie???,,......chiar nu vad DE CE!? Ai vreo garantie....ca ce???

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Apr 01, 2011 2:54 pm

:!:

esky.ro

Mesajde esky.ro » Mar Mar 20, 2012 4:24 pm

Uneori sunt mai convenabile rezervarile la agentiile de turism sau mai simplu sa iti faci singur in functie de perioada pe care o doresti biletul de avion si rezervarea la hotel. Recomandabil pentru cei care ies din tara este sa isi faca si asigurare de calatorie, astfel au acoperire pe mai multe probleme.

Ioana
http://www.esky.ro - Locul de unde începe orice călătorie!

andreea.gicu

Mesajde andreea.gicu » Mar Mar 20, 2012 4:50 pm

Eu nu inteleg ce e cu asigurarea de calatorie. Practic nu este doar daca patesti ceva...medical vorbind?

pisicuta1111

Mesajde pisicuta1111 » Vin Ian 25, 2013 2:40 pm

Cu siguranta nu este mai ieftin daca rezervi direct la hotel, am patit-o eu in Bran pentru sejurul de craciun unde am platit cu aprox. 500 lei mai mult decat la o agentie (am vazut dupa ce am platit).
De atunci merg pe mana agentiilor pentru orice sejur sau rezervare.Prin recomandare am ales agentia Bali Tour si am platit un sejur pentru paste Nisipurile de Aur, iar daca tot a fost recomandare mi-am permis si am intrebat de ce este mai ieftin prin agentie decat la hotel, raspunsul nu a intarziat sa apara (foarte draguta persoana) explicand ca agentiile au contracte cu hotelurile iar acestia le dau mai ieftin pentru ca au un portofoliu mare de clienti iar posibilitatea de a vinde mai multe camere cresc prin agentie...cu obligatia ca pretul de la agentie sa nu depaseasca pretul lor de recetie.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Ian 25, 2013 7:27 pm

pisicuta1111 scrie:Cu siguranta nu este mai ieftin daca rezervi direct la hotel, am patit-o eu in Bran pentru sejurul de craciun unde am platit cu aprox. 500 lei mai mult decat la o agentie (am vazut dupa ce am platit).
De atunci merg pe mana agentiilor pentru orice sejur sau rezervare.Prin recomandare am ales agentia Bali Tour si am platit un sejur pentru paste Nisipurile de Aur, iar daca tot a fost recomandare mi-am permis si am intrebat de ce este mai ieftin prin agentie decat la hotel, raspunsul nu a intarziat sa apara (foarte draguta persoana) explicand ca agentiile au contracte cu hotelurile iar acestia le dau mai ieftin pentru ca au un portofoliu mare de clienti iar posibilitatea de a vinde mai multe camere cresc prin agentie...cu obligatia ca pretul de la agentie sa nu depaseasca pretul lor de recetie.

Agentiile contracteaza locatii de rahat si ti le vand la pret de aur...cred ca numai cei care nu stiu utiliza internetul mai apeleaza la ei...
Site-urile de booking sunt OK, nu ai parte de "surprize" ca in cazul agentiilor...
De ceva timp merg pe negociere si rezervare directa...cu strainii n-ai surprize, pentru ca isi trateaza cu respect clientii, la noi, nu m-as mira sa fii escrocata... :P

mirabila

Mesajde mirabila » Lun Ian 28, 2013 3:43 pm

Sunt curios agentiile obtin reducerile pentru ca le primit la aia ca le aduc multi oamenii sau si ei vorbesc cu alti intermediari care ei au de fapt reducerile si tot asa.

Ma gandeam, nu e mai usor si mai ieftin sa sunam noi direct la un hotel de acolo sau sa ne facem pe net booking si tot?

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Lun Ian 28, 2013 5:34 pm

mirabila scrie:Sunt curios agentiile obtin reducerile pentru ca le primit la aia ca le aduc multi oamenii sau si ei vorbesc cu alti intermediari care ei au de fapt reducerile si tot asa.

Ma gandeam, nu e mai usor si mai ieftin sa sunam noi direct la un hotel de acolo sau sa ne facem pe net booking si tot?

Toate agentiile de la noi vand pachetele acelorasi touroperatori, care contracteaza locatii de rahat, pe care le prezinta in culori roz...daca esti destept si verifici pe net inainte de a rezerva, ai surpriza sa descoperi o multime de neconcordante...asa ca, fii isteata, contacteaza direct hotelul si pune toate conditiile pe care le doresti...daca iti confirma, fii sigura ca isi respecta cuvantul, nu ca la noi... :mrgreen:

Următorul